LIPA | Tilia cordata, Tilia platyphyllos

Lipa ma udowodnione działanie napotne. Preparaty z wyciągiem z kwiatów i liści lipy stosowane są w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu. Wykorzystywana jest także w profilaktyce przeziębienia i grypy w okresach jesienno-zimowych przy podwyższonej zachorowalności. Herbata ziołowa z kwiatów lipy na działanie rozgrzewające, dzięki czemu wzmacnia siły obronne organizmu i pomaga w walce z infekcjami.

Skąd pochodzi i jak wygląda lipa?

Znaczenie lipy w ziołolecznictwie po raz pierwszy odkryła i doceniła Hildegarda z Bingen, przy czym wskazywała raczej dobroczynne właściwości drewna i korzenia tej rośliny jako lek na gościec oraz jako ochrona przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. Właściwości moczopędne lipy odkryto dopiero pod koniec średniowiecza, a dopiero w XVIII wieku – rozgrzewające i napotne właściwości kwiatów lipy.

Lipa to długowieczne drzewo liściaste, powszechnie spotykane w lasach, parkach i ogrodach umiarkowanej strefy półkuli północnej. Lipy kwitną od czerwca do połowy lipca. W zielarstwie wykorzystuje się dwie rośliny należące do rodziny lipowatych (Tiliaceae) – odmiany: lipę wąskolistną (zwaną także drobnolistną, Tilia cordata) i lipę szerokolistną (Tilia platyphyllos). Odmiana wąskolistna ma więcej kwiatów i mniejsze liście (od spodu sinawe), które pozbawione są kępek białych włosków - typowych dla lipy szerokolistnej. Surowcem roślinnym są kwiatostany (Inflorescentia Tiliae), zbierane w początkowej fazie kwitnienia.

Zawartość substancji leczniczych w lipie

Składnikami kwiatostanów obu odmian lipy wykorzystywanymi w lecznictwie są: olejek eteryczny, flawonoidy, fitosterole, substancje śluzowe oraz garbniki. Kwiatostany lipy są bogate także w: sole mineralne, kwasy organiczne, witaminy C i PP.

Działanie i wskazania do stosowania preparatów z lipy

Kombinacja wymienionych wcześniej składników kwiatostanów lipy odpowiada za jej właściwości rozgrzewające i napotne. Lipa ma także działanie moczopędne i lekko rozkurczowe, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, ma słabe właściwości przeciwbólowe.

Preparaty i herbaty ziołowe z lipy najczęściej wykorzystywane są w okresach zwiększonej podatności na grypę i przeziębienie. Regularne picie naparów z lipy pomaga w problemach górnych dróg oddechowych (w tym m.in. w: grypie, katarze lub gorączce). Stosowanie lipy rozgrzewa, zwiększa wydzielanie potu i działa lekko przeciwzapalnie, dzięki czemu umożliwia usunięcie z organizmu szkodliwych substancji, wspiera w walce z infekcjami oraz przyspiesza powrót do zdrowia. Lipa ma także słabe właściwości uspokajające i nasenne, a zawarte w niej substancje śluzowe łagodzą suchy kaszel. Śluzy i garbniki zawarte w wyciągach z lipy dodatkowo łagodzą podrażnienia i mają działanie wykrztuśne. Stosowanie preparatów z lipy wzmacnia odporność organizmu oraz ułatwia walkę z infekcjami.

Kwiaty lipy stosowane są także w leczeniu chorób układu moczowego (pęcherza i nerek). Pomocniczo stosuje się je także jako środek uspokajający w stanach niepokoju.

Jak przygotować i stosować herbatę ziołową z lipy?

Najpopularniejszą formą wykorzystania leczniczych właściwości lipy jest przygotowanie herbaty ziołowej z kwiatów i liści tej rośliny. Najwygodniej jest sięgnąć po zioła do zaparzania w saszetkach do przygotowania naparu. Należy zalać je wrzątkiem i pozostawić na 8-10 minut do zaparzenia, a następnie wyjąć saszetkę i dokładne wycisnąć. Podczas stosowania naparów z lipy, w czasie walki z przeziębieniem, aby przyspieszyć efekty kuracji - warto także „wygrzać się" w łóżku lub wziąć gorącą kąpiel. W związku z napotnym i moczopędnym działaniem lipy należy zwrócić uwagę na dodatkowe uzupełnianie płynów w organizmie podczas kuracji.

Nie są znane przeciwwskazania oraz działania niepożądane naparów z lipy.

 

 

Produkty zawierające lipę

Porady - Lipa

Dziurawiec, lipa, koper - jakie tajemnice kryją w sobie te zioła?

Dziurawiec zwyczajny, kwiat lipy i koper włoski to bardzo popularne zioła wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości. Są powszechnie znane i cieszą się ogromną popularnością, jednak czy wiemy wszystko na ich...

czytaj całość

5 skutecznych, ziołowych domowych sposobów na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie z wykorzystaniem ziół i roślin znane są od wieków. Wiedza czerpana z medycyny ludowej pozwala na przygotowanie szybkich i skutecznych preparatów pomocnych w walce z objawami...

czytaj całość