Bóle mięśni i stawów

Neo-Capsiderm®

Neo-Capsiderm®

  Substancja czynna: 100 g maści zawiera: Nonivamidum - 0,05 g, Camphora...

czytaj całość

NeoCapsiderm® maść

NeoCapsiderm® maść

Zastosowanie do masażu i rozgrzewających terapii manualnych w rozgrzewaniu mięśni przed wysiłkiem...

czytaj całość

Reumaherb®

Reumaherb®

Substancja czynna: 100 mg wyciągu złożonego z korzenia diabelskiego pazura, ziela...

czytaj całość

Bóle stawów i mięśni - przyczyny, profilaktyka i leczenie

Dolegliwości tego typu mogą dotyczyć wielu dorosłych ludzi. Należy wiedzieć, że nie wszystkie przypadki bólu mięśni i stawów można traktować jednakowo. Przyczyny bólu stawów mogą być różne u osób w różnym wieku. Ból może być też zwiastunem innych chorób, które nie zawsze są związane z układem ruchu.

Czy aktywny tryb życia może być przyczyną bólu mięśni i stawów?

Wśród osób prowadzących aktywny tryb życia najczęstszym powodem bólu stawów bywają urazy - stłuczenia, naciągnięcia lub zwichnięcia, z kolei ból mięśni zwykle bierze się z przemęczenia lub nadwyrężenia, spowodowanego zbyt intensywnym treningiem. W takich przypadkach ulgę przynosi kilkudniowy odpoczynek lub zmiana ćwiczeń na takie, które nie będą obciążały bolącej części ciała. Jeżeli uszkodzenie stawu jest silne, konieczne może być jego unieruchomienie.

Czy nagły ból stawów i mięśni powinien mnie zaniepokoić?

Niepokojącym objawem może być ból stawów lub mięśni, który pojawia się niespodziewanie, nie ustępuje mimo zażywania środków przeciwbólowych lub nie jesteśmy w stanie określić jego przyczyny. Jeżeli trwa dłużej niż tydzień, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę i dobrać odpowiednią kurację.

Silne bóle mięśni mogą być związane np. z niedoczynnością tarczycy, boreliozą, chorobami reumatycznymi, infekcjami bakteryjnymi, zespołem przewlekłego zmęczenia lub innymi dolegliwościami. Jedno z działań niepożądanych leków przeciwcholesterolowych z grupy statyn także może manifestować się bólem mięśni.

Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów

U znacznej liczby osób powyżej 60 roku życia może pojawiać się choroba zwyrodnieniowa stawów. Jej przyczyną jest naturalne zużycie chrząstek stawowych, które zapewniają płynny ruch kości w obrębie stawu.

Objawami, które mogą wskazywać na zwyrodnienie stawu kolanowego lub biodrowego są m.in. ból i tkliwość stawu, poranna sztywność, ustępująca po ok.30 minutach lub charakterystyczny odgłos „skrzypienia” stawu. W dalszej kolejności może się pojawić ograniczenie ruchomości stawu, sprawiające trudności podczas poruszania się i wykonywania codziennych czynności.

Bardziej narażone na chorobę zwyrodnieniową stawów są kobiety, osoby z nadwagą oraz osoby uprawiające wyczynowo sport lub wykonujące pracę związaną z długotrwałym powtarzaniem pewnych ruchów. Zwyrodnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawów, chociaż nie jedyną. Lekarz podczas stawiania diagnozy może brać pod uwagę także inne choroby, takie jak: dna moczanowa, dolegliwości reumatyczne, zapalenie ścięgien, zapalenie torebki stawowej lub nawet depresja. Porady lekarskiej należy szukać, jeżeli ból stawów nawraca mimo podawania leków przeciwbólowych, jeżeli towarzyszy mu zaczerwienie i opuchlizna lub jeżeli pojawia się problem z poruszaniem.

Jakie leki stosować na ból stawów i mięśni?

Rozgrzewająca maść na ból stawów i mięśni

Niezależnie od tego, czy dokuczają nam bóle w stawach czy w mięśniach, dobrym wyborem będzie zastosowanie maści rozgrzewającej. Po jej naniesieniu na skórę dochodzi do miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi przez bolącą część ciała. W ten sposób uczucie bólu zostaje zredukowane. Emulsja Capsigel N oraz maść Neo-Capsiderm zawierają w składzie olejki eteryczne: eukaliptusowy i terpentynowy oraz kamforę i noniwamid. Kamfora dodatkowo wywiera działanie miejscowo znieczulające. Taka kompozycja składników zapewnia efekt rozgrzewania i łagodzenia bólu przez kilka godzin. Capsigel N zawiera także kwas salicylowy, dlatego nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na salicylany.

Capsigel N lub Neo-Capsiderm można stosować maksymalnie dwa razy dziennie. Pomiędzy aplikacjami powinien być zachowany co najmniej czterogodzinny odstęp. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce, należy też unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Przed i po zastosowaniu powinno się unikać dodatkowego rozgrzewania bolących miejsc (ciepłe kompresy, gorące kąpiele), aby nie spowodować podrażnienia skóry. Rozgrzewająca maść na stawy nie jest w stanie zlikwidować przyczyny bólu, ale jest w stanie szybko go złagodzić.

