Hemoroidy

Neo-Aesculan®

Neo-Aesculan®

Substancja czynna: 1 g żelu zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Aesculan®

Aesculan®

Substancja czynna: 1 g maści zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Hemoroidy w ciąży - jak można sobie z nimi radzić?

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że czas ciąży jest dla kobiety czasem dużych zmian. Z jednej strony jest pełne nadziei oczekiwanie na przyjście ukochanego dziecka na świat, natomiast z drugiej - z ciążą prawie zawsze związany jest szereg uciążliwych dolegliwości. Nagłe zmiany nastroju, bolesne skurcze łydek, wzdęcia, zgaga i poranne mdłości - chyba każda przyszła mama musiała się z tym zmierzyć. Ciąża dla wielu kobiet może też oznaczać większą skłonność do powstawania hemoroidów. Nie są one groźne dla zdrowia ani matki, ani dziecka, a ustępują z reguły same, w niedługim czasie po porodzie. Zanim jednak tak się stanie, mogą skutecznie pogorszyć samopoczucie, ponieważ często powodują ból, świąd i pieczenie odbytu. Co w takim razie można robić, aby łagodzić objawy hemoroidów w ciąży? Czy wolno wtedy stosować leki na hemoroidy? Kiedy szukać pomocy lekarskiej?


Dlaczego podczas ciąży pojawiają się hemoroidy?

Przyczyn powstawania żylaków odbytu jest kilka, a wszystkie wiążą się ze zmianami, które pojawiają się w organizmie kobiety ciężarnej.

Po pierwsze - powiększona macica, w której rozwija się dziecko, może uciskać na żyły, zbierające krew z dolnych części ciała. Utrudniony odpływ krwi sprawia, że zalega ona w małych naczyniach, prowadząc do ich poszerzenia. W ten sposób u kobiet w ciąży pojawiają się żylaki na nogach, ale też hemoroidy.

Po drugie - znaczenie mają tu zmiany hormonalne. Wysoki poziom progesteronu („hormonu ciążowego") rozluźnia ścianki naczyń żylnych, ułatwiając w ten sposób ich rozszerzanie pod wpływem nadmiaru krwi.

Po trzecie - ciąża może łączyć się z większą, niż zazwyczaj, skłonnością do zaparć. Może ją powodować zmiana w poziomach hormonów, ale też zażywanie suplementów diety z żelazem, które działa zapierająco. Silne parcie podczas wypróżniania wywołuje duży napływ krwi do drobnych żyłek wokół odbytnicy. W ten sposób mogą się one rozszerzać, tworząc żylaki odbytu. Hemoroidy najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, a także w drugiej fazie porodu.

Czy można uniknąć żylaków odbytu w czasie ciąży?

Istnieje kilka różnych sposobów, które pozwalają na uniknięcie tej nieprzyjemnej dolegliwości. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia przyszła mama powinna pamiętać o:

 • Właściwej dawce błonnika w codziennym jadłospisie. Jego najlepsze źródła to świeże warzywa i owoce, produkty z pełnego ziarna (chleb, makaron, kasze) oraz rośliny strączkowe. Błonnik pokarmowy jest niezbędny dla zapobiegania zaparciom i problemom z wypróżnieniem, dlatego jego dzienna dawka powinna wynosić 20 g.
 • Piciu dużej ilości wody. Każdego dnia warto wypić jej nawet do 2,5 litra. Woda także ma znaczenie dla harmonijnej pracy układu trawiennego.
 • Regularnym ruchu. Umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do stanu i kondycji kobiety jest w stanie uchronić ją przed hemoroidami. Nie musi to być forsowny ruch, zresztą taki jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży. Czasem nawet krótki spacer każdego dnia wystarczy do uniknięcia żylaków odbytu.
 • Unikaniu przesiadywania w toalecie. Niewskazane jest też silne parcie podczas wypróżniania, które zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych odbytnicy. Z tego samego względu nie wolno powstrzymywać wypróżnień. Do toalety powinno się chodzić od razu, kiedy pojawia się potrzeba.
 • Ćwiczeniach mięśni Kegla. Ten rodzaj ćwiczeń nie tylko pomaga w przygotowaniu do porodu, ale też wzmacnia mięśnie wokół odbytnicy, co ma duże znaczenie w profilaktyce żylaków odbytu.
 • Częstej zmianie pozycji ciała. Długotrwałe stanie lub siedzenie może pogłębiać problemy z krążeniem. Podczas pracy siedzącej dobrze jest co godzinę wstać i pochodzić przez kilka minut. W czasie snu najlepiej jest leżeć na lewym boku, ponieważ wtedy krew szybciej odpływa z dolnej połowy ciała i nie zalega w małych żyłach.

Jakie leki na hemoroidy można wtedy stosować?

Decyzja o tym, czy i jaki lek na hemoroidy podać przyszłej mamie zawsze powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego ciążę. Warto skonsultować się z nim od razu, jeżeli kobieta ciężarna zaobserwuje u siebie charakterystyczne objawy hemoroidów. Najczęściej mogą to być: świąd i pieczenie odbytu albo ból i krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca. Dwa pierwsze objawy przeważnie oznaczają hemoroidy zewnętrzne, a dwa ostatnie - hemoroidy wewnętrzne. Najczęściej jednak objawy i tych pierwszych, i tych drugich pojawiają się jednocześnie.

