Brzoza | Betula

oczarnspBrzoza brodawkowata (Betula verrucosa) i brzoza omszona (Betula pubescens) to główne gatunki z rodziny Brzozowatych wykorzystywane w lecznictwie.

Jak wygląda brzoza i gdzie można ją obserwować?

Brzoza jest drzewem typowym dla polskich lasów mieszanych. Występuje również na pozostałym obszarze Europy, a także w Azji. Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu brzozy jest jej kwiat formujący się w kotki. Liście posiadają mocno ząbkowany zarys. Są praktycznie nagie obustronnie i jedynie w przypadku brzozy omszonej można obserwować kępki włosów na ich spodniej stronie.   

Zawartość substancji leczniczych z brzozie

Zastosowanie brzozy w lecznictwie jest możliwe dzięki wykorzystaniu właściwości terapeutycznych składników zawartych w jej liściach. Zarówno liście brzozy omszonej, jak i brodawkowatej posiadają szereg składników aktywnych, w tym przede wszystkim glikozydy, flawonoidy, olejek eteryczny, triterpeny, żywice, kwas askorbowy (witamina C) oraz składniki mineralne (magnez, potas, cynk i miedź).

Brzoza – jaki posiada wpływ na nasz organizm?

Dzięki zawartości flawonoidów, olejku eterycznego i triterpenów wyciąg z liści brzozy posiada działanie moczopędne. Warto zaznaczyć, że efekt moczopędny ekstraktu z brzozy nie  przyczynia się do podrażnienie nerek, co stanowi o jego bezpieczeństwie stosowania. Kolejnym aspektem wpływu brzozy na nasz organizm jest wywoływany przez nią efekt przeciwreumatyczny. Ponadto roślina ta charakteryzuje się działaniem napotnym oraz poprawiającym przemianę materii. Natomiast brzoza stosowana zewnętrznie, może wspomagać leczenie trądziku młodzieńczego, łojotoku, łuszczycy, a także łagodzić widoczność zaczerwienienia skóry.

Dziegieć brzozowy – Oleum Betulae (Oleum Rusci)

Istnieje pojęcie tak zwanego dziegcia brzozowego, który również stosuje się w lecznictwie. Dziegieć brzozowy pozyskiwany jest na zasadzie suchej destylacji z drzewa brzozy brodawkowatej i omszonej. Występuje on w formie brunatno czarnej, ciągliwej cieczy, a stosowany jest jako środek bakteriobójczy, do nakładania na skórę.

Woda brzozowa

Woda brzozowa powstaje na bazie soku z brzozy, inaczej określanego mianem oskoły. W odpowiedni sposób przetworzona jest wykorzystywana w kosmetyce, a przede wszystkim w celu wzmocnienia włosów, zmniejszenia ich przetłuszczania się oraz „odświeżeniu” skóry głowy.

Czy ekstrakt z liści brzozy można stosować łącznie z innymi wyciągami roślinnymi?

Jak najbardziej tak. Ekstrakt z brzozy, z uwagi na podstawowe działanie moczopędne, najlepiej stosować z innymi surowcami roślinnymi, charakteryzującymi się zbliżonym wpływem, czyli przede wszystkim z borówką brusznicą, fasolą, pietruszką, oraz rumiankiem. Tak bogaty skład (występujący w leku Urosept) zapewnia działanie moczopędne, przeciwzapalne i usprawniające funkcjonowanie układu moczowego.  

W jaki sposób przygotować wywar z liści brzozy?

Właściwości moczopędne wywaru z liści brzozy, można uzyskać jedynie wówczas, gdy przygotujemy go w odpowiedni sposób. Najpierw należy odmierzyć łyżeczkę liści brzozy (sypkie zioła można kupić w aptekach i sklepach zielarskich) i zalać je wodą, w ilości około 0,5 litra. Następnie całość należy gotować przez około trzy minuty. Ostudzony wywar, zaleca się rozdzielić na równe porcje (po około pół szklanki) i wypijać trzy razy dziennie, pomiędzy posiłkami.

 

Produkty zawierające brzozę

Urosept®

Urosept®

Substancje czynne: produkt złożony; 1 tabletka drażowana zawiera: wyciąg gęsty złożony...

czytaj całość