Reumaherb - lek na ból stawów i mięśni

Lek na stawy Reumaherb stosuje się jako uzupełnienie terapii w chorobach zwyrodnieniowych narządu ruchu. W jego skład wchodzą wyciągi z roślin leczniczych: diabelskiego pazura, jeżówki purpurowej i wiązówki błotnej.

Diabelski pazur (Harpagophytum procumbens) występuje dziko w Afryce Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi owoców. Wyciąg z korzenia tej rośliny był stosowany przez Afrykańczyków do leczenia bólu i gorączki oraz jako środek wspomagający trawienie. W medycynie europejskiej znalazł swoje miejsce jako środek przeciwko stanom zapalnym stawów. Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) rośnie pospolicie w Europie i Azji. Już w średniowieczu znano jej dobroczynne właściwości. Wyciąg z kwiatu wiązówki zawiera pochodne kwasu salicylowego, działające przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) pochodzi z Ameryki Północnej. Rdzenni Amerykanie używali jej jako leku przeciwko różnym chorobom i urazom. Obecnie wyciąg z ziela jeżówki wchodzi m.in. w skład preparatów podnoszących odporność.

Tabletki na stawy Reumaherb zażywa się 3 razy dziennie po jednej, nie dłużej niż przez 10 dni. Dłuższa kuracja jest możliwa po uzyskaniu zgody lekarza.

Jak chronić się przed chorobami stawów?

Zapalenie stawów oraz inne dolegliwości powodujące ich ból i problemy z poruszaniem mogą dotyczyć nawet 1/3 dorosłych. Na uszkodzenia najbardziej narażony może być staw kolanowy, staw biodrowy oraz stawy palców. Rzadziej problem ten dotyczy stawu łokciowego, nadgarstkowego i skokowego. Aby stawy służyły nam jak najdłużej, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Chrońmy stawy przed urazami i kontuzjami, zwłaszcza podczas wyczynowego uprawiania sportu. Tam, gdzie to możliwe, powinniśmy zakładać ochraniacze lub specjalne opaski z neoprenu. Podczas wędrówek po górskich szlakach sprawdzi się chodzenie z kijkami. Dzięki nim obciążenie stawów kolanowych będzie znacznie mniejsze.
  • Dbajmy o prawidłową dietę. Dla dobrej formy stawów konieczna jest odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega-3, które zapobiegają problemom z chrząstką stawową. Właśnie dlatego regularne spożywanie ryb jest tak ważne dla zdrowia stawów. Równie istotna jest odpowiednia dawka wapnia, który odpowiada za prawidłowy stan kości. Jeżeli codzienna dieta nie zapewnia wystarczającej ilości tych składników, można uzupełniać je przez zażywanie suplementów diety.
  • Redukcja nadwagi zmniejsza obciążenie, któremu stawy są poddawane każdego dnia. Osoby, które mają skłonność do problemów ze stawami powinny dbać o właściwą masę ciała. Dobry efekt przyniesie także rzucenie palenia.
  • Sporty, które wpływają negatywnie na stawy to m.in. siatkówka, koszykówka, sporty siłowe, długie biegi i tenis. Osoby, które je uprawiają, powinny szczególnie pamiętać o swoich stawach.
  • Długotrwałe noszenie butów na wysokich i cienkich obcasach sprawia, że stawy muszą znosić dodatkowe obciążenia. Poza tym są w takiej sytuacji bardziej narażone na urazy. Złym wyborem są też balerinki na cienkiej podeszwie i klapki japonki, ponieważ stopa nie ma w nich odpowiedniego oparcia. Lepiej jest nosić obuwie niskie i z wyprofilowaną podeszwą, aby postawa podczas chodzenia była jak najbardziej zbliżona do naturalnej.

 

Bóle mięśni i stawów - porady

Ból stawów - maści rozgrzewające na bolące stawy

Coraz więcej osób cierpi z powodu bólu stawów. Jest to między innymi efekt obciążenia stawów, zbyt intensywną i długotrwałą pracą. Długie siedzenie, stanie, podnoszenie ciężarów nie może pozostać bez wpływu...

czytaj całość

Czy naturalne leki mogą zwalczyć bóle stawów i mięśni?

Bóle pleców, stawów czy mięśni to dolegliwości, które czasem bardzo mocno dają się we znaki. Ich konsekwencją mogą być problemy z poruszaniem czy wykonywaniem prostych czynności. Przyczyny bólu mogą być...

czytaj całość

Co można zrobić, żeby bolące stawy nie popsuły nam urlopu na narciarskim stoku?

W tym roku prawdziwa zima, taka ze śniegiem i mrozem zawitała do nas znacznie później, niż zazwyczaj. Z tego względu sezon narciarski rozpoczął się z opóźnieniem, a warunki do zjazdów...

czytaj całość

Bóle stawów i mięśni - przyczyny, profilaktyka i leczenie

Dolegliwości tego typu mogą dotyczyć wielu dorosłych ludzi. Należy wiedzieć, że nie wszystkie przypadki bólu mięśni i stawów można traktować jednakowo. Przyczyny bólu stawów mogą być różne u osób w...

czytaj całość