Hemoroidy

Neo-Aesculan®

Neo-Aesculan®

Substancja czynna: 1 g żelu zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Aesculan®

Aesculan®

Substancja czynna: 1 g maści zawiera substancje czynne: wyciąg suchy z...

czytaj całość

Hemoroidy – przyczyny, leczenie, jak zapobiegać

Choć to powszechna dolegliwość, to hemoroidy wciąż pozostają problemem wstydliwym. A przecież jest tyle skutecznych metod zapobiegania i leczenia choroby hemoroidalnej. Sprawdź, jakie są sposoby zapobiegania hemoroidom. Jak leczyć żylaki odbytu? I jak pomóc sobie domowymi sposobami? Podpowiadamy.

W rzeczywistości „hemoroidy” (inaczej guzki krwawnicze) to termin opisujący struktury tworzące sieć naczyń żylnych splotu odbytniczego. Wyglądem przypominają poduszeczki, które wypełnione są krwią, by uszczelnić ujście odbytu. Gdy ma dojść do wypróżnienia, wówczas odpływa z nich krew i udrażniają ujście odbytu. Zdrowe i prawidłowo działające hemoroidy nie dają żadnych niepokojących objawów.

Problem zaczyna się w sytuacji, kiedy hemoroidy są zbyt rozciągnięte i nie opróżniają się całkowicie z krwi. Zalegająca krew z czasem staje się przyczyną rozwoju stanu zapalnego, który obejmuje nie tylko sploty żylne, ale także tkanki ujścia odbytu. Mówi się wówczas o chorobie hemoroidalnej, określanej także jako żylaki odbytu. Powszechnie jednak termin „hemoroidy” stał się synonimem nieprzyjemnej dolegliwości, która – według ostatnich badań – dotyka już co drugiego Polaka.

Skąd się biorą hemoroidy? Przyczyny

Z wiekiem spada sprężystość naczyń krwionośnych, dlatego żylaki odbytu najczęściej pojawiają się u starszych osób, zwykle między 45. a 65. rokiem życia. Ale nie jest to reguła, ponieważ choroba hemoroidalna może dotknąć dorosłych osób w niemal każdym wieku. Rozwojowi hemoroidów odbytu sprzyja siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, dieta uboga w błonnik, picie zbyt małej ilości płynów i częste przesiadywanie w toalecie. Do grupy osób zwiększonego ryzyka należą osoby otyłe, cierpiące na zaparcia i pracownicy spędzający dużo czasu w pozycji siedzącej (przed biurkiem, za kierownicą). Często pojawiają się także hemoroidy w ciąży, co wynika z intensywnych zmian hormonalnych oraz z fizycznego nacisku na jelita i układ żylny przez rozwijające się dziecko.

Hemoroidy - leczenie

Sposób leczenia hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Przy pierwszych objawach warto przede wszystkim zmienić dietę, pić więcej wody, zapobiegać zaparciom i wprowadzić więcej aktywności fizycznej do codziennych zajęć.

Warto sięgnąć także po preparaty z apteki na hemoroidy. Leki o działaniu przeciwzapalnym, zmniejszającym obrzęk, ból i swędzenie można kupić w aptece bez recepty. Pomocnym rozwiązaniem może okazać się lek na hemoroidy w postaci maści, kremu, czopków lub żelu. Działa on miejscowo, szybko przynosi ulgę w bólu, ma właściwości ściągające oraz łagodzi stan zapalny. Preparaty na hemoroidy oparte są często na wyciągu z kasztanowca (np. maść doodbytnicza Aesculan lub żel na hemoroidy Neo-Aesculan) o korzystnym wpływie na naczynia krwionośne.

Jeśli leczenie zachowawcze jest jednak niewystarczające lub choroba jest już w zaawansowanym stadium, wówczas pomocne będzie leczenie chirurgiczne hemoroidów. Do najpopularniejszych metod zalicza się:

• Laseroterapię – krótki, bezbolesny i nieinwazyjny zabieg polegający na naświetlaniu guzków promieniem lasera, co skutkuje jego obkurczeniem i zamknięciem naczyń, a następnie prowadzi do obumierania tkanek guzka. To metoda szybka i skuteczna, jednak dosyć droga.

• Skleroterapia – krótki zabieg polegający na wstrzyknięciu specjalnego preparatu u podstawy powiększonego guzka, co skutkuje jego obumieraniem. Metoda stosowana przede wszystkim w leczeniu małych hemoroidów.

