Blizny

Brak artykułów

Naturalny sposób na blizny

Skąd biorą się blizny? Jakie elementy charakteryzują blizny? Czy można efektywnie zmniejszać ich widoczność?  

Blizny

Blizny to charakterystyczne zmiany pojawiające się na skórze, w wyniku jej uszkodzenia i stopniowej regeneracji. Kolorystyka blizn jest związana z etapem rekonstrukcji skóry. Stąd też blizny mogą przybierać barwę od czerwono–różowej, po blado-różową. Kształt blizny jest ściśle powiązany z przyczyną jej powstania. Możemy zatem obserwować blizny podłużne, okrągłe, lub o nieregularnych kształtach.

Skąd biorą się blizny – przyczyny powstawania blizn

Blizna powstaje w efekcie uszkodzenia wierzchniej warstwy skórnej (inaczej naskórka), łącznie z warstwą znajdującą się tuż pod nią (czyli skórą właściwą). Uszkodzenie skóry właściwej prowokuje tkankę włóknistą do wypełnienia ubytku. Ten skomplikowany proces regeneracji naskórka, w wyniku którego powstaje blizna, określany jest mianem bliznowacenia. Bliznowacenie jest procesem naturalnym i koniecznym do odnowienia skóry. W procesie tym uczestniczy szereg komórek, wraz z tak zwanymi mediatorami (substancjami występującymi w organizmie, pobudzającymi do wszelkich zachodzących w nim reakcji). W ten właśnie sposób uwidacznia się tak zwana blizna.

Do podstawowych przyczyn powstawania blizn zaliczane są: urazy, zabiegi operacyjne oraz uszkodzenia powstałe w wyniku zmian trądzikowych i innych stanów zapalnych skóry. Bliznami również określane są zmiany skórne powstałe po oparzeniach. Ten rodzaj blizn w zdecydowany sposób odróżnia się od pozostałych.  

Gojenie się ran – bliznowacenie

Proces w wyniku, którego powstaje blizna jest kilkuetapowy. W pierwszej fazie (tak zwanej fazie zapalnej) dochodzi do uszkodzenia tkanki, przekrwienia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych (24-48 godzin). Druga faza, czyli tak zwana ograniczona faza zapalna, to czas, w którym rana ulega oczyszczaniu (siedem dni). Kolejna faza, określana mianem fazy gojenia, to właściwy element bliznowacenia. W tym etapie zachodzą procesy tworzenia blizny, dzięki produkcji tkanki włóknistej. Ostatnią fazą gojenia się ran jest faza przebudowy blizny, która może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.     

Blizny – czy istnieją ich różne rodzaje?

Blizna nigdy nie będzie miała swojego idealnego sobowtóra. Oznacza to, że każda blizna jest inna. Mimo wszystko można dokonać generalnego podziału na blizny:  

  • zanikowe (w przypadku, których tworzą się „wgłębienia”, przykładowo po ospie, czy trądziku),
  • przerostowe (powstające zwykle po oparzeniach),
  • keloidy - bliznowce (wystające ponad powierzchnię skóry, czasem bolesne, występujące po urazach i operacjach),
  • przykurcze bliznowate (pojawiające się w miejscach zgięcia skóry, a także po oparzeniach),
  • blizny rozstępowe (płaskie i blade, występują po zabiegach).

Jak wyglądają blizny?

Wiadomo już, że każda blizna przybiera indywidualny kształt. Dlatego też, zupełnie odmiennie wyglądają blizny pooperacyjne, inaczej spowodowane uciążliwym trądzikiem, czy rozcięciem skóry. Blizny mogą być płaskie i ledwie widoczne, albo wypukłe i z łatwością dostrzegalne (tak zwane blizny przerostowe, wynikające z nadpobudliwości tkanki łącznej do regeneracji). Pierwsze można w łatwy sposób maskować, drugich natomiast nie sposób ukryć.

Czy blizny mogą powstawać na każdym fragmencie skóry?

Tak. Blizny mogą powstawać w dowolnym miejscu, bez względu na twardość, czy delikatność skóry. Występują na twarzy (blizny po trądziku), na kończynach (rękach i dłoniach) oraz na tułowiu.

Jakie są czynniki ryzyka powstawania blizn?

Wydaje się, że nie mamy wpływu na to, czy na naszym ciele pojawi się kolejna blizna, czy też nie. Jednakże są pewne czynniki ryzyka zwiększające to prawdopodobieństwo. Jako pierwszy należy wymienić sposób obchodzenia się z raną. Rozdrapywanie, rozcinanie, zrywanie „strupa” przed samoistnym odpadnięciem, to podstawowe czyny, hamujące prawidłowe gojenie i przyczyniające się do powstania zdecydowanie bardziej widocznej blizny. W przypadku blizn po trądziku, wymienione wyżej czyny, są dodatkowo wsparte tak zwanym „wyciskaniem pryszczy”. Prowokuje to pogłębienie rany, rozprzestrzenienie infekcji i zwiększenie odpowiedzi zapalnej skóry.

Do czynników predysponujących do powstania blizny, lecz równocześnie nie zależnych od nas, zalicza się ciemną karnację, niewłaściwie wykonany szew po operacji, a także czynniki genetyczne.

Dlaczego blizna ma inny kolor od skóry?

Znając mechanizm powstawania blizny, można w prosty sposób zrozumieć dlaczego „nowa skóra” ma nieco inny kolor. Otóż tkanka włóknista, zastępująca utraconą lub uszkodzoną skórę, nie zawiera w sobie naturalnego dla skóry pigmentu (barwnika).

Dlaczego w miejscu blizny nie wyrastają włosy?

