Leki ziołowe na cholesterol

Sylimarol® Cholesterol

Sylimarol® Cholesterol

Sylimarol® Cholesterol to suplement diety stworzony w oparciu o sprawdzone...

czytaj całość

Sylicynar®

Sylicynar®

Substancja czynna: 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae...

czytaj całość

Dieta i zioła na obniżenie cholesterolu

Głównym czynnikiem mającym wpływ na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, w tym jego „złej" frakcji LDL, jest niewłaściwa dieta. Jak w takim razie należy zmienić nawyki żywieniowe i co włączyć do jadłospisu, by utrzymać cholesterol w normie? Jak obniżyć poziom cholesterolu w naturalny sposób? Jakie zioła na obniżenie cholesterolu? Podpowiadamy.

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi to ważny sygnał ostrzegawczy. Utrzymujący się przez dłuższy czas sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób, szczególnie tych związanych z sercem i układem krążenia. Dlatego warto jak najszybciej wdrożyć działania profilaktyczne, które pomogą obniżyć i na stałe zachować cholesterol na właściwym poziomie. Skutecznym sposobem na obniżenie cholesterolu jest wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Jakich? Co jeść, aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu? Co wyeliminować z diety?

Co wyeliminować z diety, aby obniżyć cholesterol?

Trzeba ograniczyć spożycie lub całkiem usunąć z jadłospisu takie produkty, jak:

  • czerwone mięso wołowe i wieprzowe, tłuste wędliny (boczek, salami), podroby i tłuste przetwory (parówki, smalec), słonina – lepiej zastąpić je chudym mięsem (np. drobiowym bez skóry)
  • pełnotłuste mleko i jego przetwory: śmietana, masło, sery żółte, sery topione, pełnotłusty twaróg – lepiej sięgnąć po biały chudy twaróg i margaryny roślinne
  • jajka – ich spożycie ograniczyć do 2-3 sztuk tygodniowo (przy czym wskazanie to dotyczy żółtek, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o spożycie białka)
  • pieczywo z białej mąki warto zamienić na produkty pełnoziarniste
  • żywność typu fast-food, przekąski (np. chipsy)
  • ciasta i ciastka (herbatniki, ciasta z kremem), chałwa.

Co jeść, aby obniżyć cholesterol?

Dieta na obniżenie cholesterolu powinna z jednej strony skupiać się na ograniczeniu produktów bogatych w tę substancję, a z drugiej – na zwiększeniu spożycia żywności, która pomoże podwyższyć frakcję „dobrego" cholesterolu HDL.

Dieta antycholesterolowa ma skład zbliżony do diety śródziemnomorskiej, zakłada spożycie dużej ilości owoców, warzyw, ryb i olejów roślinnych. Jakie produkty pomogą obniżyć cholesterol?

  • Żywność bogata w błonnik pokarmowy, ważne, aby była to frakcja rozpuszczalna błonnika. Bogatym jego źródłem są: pieczywo z pełnego ziarna, otręby, płatki owsiane, brązowy ryż, owoce i warzywa (surowe, ze skórką). Błonnik ogranicza wchłanianie cholesterolu do krwi, ponadto wspiera motorykę jelit i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
  • Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, ze szczególnym uwzględnieniem kwasów omega-3. Ich bogatym źródłem są tłuste ryby morskie (łosoś, tuńczyk, makrela, halibut, tuńczyk), oleje roślinne (oliwa z oliwek extra virgine) lub trany (najlepiej z ryb dorszowatych).
  • Orzechy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, będące dobrą alternatywą dla niezdrowych przekąsek.

Warto zrezygnować ze smażenia na tłuszczu, a zamiast tego chude mięso, ryby i warzywa piec, dusić lub grillować.

Dowiedz się więcej: Dobry cholesterol nie jest zły – fakty i mity>> 

Jakie zioła na obniżenie cholesterolu?

Do walki z wysokim poziomem cholesterolu (w tym przede wszystkim ze „złym" cholesterolem LDL) można wykorzystać naturalne preparaty oparte na ziołach: herbaty ziołowe na cholesterol lub ziołowe preparaty w postaci kapsułek lub tabletek obniżające poziom cholesterolu. Wśród ziół pomagających zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi zalicza się:

Ziele karczocha zwyczajnego – zawarte w nim substancje (pochodne kwasu dwukawowochinowego) pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Napar przygotowany z ziela jest gorzki, dlatego lepiej sięgnąć po wygodne w stosowaniu kapsułki z wyciągiem z ziela karczocha (np. suplement diety Karczoch zwyczajny – Tylko Natura).

Kozieradka pospolita – mąka z nasion kozieradki ma wysoką skuteczność w obniżaniu poziomu cholesterolu.

Lucerna siewna – proszek z nasion lucerny ma skuteczne działanie przeciwcholesterolowe. To dzięki zawartości saponin – substancji mających zdolność łączenia się z cząsteczkami cholesterolu, co utrudnia jego wchłanianie w jelitach. W ten sposób zostaje on usunięty z organizmu.

Imbir – korzeń lub kłącze imbiru nie tylko stymulują układ odpornościowy i przyspieszają krążenie krwi. Nalewki lub napary ze świeżego startego imbiru pomagają także w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.

Ostropest plamisty – łuski nasion tej rośliny mają nie tylko korzystny wpływ na pracę i regenerację wątroby. Preparaty z ostropestem (np. kapsułki Ostropest plamisty – Tylko Natura) mają silne działanie antyoksydacyjne, ułatwiają trawienie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy i lipidów we krwi.

Zioła na cholesterol warto stosować pojedynczo lub jako mieszanki. Dobrym rozwiązaniem są preparaty wieloskładnikowe łączące wyciągi z karczocha i ostropestu plamistego (np. suplement diety Sylimarol Cholesterol).

Cholesterol - porady

Wątroba a cholesterol - jak praca wątroby ma wpływ na poziom cholesterolu?

Produkcja i rozkład cholesterolu to jedne z najważniejszych funkcji wątroby. Kondycja wątroby wpływa na tempo zachodzących w niej procesów, warto zatem dbać, by zbytnio jej nie obciążać, a także wspomagać...

czytaj całość

Podwyższony cholesterol - sygnał ostrzegawczy dla organizmu

Właściwy poziom cholesterolu we krwi jest jednym ze wskaźników dobrego stanu zdrowia. Wszystkie osoby dorosłe powinny regularnie badać stężenie trójglicerydów oraz poszczególnych frakcji cholesterolu (cholesterol całkowity, HDL i LDL) we...

czytaj całość

Dieta i zioła na obniżenie cholesterolu

Głównym czynnikiem mającym wpływ na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, w tym jego „złej" frakcji LDL, jest niewłaściwa dieta. Jak w takim razie należy zmienić nawyki żywieniowe i co...

czytaj całość

Wyciąg z karczocha - naturalny środek na obniżenie poziomu cholesterolu

Cholesterol jest związkiem, który jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu. Szkodliwe konsekwencje dla zdrowia są powodowane nie przez samą jego obecność, tylko przez jego nadmiar. Właściwy poziom cholesterolu razem z...

czytaj całość

Dobry cholesterol nie jest zły - fakty i mity

Wokół tematu cholesterolu narosło już wiele mitów. Czy rzeczywiście należy całkowicie wyeliminować go z diety? Jak to naprawdę jest z tym „dobrym” i „złym” cholesterolem? I w jaki sposób obniżyć...

czytaj całość