Hemoroidy

Neo-Aesculan®

Neo-Aesculan®

Substancja czynna: 1 g żelu zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Aesculan®

Aesculan®

Substancja czynna: 1 g maści zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Hemoroidy - przyczyny i objawy. Jakie ziołowe leki na hemoroidy sprawdzają się najlepiej?

W potocznej mowie słowo „hemoroidy" odnosi się do dolegliwości, związanej z powiększeniem i bolesnością żył w okolicy odbytu, a w szerszym znaczeniu - do każdego niepokojącego stanu tam umiejscowionego. W rzeczywistości hemoroidy to naczynia żylne, znajdujące się w kanale odbytnicy. Ich zadaniem jest kontrola nad oddawaniem stolca. U osoby zdrowej nie dają one żadnych objawów. Jeżeli pod wpływem różnych czynników ich praca ulega zakłóceniu, to wtedy można mówić o guzach krwawiczych odbytu, ponieważ taka jest dokładna nazwa choroby, określanej mianem „hemoroidy". Nie są one niebezpieczne dla zdrowia, ale dosyć uciążliwe, dlatego warto zacząć je leczyć jak najwcześniej. Kto w takim razie jest na nie najbardziej narażony? Po jakie leki na hemoroidy warto sięgać? Czy warto stosować domowe sposoby na hemoroidy?


Leczenie hemoroidów - problem stary jak świat

Przyczynę powstawania żylaków odbytu próbowano poznać już bardzo dawno temu. Już w starożytnych papirusach egipskich podawane były sposoby na ich leczenie. Około pięciu stuleci przed Chrystusem słynny grecki lekarz Hipokrates twierdził, że na hemoroidy najbardziej podatni są mężczyźni, żyjący w miejscach osłoniętych od północnego wiatru, gdzie dni są gorące, a poranki i wieczory chłodne. Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić, dlaczego dochodzi do ich powstawania. Wiadomo jednak, że większa skłonność do hemoroidów dotyczy:

 • Osób mających problemy z wypróżnieniem oraz ze skłonnością do biegunek i zaparć. Długotrwałe przesiadywanie w toalecie oraz silne parcie na stolec zwiększa ciśnienie w podbrzuszu, co może poszerzać naczynia krwionośne odbytnicy i prowadzić do powstawania hemoroidów.
 • Osób, których dieta jest nieprawidłowa. Chodzi przede wszystkim o niedobór błonnika pokarmowego, który odpowiada za prawidłowe formowanie i wydalanie stolca.
 • Osób z otyłością, zwłaszcza otyłością brzuszną. Zwiększona masa ciała także powoduje problemy z krążeniem krwi w naczyniach odbytnicy.
 • Osób, prowadzących siedzący tryb życia lub długo stojących (np. w pracy).
 • Kobiet w ciąży. Powiększona macica także może powodować ucisk na podbrzusze, a zmiany hormonalne dodatkowo pogarszają stan naczyń żylnych.
 • Osób w wieku 50+. Z wiekiem krążenie żylne ulega osłabieniu, a naczynia stają się mniej elastyczne, a przez to podatne na poszerzenie i opuchnięcie.

Objawy hemoroidów - jak je rozpoznać?

Symptomy, które wskazują na guzy krwawicze odbytu z reguły są dość charakterystyczne. Po objawach można odróżniać hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich umiejscowione są przy samym odbycie, drugie pojawiają się w wyższych częściach odbytnicy. Najczęstsze objawy hemoroidów zewnętrznych to:

 • świąd i pieczenie odbytu, niekiedy utrudniające zachowanie higieny
 • ból, trwający z reguły 2-3 dni
 • opuchlizna, utrzymująca się nawet do kilku tygodni


Objawy hemoroidów wewnętrznych to przeważnie:

 • krwawienie z odbytu w trakcie wypróżniania lub bezpośrednio przed nim. Krew może być widoczna na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym
 • śluzowa wydzielina z odbytu
 • problem z utrzymaniem stolca

W przypadku hemoroidów wewnętrznych ból pojawia się stosunkowo rzadko. U większości osób obydwa rodzaje żylaków odbytu mogą występować razem, w związku z tym objawy hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych często pojawiają się jednocześnie.

Jak leczyć hemoroidy? Mimo upływu lat dobrym sposobem są zioła

Wspominany już Hipokrates w swoich księgach podawał kilka sposobów na leczenie hemoroidów. Część z nich przypominała współczesne operacje. Podawał też przepis na leczniczą maść, zawierającą liście tamaryszku, czerwony tlenek ołowiu, galasy z liści dębu, białe wino, oliwę i gęsi smalec. W ciągu wieków medycyna wypracowała wiele metod leczenia hemoroidów, jednak do dzisiejszych czasów dotrwały nieliczne. Warto zauważyć, że nawet w XXI wieku do leczenia żylaków odbytu z powodzeniem wykorzystywane są rośliny lecznicze.

Najważniejszą z nich jest kasztanowiec zwyczajny. W lecznictwie stosuje się jego korę, kwiaty, liście i nasiona. Kora kasztanowca jest bogata w garbniki (związki o działaniu ściągającym, zmniejszającym obrzęki i krwawienie) oraz eskulinę (substancję, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza krzepliwość krwi). Dzięki temu leki, zawierające w swoim składzie wyciąg z kory kasztanowca świetnie sprawdzają się przy łagodzeniu dolegliwości, związanych z żylakami odbytu oraz chronią przed ich nawrotami. Maść na hemoroidy Aesculan oraz żel Neo-Aesculan bazują właśnie na tym składniku. Oprócz niego zawierają także lidokainę- środek miejscowo znieczulający, który redukuje swędzenie i pieczenie odbytu.

