Bóle mięśni i stawów

Neo-Capsiderm®

Neo-Capsiderm®

  Substancja czynna: 100 g maści zawiera: Nonivamidum - 0,05 g, Camphora...

czytaj całość

NeoCapsiderm® maść

NeoCapsiderm® maść

Zastosowanie do masażu i rozgrzewających terapii manualnych w rozgrzewaniu mięśni przed wysiłkiem...

czytaj całość

Reumaherb®

Reumaherb®

Substancja czynna: 100 mg wyciągu złożonego z korzenia diabelskiego pazura, ziela...

czytaj całość

Czy naturalne leki mogą zwalczyć bóle stawów i mięśni?

Bóle pleców, stawów czy mięśni to dolegliwości, które czasem bardzo mocno dają się we znaki. Ich konsekwencją mogą być problemy z poruszaniem czy wykonywaniem prostych czynności. Przyczyny bólu mogą być różne, jednak w każdym przypadku wywołuje on dyskomfort i sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest bardzo utrudnione. Istnieją różne sposoby na poradzenie sobie z bólem, obejmujące liczne leki oraz inne rodzaje terapii. Po które w takim razie warto sięgać, aby uzyskać najlepszy efekt? Co można zrobić, aby ból już nie wracał?

Bolące stawy i kolana nie muszą utrudniać życia

Ludzie często zakładają, że ból jest nieodłącznie związany z procesem starzenia się i muszą nauczyć się z nim żyć. Jest to założenie błędne, ponieważ ból można skutecznie zwalczać i w ten sposób poprawić komfort życia oraz zachować sprawność fizyczną, także w wieku senioralnym.

Ból kręgosłupa, ból kolan i bóle stawów rąk bywają określane wspólnym mianem „reumatyzm" lub „gościec". Jest to określenie bardzo niedokładne, ponieważ choroby reumatyczne mogą dotyczyć także innych tkanek i narządów. Obiegowa opinia głosi, że dotykają one tylko osób starszych. To także nie jest do końca prawdą. Choroby o podłożu reumatycznym mogą dotyczyć wielu osób, także w młodym wieku. Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych u osób powyżej 50. roku życia jest zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Objawy tej choroby to przede wszystkim ból stawów oraz ograniczenie ich ruchomości. Ból początkowo pojawia się podczas ruchu, zwłaszcza bezpośrednio po odpoczynku. Po rozruszaniu chorego stawu z reguły ustępuje. W zaawansowanym stadium choroby ból może pojawiać się także podczas spoczynku i w nocy. Jego bezpośrednią przyczyną jest zużycie chrząstek, wyściełających powierzchnie stawowe. Stają się one szorstkie i zaczynają ocierać się o siebie, powodując ból, a następnie zniekształcenie stawów. Na uszkodzenia najbardziej narażone są staw kolanowy, staw biodrowy i stawy palców.

Inną dolegliwością związaną z bólem stawów jest reumatoidalne zapalenie stawów. Nie zawsze jest ono związane ze starszym wiekiem, może dotyczyć także osób młodszych (35- 50 lat), częściej kobiet, niż mężczyzn. Z reguły ból, opuchlizna i sztywność stawów pojawia się symetrycznie, po obu stronach ciała. Do tych objawów może dołączyć się osłabienie, podwyższona temperatura i brak apetytu.

Z bólem mogą być związane także inne choroby, np. dna moczanowa, fibromialgia, zapalenie ścięgien lub zapalenie torebki stawowej. Mogą to być w końcu choroby zupełnie nie związane z układem ruchu. Ból stawów i mięśni może wiązać się m.in. z depresją. Jeżeli ból trwa dłużej niż tydzień i nie ustępuje mimo stosowania środków przeciwbólowych, konieczna będzie wizyta u lekarza, który pomoże odnaleźć jego przyczynę.

Reumaherb - naturalny lek na stawy

Na aptecznych półkach można znaleźć szeroki wybór preparatów na stawy. Pod hasłem „tabletki na stawy" często kryją się suplementy diety, które pomagają w regeneracji chrząstki stawowej.

Reumaherb jest lekiem roślinnym, stosowanym wspomagająco w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w schorzeniach zwyrodnieniowych narządu ruchu. Jego skład jest połączeniem wyciągów z trzech leczniczych ziół: diabelskiego pazura, jeżówki purpurowej i wiązówki błotnej. Diabelski pazur to potoczna nazwa rośliny, rosnącej na sawannach Afryki Południowej. Znany jest on również pod oficjalną nazwą hakorośl rozesłana. Jego lecznicze własności zostały odkryte przez plemiona afrykańskie, dla których korzeń diabelskiego pazura był cennym środkiem na różne choroby, związane z bólem i gorączką. Kwiat wiązówki błotnej zawiera związki pochodne kwasu salicylowego, dlatego bywa czasem nazywana „naturalną aspiryną". Roślina ta była znana zielarzom i lekarzom już w średniowieczu. Oprócz zastosowania ściśle medycznego bywała również używana do aromatyzowania wina i piwa. Wyciągi z ziela jeżówki purpurowej często wchodzą w skład preparatów wzmacniających odporność. Do Europy jeżówka trafiła z Ameryki Północnej, gdzie służyła do leczenia chorób i jako środek wspomagający gojenie. Skuteczność wszystkich tych składników została potwierdzona nie tylko przez długie wieki stosowania, ale także przez liczne profesjonalne badania. Reumaherb zażywa się trzy razy dziennie po jednej tabletce, przez 10 dni. Dłuższa kuracja wymaga konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem do stosowania jest choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, uczulenie na rośliny z rodziny złożonych (Asteraceae = Compositae) lub uczulenie na sąlicylany. W przypadku kamicy żółciowej stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Reumaherb jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Ruch - recepta na bóle stawów

