Drogi moczowe

Prosterol FIX®

Prosterol FIX®

PROSTEROL FIX® suplement diety, zioła do zaparzania Znamiona kukurydzy oraz liść i...

czytaj całość

Urosept®

Urosept®

Substancje czynne: produkt złożony; 1 tabletka drażowana zawiera: wyciąg gęsty złożony...

czytaj całość

Co to jest "choroba nowożeńców"? Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego?

Choroba nowożeńców, zapalenie pęcherza miodowego miesiąca czy – najprościej – zapalenie pęcherza moczowego to częsta dolegliwość układu moczowego, szczególnie u kobiet. Jakie są najczęstsze objawy zakażenia układu moczowego (ZUM)? Jak sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością? Podpowiadamy.

Rozwój zakażenia układu moczowego wiąże się z obecnością bakterii w drogach moczowych (za zdecydowaną większość przypadków odpowiedzialne są pałeczki okrężnicy Escherichia coli). Ich namnażanie się powoduje powstanie stanu zapalnego, co objawia się bólem i pieczeniem w okolicy cewki moczowej. Pierwsze symptomy zapalenia pęcherza wydają się niegroźne, to jedynie lekkie pieczenie przy oddawaniu moczu. Objawy jednak szybko nasilają się, pojawia się coraz częstsza potrzeba skorzystania z toalety, której każdorazowo towarzyszy coraz silniejszy ból.

Już przy pierwszych sygnałach należy rozpocząć leczenie, ponieważ nieleczone zapalenie pęcherza moczowego nie tylko potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, ale także doprowadzić do nawracających stanów zapalnych nerek lub narządów rodnych. To typowo kobieca przypadłość, co wynika z budowy anatomicznej – związane jest to z krótką cewką moczową oraz z bliskim sąsiedztwem z pochwą i odbytem.

Co powoduje zapalenie pęcherza moczowego?

Bakterie, które fizjologicznie zamieszkują organizm, w swoim naturalnym środowisku są niegroźne, jednak gdy zostaną przeniesione do jałowego układu moczowego, mogą wywołać stan zapalny. Jeśli drobnoustroje, które naturalnie bytują w układzie pokarmowym lub płciowym, zostaną przeniesione w okolice cewki moczowej, wówczas wnikają do niej i migrują do pęcherza, gdzie przylegają do ścian. Skutkuje to pojawieniem się stanu zapalnego. I jeśli w tym momencie nie zostanie rozpoczęte leczenie, wówczas bakterie wędrują dalej do nerek, wywołując poważniejsze schorzenia.

Skąd biorą się drobnoustroje w cewce moczowej? Jakie są główne przyczyny zapalenia układu moczowego?

 • Częste stosunki płciowe sprzyjają infekcjom dróg moczowych, szczególnie z nowym partnerem. Szacuje się, że aktywność seksualna jest odpowiedzialna za 80-90% przypadków zapalenia pęcherza moczowego, szczególnie u młodych kobiet – stąd wzięło się określenie tej dolegliwości jako „choroba nowożeńców".
 • Używanie prezerwatyw ze spermicydami i antykoncepcji dopochwowej.
 • Niewłaściwa higiena okolic intymnych.
 • Infekcje pochwy i sromu zaburzają ochronne działanie naturalnej mikroflory bakteryjnej, co zwiększa podatność na stany zapalne dróg moczowych.
 • Wady anatomiczne dróg moczowych.
 • Do chorób sprzyjających rozwojowi zakażenia dróg moczowych zalicza się cukrzycę, otyłość oraz przewlekłe stosowanie cewników.

„Nie siadaj na ziemi, bo dostaniesz wilka!" – to stwierdzenie pamięta z dzieciństwa chyba każdy z nas. A co ono tak naprawdę oznacza? Siedzenie na zimnej powierzchni powoduje osłabienie układu odpornościowego, co zwiększa podatność na infekcje, w tym te związane z układem moczowym. Częste siadanie na ziemi może powodować nawracające infekcje i przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego – jak leczyć?

Już pierwsze objawy zapalenia dróg moczowych są dosyć charakterystyczne: częste parcie na mocz, bolesne oddawanie niewielkiej jego ilości, pieczenie i swędzenie w okolicach cewki moczowej, podwyższona temperatura, ogólne rozbicie, osłabienie, bóle mięśniowe. I jeśli je u siebie zaobserwujemy, warto od razu zacząć działać. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwoli zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji. Kurację warto zacząć od domowych metod – szybko wdrożone pozwalają skutecznie zapobiec rozwojowi choroby.

