Jama ustna i dziąsła

Mucosit® dent

Mucosit® dent

Mucosit® dent jest ochronno-kojącym żelem do pielęgnacji jamy ustnej i...

czytaj całość

Mucosit®

Mucosit®

  Substancje czynne: 100 g żelu zawiera: wyciąg gęsty z: koszyczka rumianku,...

czytaj całość

Ziołowe sposoby jak dbać o jamę ustną

Nasze samopoczucie ma duży wpływ na co robimy i jak się zachowujemy. Gdy czujemy się dobrze każda wykonywana praca idzie jak z płatka. Jednak czasem wystarczy drobna dolegliwość, która z najprostszych czynności tworzy wyzwania nie do pokonania. Tak bywa w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i aft. Na pozór może wydawać się, że to mało znaczące drobiazgi. Często jednak okazuje się, że związany z nimi dyskomfort potrafi mocno utrudnić życie. Wywołany przez nie ból prawie zawsze jest dokuczliwy i może prowadzić do problemów podczas jedzenia i picia, a niekiedy także podczas mówienia. Jak dochodzi do powstawania aft i stanów zapalnych jamy ustnej? Jak można się przed nimi bronić? Co robić, aby nie sprawiały takich problemów?

Skąd się biorą afty?

Możemy z dużą dozą pewności założyć, że afty i dyskomfort w jamie ustnej to problemy, z którymi ludzie zmagają się od wieków. Słowo „afta" pochodzi z języka greckiego. Określenie to pojawia się m.in. w podręczniku medycznym, napisanym około I wieku naszej ery przez Areteusza z Kapadocji.

Dziś wiemy, że przyczyny ich powstawania mogą być liczne. Miejscowy stan zapalny w jamie ustnej najczęściej powstaje w wyniku uszkodzenia błony śluzowej. Dochodzi do niego np. podczas noszenia aparatu ortodontycznego albo źle dopasowanej protezy. Drobne urazy śluzówki jamy ustnej mogą powstawać również podczas intensywnego szczotkowania zębów zbyt twardą szczoteczką, po oparzeniu gorącą potrawą albo jako skutek przygryzienia języka lub wewnętrznej strony policzka. Niektóre pokarmy i napoje mogą pogarszać ich stan i pogłębiać ból. Niekorzystnie działają także kwaśne owoce i warzywa (cytryny, pomarańcze, ananasy, jabłka, figi, truskawki i pomidory), a także kawa, czekolada i orzechy.

Większą skłonność do aft mają osoby, u których stwierdzono niedobory witamin (witaminy B12 i kwasu foliowego) oraz minerałów (cynku i żelaza). Wśród przyczyn powstawania stanów zapalnych w ustach wymieniany jest także stres, obniżenie odporności, zmiany hormonalne lub szybka utrata wagi. Objawy stanu zapalnego są stosunkowo łatwe do rozpoznania: najpierw odczuwamy swędzenie lub pieczenie na języku, wargach lub wewnętrznej stronie policzka. Następnie może pojawić się tam bolesne, białe lub żółtawe owrzodzenie z intensywnie czerwoną otoczką, czyli afta. Znika ona najczęściej bez śladu po 5- 10 dniach. U wielu osób afty i stan zapalny mogą pojawiać się wielokrotnie w ciągu życia. Szacuje się, że około 20% populacji ma do nich znacznie wyższą skłonność, niż pozostałe 80%. Nie jest to dolegliwość groźna dla zdrowia, ale może mocno komplikować życie. Ból z nimi związany często jest bardzo dokuczliwy. Zdarza się również, że rozległy i długotrwały stan zapalny może powodować problemy z przyjmowaniem pokarmów lub napojów. Jeżeli niechęć do jedzenia będzie trwała długo, może w konsekwencji doprowadzić do osłabienia.

Jakie zioła pomagają w problemach z jamą ustną?

