Dąb szypułkowy | Quercus robur, Quercus pedunculata

dabDąb szypułkowy jest gatunkiem, który razem z dębem bezszypułkowym (Quercus sessilis), pochodzącym z tej samej rodziny roślin, znalazł zastosowanie w lecznictwie.

Jak wygląda dąb i skąd pochodzi?

Zarówno dąb szypułkowy, jak i bezszypułkowy są typowymi drzewami dla polskiego krajobrazu. Występują naturalnie w strefie umiarkowanej, zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej.

Masywny wygląd dębu i fakt jego długowieczności nadaje mu cechę rozpoznawalności. Charakterystyczny krój liści (blaszka liściowa ma od trzech do sześciu par zaokrąglonych „klap”, które w całości opisywane są jako odwrotnie jajowate) i obecność owoców (charakterystycznych żołędzi) sprawia, że dąb można w samodzielny sposób szybko sklasyfikować.

Zawartość substancji leczniczych w korze dębu i ich działanie

Głównymi składnikami, których pozyskanie jest istotą w kontekście wykorzystania w terapii są tak zwane garbniki, m.in. elagotaniny, proantocyjanidyny. Garbniki to substancje wykazujące działanie ściągające, które w uproszczeniu można wyjaśnić, jako hamujące niewielkie krwawienia, blokujące dalszy rozwój infekcji i nadmierny odpływ płynów ustrojowych. Poza garbnikami w korze dębu znajdują się również flobafeny, kwasy i związki triterpenowe, które nie przeważają nad wysoką zawartością i podstawowym działaniem garbników.

Kora dębu – jakie może mieć zastosowanie?

Korę dębu stosuje się wyłącznie zewnętrznie, w postaci płukanek, odwarów i dodatku do kąpieli. Działanie ściągające umożliwia szybsze gojenie się zmian skórnych wywołanych odmrożeniami, czy chorobami skóry. Równocześnie zaleca się stosowanie wyciągu z kory dębu w przypadku hemoroidów, zwykle w postaci tak zwanych „nasiadówek”. Wszelkie rany w jamie ustnej, jak i dolegliwości związane z uciskiem protez zębowych na dziąsła (odleżyny od protez) można łagodzić właśnie przy pomocy wyciągu z kory dębu (przykładowy gotowym do zastosowania preparatem jest lek Mucosit). Kolejnym ciekawym wykorzystaniem działania ściągającego kory dębu jest nadmierna potliwość, gdzie również należy pamiętać o wyłącznie zewnętrznym stosowaniu na skórę.

Warto zaznaczyć, że kora dębu nie wywołuje reakcji alergicznych skóry, co stanowi  jej cenną zaletę.

„Nasiadówka” – w jaki sposób ją przygotować?

Najkorzystniej jest przygotować „nasiadówkę” z kory dębu w postaci sypkiej (nie w torebkach). Zgodnie z załączoną do niej instrukcją, należy przygotować odwar – zwykle producenci zalecają, aby jedną do dwóch łyżek sypkiej kory zalać szklanką wody i ogrzewać pod przykryciem (ale nie gotować), przez około 30 minut. Następnie tak przyrządzony odwar powinno się przelać do miski i dodać wystarczającą ilość wody, żeby móc zanurzyć w niej pośladki (w przypadku hemoroidów i bolesności okolic intymnych - przykładowo po ciąży), lub stopy (w przypadku nadmiernej ich potliwości). Warto zaznaczyć, że kora dębu nadaje intensywną barwę nie tylko wodzie, ale również skórze i naczyniu, w którym jest przygotowywana. Dlatego też należy być przygotowanym na fakt, iż nasza skóra może stać się na pewien czas brązowa.

Czy kora dębu współgra z innymi wyciągami roślinnymi?

Tak, w szczególności z rumiankiem, nagietkiem, podbiałem, tymiankiem, szałwią, oraz miętą. Odpowiednio dobrany skład umożliwia połączenie działania ściągającego kory dębu, z działaniem przeciwzapalnym rumianku, nagietka i podbiału, a także dezynfekującym szałwii. Dodatek olejku miętowego przyczynia się natomiast do odczuwania przyjemnego chłodu, w efekcie zmniejszającego uciążliwy ból. Przykładowym preparatem o tak bogatym składzie jest żel Mucosit. Lek ten posiada wskazanie do stosowania w jamie ustnej, w przypadku podrażnień, krwawień i stanów zapalnych dziąseł, a także odleżyn od protez i bólu z nimi związanego. 

Produkty zawierające dąb szypułkowy

Porady - Dąb szypułkowy

Jakie zioła na stany zapalne jamy ustnej?

Stany zapalne w obrębie błony śluzowej jamy ustnej to bardzo bolesny problem, który znacznie utrudnia spożywanie pokarmów i picie napojów. Szukamy wtedy preparatu, który załagodzi dyskomfort i zniweluje stan zapalny. Warto...

czytaj całość

Ziołowe sposoby jak dbać o jamę ustną

Nasze samopoczucie ma duży wpływ na co robimy i jak się zachowujemy. Gdy czujemy się dobrze każda wykonywana praca idzie jak z płatka. Jednak czasem wystarczy drobna dolegliwość, która z...

czytaj całość

Problemy w jamie ustnej - ból i zapalenie dziąseł.

Zastanawiasz się, czy ciebie także mogą dotyczyć problemy jamy ustnej? Aby to stwierdzić, powinieneś odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących stanu zdrowia twojego uzębienia i możliwych problemów z nim związanych.

czytaj całość