 • Picie dużej ilości płynów, najlepiej ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny, czarnej porzeczki, granatu lub jeżyn. Kwaśne płyny wypłukują bakterie, osłabiają ich przyczepność do ścian pęcherza moczowego. Przy zapaleniu pęcherza moczowego świetnie sprawdza się żurawina i to pod każdą postacią – soku, tabletek czy syropu. Jej wysoka zawartość witaminy C skutecznie hamuje namnażanie się bakterii i ułatwia ich usuwanie z pęcherza.
 • Picie herbat ziołowych – najłatwiej sięgnąć po gotowe mieszanki ziołowe do zaparzania o działaniu moczopędnym (np. Urosept FIX lub napary z pokrzywy, mniszka lekarskiego lub bratka.
 • Leki i suplementy dostępne bez recepty – tu też warto sięgać przede wszystkim po te oparte na wyciągach z żurawiny lub po preparaty ziołowe (np. Urosept).
 • Odpoczynek, wygrzanie organizmu – kilka dni przerwy, najlepiej w łóżku z termoforem lub poduszką elektryczną pomogą zwalczyć zapalenie pęcherza.
 • Nasiadówki w naparach z rumianku, krwawnika i szałwii, trwające ok. 15 minut, w ciepłej kąpieli dobrze rozgrzewają okolice dróg moczowych i łagodzą pieczenie.
 • Ograniczenie aktywności seksualnej – przynajmniej na czas leczenia i najlepiej na pewien czas po ustaniu objawów.

W sytuacji, jeśli po 2-3 dniach domowej kuracji objawy nie ustąpią, wówczas warto wybrać się do lekarza, który zleci badania i wskaże właściwą kurację. Kobiety w ciąży powinny niezwłocznie udać się do lekarza już przy pojawieniu się pierwszych objawów!

Drogi moczowe - porady

Sposoby na zakażenie dróg moczowych i zapalenie pęcherza moczowego

Praktycznie każdy z nas odczuwał kiedyś dyskomfort związany z utrudnionym oddawaniem moczu, infekcją w drogach moczowych, czy obecnością kamieni nerkowych. Często rozpoczynamy leczenie, gdy problemy stają się wyraźnie dokuczliwe, zamiast...

czytaj całość

Zakażenie układu moczowego - jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Zapalenie dróg moczowych jest dolegliwością, która może dotyczyć wielu ludzi, zwłaszcza osób dorosłych. Jej przyczyną jest pojawienie się bakterii w drogach moczowych. U zdrowego człowieka cewka i pęcherz moczowy są...

czytaj całość

Skrzyp polny – jak działa i na co stosować?

Wywar ze skrzypu polnego jest bogatym źródłem witamin i związków mineralnych, w tym przede wszystkim – krzemu, tak ważnego dla dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Wyciągi ze skrzypu pomagają...

czytaj całość

Borówka brusznica w służbie fitoterapii układu moczowego

Masz niepokojące wrażenie, że twój układ moczowy nie funkcjonuje idealnie? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wspomóc jego pracę? Najkorzystniej i najbezpieczniej zastosować preparaty z wyciągami roślinnymi charakteryzującymi się korzystnym...

czytaj całość

Zakażenia układu moczowego - objawy i zapobieganie

Do narządów układu moczowego zaliczamy nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Dzięki nim organizm może usuwać na zewnątrz substancje zbędne i szkodliwe. U osoby zdrowej w drogach moczowych oraz...

czytaj całość

Kamica nerkowa - przyczyny, leczenie, życie z chorobą

Kamica dróg moczowych to choroba przewlekła z nawracającymi epizodami kolki nerkowej. Choć uciążliwa, to przy odpowiednim leczeniu i stosowaniu środków zapobiegawczych, można z nią na co dzień bezproblemowo funkcjonować. Jakie...

czytaj całość

Co to jest "choroba nowożeńców"? Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego?

Choroba nowożeńców, zapalenie pęcherza miodowego miesiąca czy – najprościej – zapalenie pęcherza moczowego to częsta dolegliwość układu moczowego, szczególnie u kobiet. Jakie są najczęstsze objawy zakażenia układu moczowego (ZUM)? Jak...

czytaj całość

Zioła, które pomagają na zapalenie pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych jest dolegliwością, która dosyć często przydarza się osobom dorosłym. Szacuje się, że każdego roku dotyka ona około 150 milionów osób. Znacznie częściej pojawia się...

czytaj całość