Bolące stawy mogą skutecznie utrudniać codzienną aktywność. Zażywanie odpowiednich leków, takich jak Reumaherb, na pewno jest w stanie przynieść ulgę. Świetnym uzupełnieniem stosowanych medykamentów może być aktywność fizyczna. Właściwie dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie na siłę i elastyczność stawów, zmniejszają ból oraz pomagają pokonać zmęczenie. Dzięki nim samopoczucie w ciągu dnia poprawia się, a sen staje się spokojniejszy. Brak ruchu może pogłębiać problemy ze stawami. Jeżeli mięśnie podtrzymujące stawy są niewyćwiczone, to związane z poruszaniem obciążenia dla stawów stają się większe, a ból - bardziej dokuczliwy.

Rodzaj i intensywność ćwiczeń powinny być dobrane do kondycji i stanu zdrowia osoby ćwiczącej. Zbyt duży wysiłek spowoduje tylko niepotrzebne zmęczenie i zniechęcenie, a zbyt mały nie spełni swojej roli terapeutycznej. Aby uniknąć tych błędów, można poprosić o pomoc fizjoterapeutę lub lekarza, który wybierze najwłaściwszy sposób na rozruszanie stawów. Z pewnością dobrym wyborem mogą być spacery, spokojna jazda na rowerze oraz pływanie lub ćwiczenie w wodzie. Szczególnie ten ostatni rodzaj ruchu jest bardzo korzystny dla osób z bolącymi stawami. Woda zmniejsza ciężar ciała, dlatego w basenie można wykonywać ruchy z mniejszym wysiłkiem. Woda w basenie przeznaczonym do ćwiczeń powinna być podgrzewana, ponieważ zimna woda z reguły zwiększa uczucie bólu.

Ze względu na negatywny wpływ na stawy, niewskazaną aktywnością dla osób z problemami układu ruchu jest jogging. Siły działające na ludzkie ciało podczas biegania wywołują duże obciążenia, które mogą uszkodzić chore stawy. Niekorzystne dla stawów są również siatkówka, koszykówka i tenis. Intensywność ruchu powinna być zwiększana stopniowo. Osoby, które nigdy przedtem nie ćwiczyły, powinny zażywać ruchu 2-3 razy tygodniowo. Dopiero po upływie pewnego czasu i przyzwyczajeniu do regularnej aktywności mogą trenować codziennie. Jeżeli w czasie ćwiczeń stawy zaczną boleć, należy zrobić przerwę i odpocząć, aż do ustąpienia bólu. W celu jego złagodzenia można przykładać zimne lub ciepłe okłady, w zależności od upodobania. Okład taki powinien być przyłożony do skóry przez co najmniej 20 minut. Można też zastosować rozgrzewające maści (np. Neo-Capsiderm, Capsigel N).

Bóle mięśni i stawów - porady

Czy naturalne leki mogą zwalczyć bóle stawów i mięśni?

Bóle pleców, stawów czy mięśni to dolegliwości, które czasem bardzo mocno dają się we znaki. Ich konsekwencją mogą być problemy z poruszaniem czy wykonywaniem prostych czynności. Przyczyny bólu mogą być...

czytaj całość

Co można zrobić, żeby bolące stawy nie popsuły nam urlopu na narciarskim stoku?

W tym roku prawdziwa zima, taka ze śniegiem i mrozem zawitała do nas znacznie później, niż zazwyczaj. Z tego względu sezon narciarski rozpoczął się z opóźnieniem, a warunki do zjazdów...

czytaj całość

Ból stawów - maści rozgrzewające na bolące stawy

Coraz więcej osób cierpi z powodu bólu stawów. Jest to między innymi efekt obciążenia stawów, zbyt intensywną i długotrwałą pracą. Długie siedzenie, stanie, podnoszenie ciężarów nie może pozostać bez wpływu...

czytaj całość

Bóle stawów i mięśni - przyczyny, profilaktyka i leczenie

Dolegliwości tego typu mogą dotyczyć wielu dorosłych ludzi. Należy wiedzieć, że nie wszystkie przypadki bólu mięśni i stawów można traktować jednakowo. Przyczyny bólu stawów mogą być różne u osób w...

czytaj całość