Brak owłosienia jest wynikiem nieobecności mieszków włosowych w tkance włóknistej zastępującej uszkodzoną skórę.

Czy blizna może boleć?

Tak. Obszar, w którym znajduje się blizna może boleć, swędzieć, a nawet powodować przykurcze. Z czasem jednak dolegliwości te ustępują.

Czy blizny można opalać?

Nie. Blizny nie powinny być poddawane bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Wiadomo, że skóra narażona na promieniowanie UV, może ulegać uszkodzeniom. Ponadto promienie UV mają ewidentny wpływ na rozwój chorób skórnych, w tym między innymi nowotworu skóry. Dlatego też konieczne jest nakładanie kremów z filtrami UV, zarówno na zdrową skórę, jak i na miejsca, w których znajdują się blizny. Pamiętajmy, że skóra, w obszarze blizny nie posiada naturalnego barwnika (dzięki, któremu obserwujemy opaleniznę na zdrowej skórze), więc nie można oczekiwać, że opalanie blizny zmniejszy jej widoczność. Będzie wprost przeciwnie, a dodatkowo dojdzie do narażenia „nowej skóry” na uszkodzenie, a także do prowokacji zajścia zmian nowotworowych w organizmie.

Blizny pooperacyjne (po operacji)

Blizna pooperacyjna, jak sama nazwa wskazuje, powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek w trakcie zabiegu chirurgicznego. Biorąc pod uwagę mnogość możliwych operacji, również różnorodność blizn pooperacyjnych jest zasobna. Zatem blizny pooperacyjne mogą być głębokie, ale również płytkie; zwykle podłużne lub nieregularnych kształtów.

Jak usunąć blizny?

Usuwanie blizn jest obecnie bardzo popularne. Coraz powszechniej stosowane są zabiegi chirurgiczne, mające na celu zredukowanie widoczności blizny (operacje plastyczne), a także zabiegi laserowe. Ponadto możliwe jest zastosowanie różnorakich zabiegów kosmetycznych, w tym mikrodermabrazji, peelingów, czy specjalistycznych preparatów na blizny.

Jaki skład powinien posiadać skuteczny preparat na blizny?

Mnogość dostępnych preparatów na blizny zdecydowanie utrudnia wybór. Warto wiedzieć, jakie składniki faktycznie przyczynią się do ograniczenia widoczności blizny. Do składników o potwierdzonej skuteczności w zwalczaniulizn, należą:

  • Ekstrakt z cebuli (Allii capae bulbus extractum). Zmniejsza widoczność blizn, poprzez wpływ na ich kolorystykę. Ponadto sprawia, że blizna wydaje się zdecydowanie delikatniejsza. Działanie bakteriobójcze wyciągu z cebuli przyspiesza drugą fazę gojenia się ran (czyli ograniczoną fazę zapalną). Ponadto Cebula zwyczajna charakteryzuje się zdolnością rozpuszczania skrzepów, dzięki czemu blizna szybciej blednie. 
  • Alantoina (Allantoin). Substancja charakteryzująca się działaniem łagodzącym, przeciwzapalnym i ściągającym. Wszystkie wymienione właściwości skutkują przyspieszeniem gojenia się rany oraz ułatwieniem regeneracji naskórka.
  • Heparyna, w postaci soli (Heparin sodium). Heparyna jest substancją wykorzystywaną również w terapii żylaków. Charakteryzuje się działaniem przeciwobrzękowym. Co ciekawe, podawana dożylnie, lub podskórnie działa przeciwzakrzepowo.

Jaki preparat na blizny wybrać?

Dokonując wyboru preparatu na blizny należy przede wszystkim zanalizować jego skład. Najlepiej, żeby dany preparat zawierał co najmniej dwa składniki, o potwierdzonej skuteczności w zmniejszaniu widoczności blizn. Im bogatszy skład kosmetyku, tym lepiej.

Alcepalan – skoncentrowany żel na blizny

Alcepalan jest kosmetykiem skierowanym doosób, które chcą zmniejszyć widoczność swoich blizn oraz rozstępów. Dzięki zawartym składnikom (wyciąg z Cebuli, alantoina, heparyna) jest nieoceniony w pielęgnacji skóry zmienionej przez blizny. Jak już wspomniano, skuteczność preparatów na blizny jest tym wyższa, im bogatszy jest skład danego preparatu. W przypadku żelu Alcepalan nie ma wątpliwości co do jego skuteczności, ponieważ charakteryzuje go bogaty skład.  

Kiedy stosować żel Alcepalan?

Żel Alcepalan powinno się stosować możliwie najszybciej od momentu pojawienia się blizny. Przy zastosowaniu żelu Alcepalan, przywrócenia naturalnej urody po bliznach, jest możliwe zarówno w przypadku blizn po trądziku, jak i owrzodzeniach, czyrakach, zabiegach chirurgicznych, oparzeniach, rozstępach i urazach skórnych.

Jak stosować żel Alcepalan?

Żel Alcepalan należy stosować regularnie, najlepiej rano i wieczorem. Skuteczność aplikacji żelu polega na delikatnym masażu blizny, aż do całkowitego wchłonięcia się kosmetyku. Żel Alcepalan należy nakładać wyłącznie na w pełni wygojoną ranę.  

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów?

W przypadku systematycznego stosowania żelu Alcepalan, pierwszych wyraźnych oznak leczenia może spodziewać się po upływie dwóch, lub trzech miesięcy.

Blizny - porady

Naturalny sposób na blizny

Skąd biorą się blizny? Jakie elementy charakteryzują blizny? Czy można efektywnie zmniejszać ich widoczność?  

czytaj całość