DZIURAWIEC ZWYCZAJNY | Hypericum perforatum L.

Dziurawiec zwyczajny (nazywany także zielem świętojańskim) ma przede wszystkim zastosowanie w łagodzeniu objawów stresu. Ma właściwości uspokajające, relaksujące, poprawia nastrój i poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby. Herbaty ziołowe z dziurawca mają szeroki dobroczynny wpływ na zdrowie.

Jak wygląda i skąd pochodzi dziurawiec?

Dziurawiec to jedna z najważniejszych roślin stosowanych we współczesnym ziołolecznictwie. Znany od wieków, już w starożytności stosowano go do leczenia rwy kulszowej i ran oparzeniowych. Najstarsze pisma medycyny klasztornej opisują dziurawiec jako skuteczny środek ma melancholię, co pokrywa się z jego współczesnym zastosowaniem.

Dziurawiec zwyczajny to bylina występująca w licznych formach na łąkach, polanach i na skraju lasów na terenie niemal całej Europy, w Azji i w północnej Afryce. Roślina dziurawca dorasta do około 60 cm. Jej polska nazwa wzięła się z faktu, że na liściach dziurawca oglądanych pod światło widać jaśniejsze przeświecające punkty, wyglądające jak dziurki. Surowcem roślinnym wykorzystywanym w ziołolecznictwie jest ziele dziurawca (Herba Hyperici), czyli zebrane świeżo rozkwitające, dobrze ulistnione górne części łodyg.

Zawartość substancji leczniczych w dziurawcu

Najważniejsze składniki ziela dziurawca to przede wszystkim: czerwony barwnik hyperycyna, flawonoidy, hyperozyd o działaniu moczopędnym, kwercetyna i rutyna uszczelniające naczynia krwionośne, garbniki o właściwościach bakteriostytycznych, hiperyzyna o działaniu bakteriobójczym, olejek eteryczny, kwasy organiczne (m.in. chlorogenowy), cholinę, pektyny, sole mineralne i pektyny.

Działanie i stosowanie dziurawca w lecznictwie

Dziurawiec dostępny jest w formie: herbaty ziołowej do zaparzania, kapsułek, soku, oleju, kropli lub ekstraktu z samego ziela.

Dziurawiec stosowany jest przede wszystkim wewnętrznie. Hiperycyna ma działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Substancje czynne zawarte w zielu dziurawca zmniejszają wzrost kortyzolu w stanach stresowych oraz stymulują wydzielanie melaniny, co ma wpływ na poprawę samopoczucia. Z tego względu dziurawiec wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń nastoju, w bezsenności i w stanach lękowych, szczególnie tych związanych z depresją i okresem menopauzy.

Drugim ważnym zastosowaniem ziela dziurawca jest wspomaganie leczenia schorzeń przewodu pokarmowego i wątroby. Ta roślina lecznicza działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Preparaty z dziurawca polecane są do stosowania przy zaburzeniach trawienia, przy kamicy żółciowej, przy skurczach jelit i wzdęciach. Dziurawiec ma także lekkie działanie moczopędne, przez co wykorzystuje się go w stanach osłabienia czynności nerek i wspomagająco w leczeniu kamicy nerkowej. Kwercetyna i rutyna wzmacniają naczynia krwionośne, uszczelniają je i zmniejszają ich łamliwość.

Czerwony olej z dziurawca jest przeznaczony przede wszystkim do stosowania zewnętrznego. Ma działanie przeciwzapalne, dlatego jest wykorzystywany przy leczeniu poparzeń pierwszego stopnia, przy bólach mięśni i przy tępych obrażeniach. Olej z dziurawca nawilża suchą skórę, przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i łagodzi podrażnienia skórne. Za działanie ściągające i antyseptyczne odpowiedzialne są garbniki zawarte w zielu dziurawca. Można go stosować także wewnętrznie w dolegliwościach trawiennych.

Środki ostrożności i przeciwwskazania do stosowania preparatów z dziurawca

Ziele dziurawca nie powinno być jednocześnie stosowane z lekami antydepresyjnymi.

Przed zastosowaniem dziurawca warto poradzić się lekarza lub farmaceuty, ponieważ składniki ziela mogą wchodzić w interakcje ze stosowanymi lekami lub obniżać ich skuteczność. Nie należy także stosować dziurawca w okresie ciąży i karmienia piersią.

Podczas stosowania dziurawca warto unikać długotrwałego przebywania na słońcu. U osób o ciemnej karnacji może dojść do wzmożonej wrażliwości na światło.

 

Produkty zawierające dziurawiec zwyczajny

Porady - Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec, lipa, koper - jakie tajemnice kryją w sobie te zioła?

Dziurawiec zwyczajny, kwiat lipy i koper włoski to bardzo popularne zioła wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości. Są powszechnie znane i cieszą się ogromną popularnością, jednak czy wiemy wszystko na ich...

czytaj całość