Przez wiele stuleci do rozwiązywania mniejszych i większych problemów ze zdrowiem służyły ludziom zioła. Nic w tym dziwnego - własności wielu z nich poznano już w starożytności, a wiedzę o nich przekazywano z pokolenia na pokolenie. Leki ziołowe stosowane są także współcześnie, a ich skuteczność nie ustępuje innym preparatom. W przypadku chorób przyzębia lub stanów zapalnych jamy ustnej (np. odleżyny po protezach) można sięgać po żel Mucosit. Łączy on w sobie dobroczynne właściwości wyciągów z kilku roślin leczniczych. Wyciągi z koszyczków (czyli kwiatów) rumianku pospolitego i nagietka lekarskiego działają przeciwzapalnie. A wyciągi z liści szałwii i kory dębu mają działanie ściągające. Polega ono na miejscowym wysuszaniu tkanki i zwężeniu poszerzonych naczyń krwionośnych, dzięki czemu obrzęk staje się mniejszy. Działanie ściągające ma również wyciąg z liści podbiału. Zazwyczaj roślina ta bywa kojarzona z preparatami na przeziębienia. Okazuje się, że z równym powodzeniem może stanowić składnik żelu do stosowania na śluzówkę jamy ustnej. Wyciąg z ziela tymianku działa odkażająco. Skład żelu Mucosit uzupełniają olejek rumiankowy, olejek miętowy oraz alantoina, która przyspiesza regenerację tkanek.

Liście szałwii są również wykorzystywane do przygotowywania naparu, którym można płukać jamę ustną. Jedną saszetkę ziół Szałwia Fix należy umieścić w kubku, zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem od 5 do 8 minut. Uzupełnieniem do podjętego leczenia może być modyfikacja diety. Jeżeli stan zapalny wywołuje problemy z jedzeniem lub piciem, to należy pamiętać, aby przyjmowane pokarmy były miękkie, a napoje niezbyt gorące. W ten sposób możemy uniknąć dodatkowych podrażnień i pogłębienia bólu.

Co robić, aby unikać dyskomfortu w jamie ustnej?

Wiemy już, jak sobie radzić, kiedy odczuwamy ból, sygnalizujący pojawienie się afty lub stanu zapalnego w ustach. A co możemy zrobić, aby takie sytuacje spotykały nas jak najrzadziej? Podstawą jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych jest konieczne nie tylko dla zachowania zdrowych zębów. Czynności te są niezbędne, aby uniknąć chorób przyzębia, które wiążą się m.in. ze stanami zapalnymi dziąseł. Jeżeli wiemy, że przyczyną powstawania ranek i podrażnień w jamie ustnej jest uszkodzona lub źle dopasowana proteza zębowa, konieczna będzie jak najszybsza wizyta u protetyka, który podejmie odpowiednie kroki, aby ta sytuacja już się nie powtarzała.

Kiedy przyczyną są problemy z aparatem ortodontycznym, również powinniśmy poprosić o pomoc specjalistę. Równie ważne są systematyczne wizyty u dentysty. Często przyczyną bólu i podrażnień w jamie ustnej są ostre krawędzie zębów albo uszkodzone plomby, dlatego w takich przypadkach konieczna może być interwencja stomatologa. Jeżeli afty pojawiają się po jedzeniu pewnych pokarmów, to dobrze jest zaobserwować po których, a następnie starać się ich unikać. Warto wiedzieć, że higiena jamy ustnej to nie tylko szczoteczka i pasta. To także unikanie pewnych niehigienicznych zachowań i nawyków. Niekorzystne dla śluzówki jamy ustnej jest jedzenie brudnymi sztućcami, jedzenie nieumytych owoców i warzyw, obgryzanie paznokci lub gryzienie końcówki długopisu. Unikanie tych czynności z pewnością pozwoli nam uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami w jamie ustnej.

 

 

Jama ustna i dziąsła - porady

Problemy w jamie ustnej - ból i zapalenie dziąseł.

Zastanawiasz się, czy ciebie także mogą dotyczyć problemy jamy ustnej? Aby to stwierdzić, powinieneś odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących stanu zdrowia twojego uzębienia i możliwych problemów z nim związanych.

czytaj całość

Ziołowe sposoby jak dbać o jamę ustną

Nasze samopoczucie ma duży wpływ na co robimy i jak się zachowujemy. Gdy czujemy się dobrze każda wykonywana praca idzie jak z płatka. Jednak czasem wystarczy drobna dolegliwość, która z...

czytaj całość

Jakie zioła na stany zapalne jamy ustnej?

Stany zapalne w obrębie błony śluzowej jamy ustnej to bardzo bolesny problem, który znacznie utrudnia spożywanie pokarmów i picie napojów. Szukamy wtedy preparatu, który załagodzi dyskomfort i zniweluje stan zapalny. Warto...

czytaj całość