Istnieją ziołowe leki na hemoroidy, zawierające w składzie wyciąg z kory kasztanowca. Przykładem może być maść Aesculan lub żel Neo-Aesculan. Są to preparaty skuteczne w działaniu, jednak o zastosowaniu któregoś z nich u kobiety w ciąży zawsze powinien decydować lekarz, ponieważ każdy taki przypadek jest inny. Również zastosowanie któregoś z powszechnie dostępnych środków przeczyszczających wymaga zgody lekarza. Część z nich jest bezwzględnie przeciwwskazana u kobiet w ciąży. Pomocy lekarskiej należy też szukać, jeżeli hemoroidy po porodzie nie znikają same lub jeżeli ich stan się pogarsza. Zazwyczaj poprawa powinna nastąpić w czasie do kilku tygodni. Jeżeli nie ma jej do tego czasu, być może trzeba będzie znaleźć inny sposób na leczenie hemoroidów. Do usuwania dużych i zaawansowanych hemoroidów konieczny może być drobny zabieg chirurgiczny. Z reguły jest on bezbolesny i szybki, często można je wykonać w ciągu jednego dnia.

Co w takim razie może przynieść ulgę?

Domowe sposoby na hemoroidy z całą pewnością są w stanie złagodzić ich objawy, nawet u kobiet w ciąży. Spośród różnych skutecznych i bezpiecznych metod należy wyróżnić:

 • Zimne okłady, przykładane kilka razy dziennie na bolące miejsca. Można do nich wykorzystać kostki lodu, zawinięte w czysty, miękki materiał. Niska temperatura łagodzi opuchliznę i dyskomfort, związany z żylakami odbytu.
 • Nasiadówki z ciepłej wody. Najlepiej, jeżeli jej temperatura jest zbliżona do temperatury ciała. Nie może być ani zbyt zimna, ani za gorąca, ponieważ wtedy efekt mógłby być odwrotny do zamierzonego. Można do nich wykorzystać wannę, można też używać specjalnej wanienki do nasiadówek. Najlepszy efekt przyniesie kilka takich zabiegów dziennie, po 10-15 minut każdy.
 • Miękki, biały papier toaletowy. Papiery barwione i perfumowane często podrażniają delikatną okolicę odbytu, prowadząc do zaostrzenia objawów hemoroidów. Ciekawym rozwiązaniem może być też papier nawilżany, który pomoże delikatnie i dokładnie oczyścić ujście odbytnicy po wypróżnieniu. Higiena wypróżnień jest istotna, ponieważ resztki kału, pozostałe na skórze mogą powodować podrażnienia.
 • Łagodne kosmetyki do przemywania okolicy odbytu. Chodzi przede wszystkim o środki nie zawierające mydła, barwników, substancji zapachowych oraz alergizujących.
 • Bielizna z włókien naturalnych. Najlepszym wyborem jest 100% bawełna, ponieważ nie wywołuje otarć i pozwala skórze oddychać. Sztuczne włókna przepuszczają powietrze dużo słabiej, a to tworzy niekorzystne środowisko do gojenia opuchlizny i drobnych ran.

Hemoroidy - porady

Dużo siedzisz - uważaj na hemoroidy i zaparcia

Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia przyczynia się do problemów zdrowotnych. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja rozwojowi takich chorób, jak: hemoroidy, nadciśnienie, żylaki, zaparcia, problemy z kręgosłupem...

czytaj całość

Sposoby na hemoroidy. Wstydliwy problem - żylaki odbytu (hemoroidy)

Pomimo tego, iż hemoroidy są coraz częściej diagnozowane, to bynajmniej nie są one częstym tematem rozmów pacjentów z lekarzami. Osoby, których dotyczy ten problem często czują się skrępowane i niejednokrotnie...

czytaj całość

Hemoroidy w ciąży - jak można sobie z nimi radzić?

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że czas ciąży jest dla kobiety czasem dużych zmian. Z jednej strony jest pełne nadziei oczekiwanie na przyjście ukochanego dziecka na świat, natomiast z...

czytaj całość

Hemoroidy - jak zapobiegać i leczyć?

Choroba hemoroidalna dotyczy ponad połowy wszystkich ludzi, a według niektórych szacunków nawet 75% populacji może odczuwać jej objawy. Pojawiają się one niezależnie od wieku i płci, jednak najwięcej przypadków odnotowuje...

czytaj całość

Hemoroidy - przyczyny i objawy. Jakie ziołowe leki na hemoroidy sprawdzają się najlepiej?

W potocznej mowie słowo „hemoroidy" odnosi się do dolegliwości, związanej z powiększeniem i bolesnością żył w okolicy odbytu, a w szerszym znaczeniu - do każdego niepokojącego stanu tam umiejscowionego. W...

czytaj całość

Zioła na hemoroidy - naturalne sposoby na ten dokuczliwy problem

Hemoroidy – wstydliwa i bolesna choroba, dotykająca coraz więcej osób, niestety wciąż pozostaje tematem tabu. Chociaż hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Tymczasem okazuje...

czytaj całość

Hemoroidy – przyczyny, leczenie, jak zapobiegać

Choć to powszechna dolegliwość, to hemoroidy wciąż pozostają problemem wstydliwym. A przecież jest tyle skutecznych metod zapobiegania i leczenia choroby hemoroidalnej. Sprawdź, jakie są sposoby zapobiegania hemoroidom. Jak leczyć żylaki...

czytaj całość