• Metoda Barrona (tzw. gumkowanie) - polega na założeniu specjalnego gumowego pierścienia u nasady guzka, który odcina dopływ krwi. Po około 7-10 dniach guzek obumiera i odpada. Metodę tę stosuje się przede wszystkim w leczeniu choroby hemoroidalnej o średnim zaawansowaniu. Podczas jednego zabiegu zakłada się 1 lub 2 gumki, dlatego przy wielu chorych guzkach może być potrzebne nawet kilka sesji.

Hemoroidy – jak zapobiegać?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać chorobie hemoroidalnej, niż ją potem leczyć. Dlatego już przy pierwszych objawach warto rozpocząć leczenie (np. domowymi sposobami lub sięgnąć po dostępne bez recepty leki na hemoroidy). Pamiętajmy, że żylaki odbytu rozwijają się powoli, dlatego im wcześniej rozpoczyna się leczenie, tym większa szansa na zahamowanie rozwoju choroby oraz uniknięcie zabiegu chirurgicznego.

Jak zapobiegać hemoroidom? Oto kilka sprawdzonych zasad:

  • unikaj zaparć
  • unikaj długiego siedzenia (jeśli spędzasz większość dnia na siedzeniu w pracy, koniecznie rób krótkie przerwy, przespaceruj się, korzystaj z biurek stojąco – siedzących)
  • prowadź aktywny tryb życia
  • wprowadzać do codziennego jadłospisu produkty bogate w błonnik, z pełnego ziarna, owoce i warzywa
  • pij dużo zdrowych płynów (np. wody, świeżych soków owocowo-warzywnych)
  • unikaj „przesiadywania” w toalecie, spędzaj tam tylko tyle czasu, ile jest niezbędne
  • noś przewiewną i nieuciskającą bieliznę
  • dbaj o higienę

Przeczytaj także:
Dużo siedzisz – uważaj na hemoroidy i zaparcia >>
Wstydliwy problem – żylaki odbytu >>

Żylaki odbytu można z powodzeniem leczyć, zarówno domowymi sposobami, jak i metodami chirurgicznymi – w zależności od zaawansowania choroby. Po leki na hemoroidy warto sięgnąć już przy pierwszych objawach, bo im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na zahamowanie postępu choroby.

Hemoroidy - porady

Sposoby na hemoroidy. Wstydliwy problem - żylaki odbytu (hemoroidy)

Pomimo tego, iż hemoroidy są coraz częściej diagnozowane, to bynajmniej nie są one częstym tematem rozmów pacjentów z lekarzami. Osoby, których dotyczy ten problem często czują się skrępowane i niejednokrotnie...

czytaj całość

Hemoroidy - jak zapobiegać i leczyć?

Choroba hemoroidalna dotyczy ponad połowy wszystkich ludzi, a według niektórych szacunków nawet 75% populacji może odczuwać jej objawy. Pojawiają się one niezależnie od wieku i płci, jednak najwięcej przypadków odnotowuje...

czytaj całość

Hemoroidy w ciąży - jak można sobie z nimi radzić?

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że czas ciąży jest dla kobiety czasem dużych zmian. Z jednej strony jest pełne nadziei oczekiwanie na przyjście ukochanego dziecka na świat, natomiast z...

czytaj całość

Hemoroidy - przyczyny i objawy. Jakie ziołowe leki na hemoroidy sprawdzają się najlepiej?

W potocznej mowie słowo „hemoroidy" odnosi się do dolegliwości, związanej z powiększeniem i bolesnością żył w okolicy odbytu, a w szerszym znaczeniu - do każdego niepokojącego stanu tam umiejscowionego. W...

czytaj całość

Hemoroidy – przyczyny, leczenie, jak zapobiegać

Choć to powszechna dolegliwość, to hemoroidy wciąż pozostają problemem wstydliwym. A przecież jest tyle skutecznych metod zapobiegania i leczenia choroby hemoroidalnej. Sprawdź, jakie są sposoby zapobiegania hemoroidom. Jak leczyć żylaki...

czytaj całość

Dużo siedzisz - uważaj na hemoroidy i zaparcia

Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia przyczynia się do problemów zdrowotnych. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja rozwojowi takich chorób, jak: hemoroidy, nadciśnienie, żylaki, zaparcia, problemy z kręgosłupem...

czytaj całość

Zioła na hemoroidy - naturalne sposoby na ten dokuczliwy problem

Hemoroidy – wstydliwa i bolesna choroba, dotykająca coraz więcej osób, niestety wciąż pozostaje tematem tabu. Chociaż hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Tymczasem okazuje...

czytaj całość