Arnika górska (kupalnik) | Arnica montana

arnikansp

Uznana jeszcze w XVIII wieku za surowiec farmaceutyczny o korzystnych dla zdrowia właściwościach, jest nadal wysoko ceniona. Prawdopodobnie nadmierne zbiory arniki z terenów, które zasiedlała w naturalny sposób (wynikające właśnie z przynależności arniki do grupy surowców leczniczych), przyczyniły się do objęcia jej ścisłą ochroną gatunkową.

Jak wygląda arnika i gdzie ją można obserwować?

Arnika górska, określana również jako kupalnik górski, tranek górski, czy pomornik, jest rośliną zasiedlającą obszary górskie. Występuje między innymi w Bieszczadach, Sudetach oraz Górach Świętokrzyskich. Rozpoznawalną cechą arniki są jej kwiaty, o wyraźnie żółtym zabarwieniu. Na końcu długiej, zielonej i omszonej łodygi widnieje kwiat sformułowany w postać koszyczka (podobnie jak w przypadku innych roślin z tej samej rodziny, to jest rumianku, czy nagietka). Poniżej głównego kwiatu znajdują się zwykle dwa zdecydowanie mniejsze, poboczne kwiaty.

Kto może zbierać kwiaty arniki?

Kwiatów arniki nie wolno zbierać samodzielnie. Wszystkie zbiory które są wykorzystywane w lecznictwie, pochodzą z hodowli kupalnika, przeznaczonej do produkcji preparatów leczniczych. Zakaz ten nie jest tylko kwestią ochrony arniki przed wyginięciem, ale również formą ochrony przed zagrożeniem jakim, jest zatrucie pokarmowe wynikające ze spożycia nadmiernej ilości kupalnika.

Zawartość substancji leczniczych w arnice górskiej

Koszyczek arniki zawiera olejki eteryczne, fitosterole, flawonoidy, laktony, trójterpeny, fenolokwasy, irydoidy i aminy. Właściwości wszystkich związków, wspomnianych powyżej przyczyniają się do skutecznego zastosowania wyciągów z arniki w preparatach do użytku zewnętrznego (np. lek Arcalen).

Arnika – jaki ma wpływ na nasz organizm

Wyciąg z kupalnika jest stosowany w formie maści (lek Arcalen) do smarowania w miejscach urazu oraz do masażu leczniczego  lub w formie żeli do stosowania na twarz (preparaty kosmetyczne). 

Wskazania do stosowania wyciągu z arniki

Wyciąg z kupalnika sprawdza się w przypadku trudno gojących się ran, czyraków, owrzodzeń, stłuczeń i siniaków. Arnika w połączeniach z wyciągiem z nagietka i kasztanowca (Arcalen), stanowi idealne rozwiązanie dla „podbiegłych krwią” sińców i stłuczeń.

Wyciąg z arniki jest również stosowanych w preparatach kosmetycznych, a zwłaszcza w żelach pod oczy. To właśnie dzięki właściwościom terapeutycznym arniki, można ograniczyć widoczność sińców pod oczami, czy też opuchnięć i „zaciemnień” w okolicy twarzy.  

Czy można być uczulonym na arnikę?

Niestety, można być uczulonym na arnikę. Podobnie jak nagietek, czy rumianek, także i arnika może powodować reakcje nadwrażliwości. Objawia się ona zaczerwienieniem, pieczeniem i świądem. Wówczas należy zrezygnować ze stosowania preparatów z arniką.

Produkty zawierające arnike górską

Arcalen®

Arcalen®

  Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na stłuczenia” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Porady - Arnika górska

Stłuczenia, siniaki - jakie zioła na kruche naczynia krwionośne?

Kruchość naczyń krwionośnych, objawiająca się m.in. częstym pojawianiem się siniaków, ma wiele przyczyn. Kto ma predyspozycje do siniaków? Jak przeciwdziałać ich powstawaniu? Jak leczyć stłuczenia i siniaki? Jakie zioła są...

czytaj całość

Stłuczenia, siniaki i urazy. W jaki sposób można ich unikać?

Wakacyjna beztroska i duża ilość wolnego czasu często skłaniają do podejmowania aktywnych form wypoczynku. Bardzo często chcielibyśmy podczas letniego urlopu wrócić do aktywności fizycznej, którą zaniedbaliśmy w zimowych miesiącach, a...

czytaj całość

Maść na siniaki i stłuczenia - niezbędna dla wszystkich aktywnych

Nie ma wątpliwości, że zamiłowanie do aktywnego uprawiania sportu ma bardzo pozytywny wpływ na różne dziedziny życia. Regularne zażywanie ruchu wspiera serce i układ krążenia, chroniąc przed groźnymi chorobami. Każdy...

czytaj całość

Urazy i siniaki - przyczyny ich powstawania oraz leczenie

Każdy rodzaj aktywności fizycznej niesie z sobą ryzyko odniesienia urazu, niezależnie od tego, czy jest to sport profesjonalny, czy uprawiany rekreacyjnie. Uważa się, że najbardziej kontuzjogenne są sporty walki i...

czytaj całość

Sposoby na stłuczenia i siniaki

Bardzo często zdarza się nam zaobserwować na skórze siniaki. Niekiedy nawet nie wiemy kiedy powstało stłuczenie, którego efektem jest nieestetyczne zabarwienie skóry. Jakie preparaty można stosować na siniaki i stłuczenia?...

czytaj całość