Hemoroidy

Neo-Aesculan®

Neo-Aesculan®

Substancja czynna: 1 g żelu zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Aesculan®

Aesculan®

Substancja czynna: 1 g maści zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Hemoroidy - jak zapobiegać i leczyć?

Choroba hemoroidalna dotyczy ponad połowy wszystkich ludzi, a według niektórych szacunków nawet 75% populacji może odczuwać jej objawy. Pojawiają się one niezależnie od wieku i płci, jednak najwięcej przypadków odnotowuje się wśród ludzi pomiędzy 45 a 65 rokiem życia.

Termin „hemoroidy” odnosi się w rzeczywistości do naczyń żylnych splotu odbytniczego. U osób zdrowych nie dają one żadnych niepokojących objawów, jednak pod wpływem pewnych czynników mogą stać się powiększone, obrzmiałe i bolesne. O tej dolegliwości mówi się potocznie „hemoroidy” lub „żylaki odbytu”, jednak jej fachowa nazwa to „guzy krwawicze odbytu”.

Hemoroidy – objawy

Pierwsze objawy żylaków odbytu to m.in. uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd i pieczenie okolicy odbytu lub krwawienie z odbytu. W zaawansowanym stadium choroby żylaki mogą wypadać na zewnątrz odbytu lub pozostawać w tym miejscu na stałe. Schorzenie to nie jest groźne dla zdrowia, ale pod wpływem leczenia jego objawy szybko ustępują, co znacznie poprawia komfort życia.

Skłonność do hemoroidów może być dziedziczona z pokolenia na pokolenie, jednak nie jest to stała zależność. Stan żylaków odbytu może się pogorszyć pod wpływem częstych biegunek lub zaparć, silnego parcia na stolec albo siedzącego trybu życia, dlatego unikanie takich sytuacji jest pierwszą i najważniejszą metodą profilaktyki.

Hemoroidy mogą się pojawiać także u kobiet w ciąży pod wpływem zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych miednicy oraz zmian hormonalnych.

Wyciąg z kory kasztanowca - naturalny lek na hemoroidy

Leczenie hemoroidów polega przede wszystkim na terapii objawowej. Dobry lek na żylaki odbytu powinien łagodzić ból i świąd, oraz jednocześnie wzmacniać naczynia żylne, aby objawy hemoroidów nie nawracały w przyszłości. Preparaty Aesculan i Neo-Aesculan łączą w sobie te dwa działania. Ich skład jest podobny: suchy wyciąg z kory kasztanowca zwyczajnego oraz lidokaina. Ten ostatni składnik jest lekiem z grupy substancji miejscowo znieczulających. Zastosowany na okolicę odbytu znacząco zmniejsza dolegliwości bólowe. Wyciąg z kory kasztanowca zawiera szereg związków poprawiających krążenie żylne. Są to m.in. eskulina, escyna i rutyna. Dzięki nim ściany naczyń stają się mocniejsze i mniej podatne na wystąpienie zaburzeń krążenia. Ponadto wyciąg z kasztanowca działa przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwobrzękowo dzięki obecności alantoiny i garbników.

Aesculan ma postać maści do stosowania doodbytniczego, Neo-Aesculan ma lżejszą konsystencję żelu. Można ich używać 2-3 razy dziennie do ustąpienia objawów, a następnie 1 raz dziennie w celu zapobiegania nawrotom choroby. Oba preparaty są przeznaczone do stosowania u osób dorosłych.

Domowe sposoby na hemoroidy

  • Zbilansowana dieta

Zdrowe odżywianie się jest najważniejszym środkiem chroniącym przed hemoroidami. Codzienna dieta powinna uwzględniać odpowiednią ilość błonnika, który pobudza jelita do pracy i w ten sposób zapobiega zaparciom. Jego najbogatsze źródła to świeże owoce, warzywa i produkty z pełnego ziarna (błonnik nierozpuszczalny) oraz rośliny strączkowe (błonnik rozpuszczalny). Dzienna dawka błonnika powinna wynosić 20 g. Jeżeli pożywienie nie zawiera odpowiedniej ilości, można uzupełniać jego niedobory przez zażywanie odpowiednich suplementów diety. Można je też stosować, kiedy mamy problem z regularnością wypróżnień. Jeżeli naszym problemem są częste zaparcia, możemy zastosować jeden z łagodnych środków przeczyszczających.

Do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego niezbędna jest też woda. Można łatwo rozpoznać, czy ilość, którą pijemy jest wystarczająca. Jeżeli mocz ma barwę jasnożółtą, oznacza to, że organizm jest właściwie nawodniony. W unikaniu zaparć niezbędny jest także ruch. Nie musi on być bardzo intensywny. Wystarczy, że będzie regularny: kilka razy w tygodniu po pół godziny.

  • Prawidłowa higiena wypróżnień

Kiedy już pojawią się objawy, wskazujące na żylaki odbytu, warto zadbać o prawidłową higienę wypróżnień. Przede wszystkim nie wolno wstrzymywać się z oddaniem stolca, tylko udawać się do toalety od razu po odczuciu potrzeby. Wstrzymywanie może stać się przyczyną pogorszenia stanu hemoroidów. Należy też unikać silnego parcia na stolec, ponieważ jego skutkiem jest zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, które również pogarsza przebieg choroby hemoroidalnej. Z tego samego względu nie wolno wstrzymywać oddechu podczas parcia.

