Znajdź produkt

Domowe, ziołowe sposoby na zniszczone włosy

Zdrowe, lśniące i  wypielęgnowane włosy są jedną z największych ozdób zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety odchodząca zima pozostawiła nasze włosy zniszczone oraz osłabione noszeniem czapek czy dużymi zmianami temperatur na zewnątrz i  w ogrzewanych pomieszczeniach. Na szczęście nadchodząca wiosna jest znacznie łaskawsza dla naszej urody. Aby jednak w  pełni przywrócić włosom życie, trzeba je wzmocnić zabiegami kosmetycznymi.

Osłabione i zniszczone włosy możemy pielęgnować gotowymi preparatami takimi jak odżywki i maski. Możemy też wypróbować domowe, ziołowe sposoby pielęgnacyjne. Ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiednim doborze ziół do danego typu włosów. Oczywiście podstawą pielęgnacji włosów jest ich mycie (tak często jak tego potrzebują) odpowiednim szamponem i odżywanie przeznaczoną do danego rodzaju włosów odżywką. Odżywki, płukanki czy maski i kompresy możemy przygotować sami, aby mieć pewność, że będą w 100% naturalne.

Maska wzmacniająca i nabłyszczająca włosy

Składniki:
1/3 szklanki oleju roślinnego
łyżeczka rumianku
liść pokrzywy
liść brzozy
żółtko
łyżeczka miodu
łyżeczka soku z cytryny
2-3 krople oleju rozmarynowego

Przygotowanie:
1/3 szklanki oleju roślinnego lekko podgrzej, następnie po zdjęciu z palnika dodaj łyżeczkę rumianku, liście pokrzywy i brzozy. Po odcedzeniu dodaj żółtko, łyżeczkę miodu i łyżeczkę soku z cytryny oraz 2-3 krople oleju rozmarynowego. Mieszankę wetrzyj w wilgotne włosy. Aby wzmocnić działanie kompresu warto głowę owinąć folią, a potem ręcznikiem. Maskę trzymaj na włosach ok. 30 min. a następnie spłucz.

Ziołowe płukanki do włosów

Płukanka do włosów ciemnych:
3 części liści szałwii, 3 części liści oczaru wirginijskiego, 3 części liści rozmarynu, 2 części melisy.

Płukanka do włosów silnie osłabionych:
3 części ziela tymianku, 3 części ziela pokrzywy, 2 części startego korzenia łopianu, 2 części liści nasturcji, 1 część bylicy bożego drzewka.

Przygotowanie:
W przypadku powyższych przepisów należy przygotować mocne napary – zioła zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie tak przygotowany specyfik możemy dodawać do ciepłej wody tworząc płukankę, którą stosujemy do ostatniego płukania włosów.

Pamiętaj, że wygląd włosów wskazuje na ogólny stan zdrowia. Na kondycję włosów wpływa wiele czynników: sposób odżywiania, przemęczenie, zmiany hormonalne, stres a także warunki atmosferyczne. Niezmiernie ważna jest dieta bogata w witaminy A i B, mikroelementy, białko i odpowiednie tłuszcze. Dlatego należy pamiętać o tym, że nie tylko zewnętrzne zabiegi pielęgnacyjne decydują czy będziemy mieli piękne i zdrowe włosy.