Aesculan i Neo-Aesculan mogą być stosowane przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 12 roku życia. Pasmo leku o długości ok. 2 cm należy nakładać na bolące miejsce lub wycisnąć do odbytnicy 2-3 razy dziennie, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć, stosując lek raz na dobę. Jeżeli objawy nie zmniejszą się w ciągu 7 dni, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Nie należy stosować preparatów Aesculan i Neo-Aesculan, jeśli występuje nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancje pomocnicze, uczulenie na amidowe środki miejscowo znieczulające i/lub na rośliny z rodziny Asteraceae.

Jakie inne zioła mogą być pomocne?

Leki, które wzmacniają naczynia krwionośne i łagodzą ból bardzo ułatwiają życie osobom z chorobą hemoroidalną. Należy też pamiętać o preparatach, które regulują pracę przewodu pokarmowego, dzięki czemu mogą zapobiegać powstawaniu hemoroidów. Tutaj również dobrym sposobem mogą być lecznicze zioła.

Korzeń prawoślazu lekarskiego i nasienie kozieradki są surowcami, bogatymi w śluzy roślinne. Związki śluzowe tworzą na powierzchni przewodu pokarmowego warstwę ochronną. Pęczniejący w jelitach śluz rozmiękcza kał oraz zwiększa jego objętość. To ułatwia wypróżnianie i zapobiega zaparciom, co ma duże znaczenie w profilaktyce hemoroidów.

Sok z liści aloesu i kora kruszyny to surowce o działaniu przeczyszczającym. Sok z aloesu powoduje napływ wody z krwi do jelit, co pomaga w upłynnieniu kału. Związki zawarte w korze kruszyny powodują podrażnienie zakończeń nerwowych w ścianie jelita. To wywołuje wzmożenie pracy jelit, a dzięki temu - ułatwienie wypróżnienia. Łączne podanie obu tych składników daje lepszy efekt przeczyszczający, niż gdyby zażywać je oddzielnie. Preparatem, który zawiera je w składzie jest Alax. Można zażywać go dla zapobiegania zaparciom, które mogłyby pogarszać stan hemoroidów.

Owoc kminku zwyczajnego pobudza pracę przewodu pokarmowego, łagodzi stany skurczowe i zmniejsza nadmierną fermentację w jelitach. Dzięki niemu układ trawienny jest w stanie pracować harmonijnie, zwłaszcza po tłustych i ciężkostrawnych posiłkach.

Ziele fiołka trójbarwnego (bratka) jest źródłem związków - pochodnych rutozydu, które wzmacniają i uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych i działają przeciwzapalnie. Dzięki nim także herbatka z bratka może wspomagać leczenie hemoroidów.

Hemoroidy - porady

Hemoroidy w ciąży - jak można sobie z nimi radzić?

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że czas ciąży jest dla kobiety czasem dużych zmian. Z jednej strony jest pełne nadziei oczekiwanie na przyjście ukochanego dziecka na świat, natomiast z...

czytaj całość

Hemoroidy – przyczyny, leczenie, jak zapobiegać

Choć to powszechna dolegliwość, to hemoroidy wciąż pozostają problemem wstydliwym. A przecież jest tyle skutecznych metod zapobiegania i leczenia choroby hemoroidalnej. Sprawdź, jakie są sposoby zapobiegania hemoroidom. Jak leczyć żylaki...

czytaj całość

Dużo siedzisz - uważaj na hemoroidy i zaparcia

Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia przyczynia się do problemów zdrowotnych. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja rozwojowi takich chorób, jak: hemoroidy, nadciśnienie, żylaki, zaparcia, problemy z kręgosłupem...

czytaj całość

Sposoby na hemoroidy. Wstydliwy problem - żylaki odbytu (hemoroidy)

Pomimo tego, iż hemoroidy są coraz częściej diagnozowane, to bynajmniej nie są one częstym tematem rozmów pacjentów z lekarzami. Osoby, których dotyczy ten problem często czują się skrępowane i niejednokrotnie...

czytaj całość

Zioła na hemoroidy - naturalne sposoby na ten dokuczliwy problem

Hemoroidy – wstydliwa i bolesna choroba, dotykająca coraz więcej osób, niestety wciąż pozostaje tematem tabu. Chociaż hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Tymczasem okazuje...

czytaj całość

Hemoroidy - przyczyny i objawy. Jakie ziołowe leki na hemoroidy sprawdzają się najlepiej?

W potocznej mowie słowo „hemoroidy" odnosi się do dolegliwości, związanej z powiększeniem i bolesnością żył w okolicy odbytu, a w szerszym znaczeniu - do każdego niepokojącego stanu tam umiejscowionego. W...

czytaj całość

Hemoroidy - jak zapobiegać i leczyć?

Choroba hemoroidalna dotyczy ponad połowy wszystkich ludzi, a według niektórych szacunków nawet 75% populacji może odczuwać jej objawy. Pojawiają się one niezależnie od wieku i płci, jednak najwięcej przypadków odnotowuje...

czytaj całość