Po skończonym wypróżnieniu należy wycierać się dokładnie, aby resztki kału nie powodowały podrażnień. Najlepszy będzie miękki papier toaletowy, jednak niekiedy nawet jego używanie może powiększać ból i świąd. W takiej sytuacji bezpieczniejsze będzie używanie chusteczek nawilżanych lub podmywanie się ciepłą wodą. Do higieny okolicy odbytu powinno się stosować łagodne środki myjące, nie zawierające mydła, zapachów ani barwników. Po umyciu lepiej nie wycierać się mocno, tylko delikatnie osuszyć przez przykładanie miękkiego papieru.

  • Nasiadówki

Skuteczny domowy sposób na hemoroidy to nasiadówki z ciepłej wody. Można z nich korzystać nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza po wyjściu z toalety. Woda powinna mieć temperaturę bliską temperaturze ciała, ponieważ zbyt ciepła mogłaby oparzyć bolące miejsca. Nasiadówka powinna trwać ok. 15 minut. Jeżeli żylaki stają się bardzo bolesne, ratunkiem może być zażycie jednego z powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.

Dobra metoda na uniknięcie bólu i podrażnień w nocy to spanie na brzuchu, z poduszką ułożoną pod biodrami. Taka pozycja chroni przed otarciami okolicy odbytu i poprawia krążenie krwi w obrębie miednicy.

  • Hemoroidy w ciąży

Z kolei kobiety w ciąży mogą spać na boku. Efekt będzie taki sam. Hemoroidy w ciąży pojawiają się z reguły w drugim lub trzecim trymestrze i nie są groźne dla zdrowia. Po porodzie hemoroidy powinny zniknąć samoistnie. Gdyby jednak tak się nie stało, można zastosować odpowiedni lek.

Inne dobre rady dla osób z żylakami odbytu to m.in. unikanie podnoszenia dużych ciężarów oraz unikanie spędzania dużej ilości czasu w pozycji stojącej lub siedzącej. Zmiana pozycji co jakiś czas pobudza krążenie żylne, dlatego warto w trakcie pracy wstać co jakiś czas od biurka i przespacerować przez chwilę. Dobrym nawykiem jest zmiana bielizny na bawełnianą. Sztuczne włókna wywołują otarcia i podrażnienia natomiast bawełna sprawia, że skóra oddycha, a to daje dobre warunki do gojenia ranek. Także noszenie luźnych ubrań sprawia, że ucisk i tarcie na bolące miejsca są dużo mniejsze.

Kiedy hemoroidy osiągną stadium na tyle zaawansowane, że stosowanie leków i leczenie domowe łagodzi ich objawy tylko chwilowo, warto porozmawiać o swojej dolegliwości z lekarzem, który oceni postęp choroby i zaproponuje inne sposoby leczenia. Istnieją chirurgiczne metody szybkiego i bezbolesnego usuwania żylaków odbytu, dostępne bez długiego pobytu w szpitalu. Chirurg proktolog udzieli konsultacji w tej dziedzinie i pomoże wybrać rodzaj zabiegu, który będzie skuteczny i bezpieczny.

Hemoroidy - porady

Hemoroidy w ciąży - jak można sobie z nimi radzić?

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że czas ciąży jest dla kobiety czasem dużych zmian. Z jednej strony jest pełne nadziei oczekiwanie na przyjście ukochanego dziecka na świat, natomiast z...

czytaj całość

Hemoroidy - przyczyny i objawy. Jakie ziołowe leki na hemoroidy sprawdzają się najlepiej?

W potocznej mowie słowo „hemoroidy" odnosi się do dolegliwości, związanej z powiększeniem i bolesnością żył w okolicy odbytu, a w szerszym znaczeniu - do każdego niepokojącego stanu tam umiejscowionego. W...

czytaj całość

Hemoroidy – przyczyny, leczenie, jak zapobiegać

Choć to powszechna dolegliwość, to hemoroidy wciąż pozostają problemem wstydliwym. A przecież jest tyle skutecznych metod zapobiegania i leczenia choroby hemoroidalnej. Sprawdź, jakie są sposoby zapobiegania hemoroidom. Jak leczyć żylaki...

czytaj całość

Sposoby na hemoroidy. Wstydliwy problem - żylaki odbytu (hemoroidy)

Pomimo tego, iż hemoroidy są coraz częściej diagnozowane, to bynajmniej nie są one częstym tematem rozmów pacjentów z lekarzami. Osoby, których dotyczy ten problem często czują się skrępowane i niejednokrotnie...

czytaj całość

Hemoroidy - jak zapobiegać i leczyć?

Choroba hemoroidalna dotyczy ponad połowy wszystkich ludzi, a według niektórych szacunków nawet 75% populacji może odczuwać jej objawy. Pojawiają się one niezależnie od wieku i płci, jednak najwięcej przypadków odnotowuje...

czytaj całość

Dużo siedzisz - uważaj na hemoroidy i zaparcia

Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia przyczynia się do problemów zdrowotnych. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja rozwojowi takich chorób, jak: hemoroidy, nadciśnienie, żylaki, zaparcia, problemy z kręgosłupem...

czytaj całość

Zioła na hemoroidy - naturalne sposoby na ten dokuczliwy problem

Hemoroidy – wstydliwa i bolesna choroba, dotykająca coraz więcej osób, niestety wciąż pozostaje tematem tabu. Chociaż hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Tymczasem okazuje...

czytaj całość