Oczar wirginijski | Hamamelis virginiana

oczarnspOczar wirginijski, nazywany „Złotem Indian” jest rośliną o cennych właściwościach leczniczych. Niestety mało znany w Polsce, znalazł zastosowanie w niewielkiej ilości preparatów dostępnych w aptekach (krem Floderm).

Oczar wirginijski – jak wygląda i skąd pochodzi?

Oczar występuje w formie krzewu, lub niewysokiego drzewa. Charakterystyczną cechą jego  wyglądu są intensywnie żółte kwiaty, co ciekawe – kwitnące późną jesienią, lub zimą. Roślina ta pochodzi z obszaru Ameryki Północnej, gdzie była wykorzystywana przez rdzennych Indian. Obecnie, również w Polsce można spotkać uprawy oczaru wirginijskiego, powstałe przede wszystkim w celach dekoracyjnych.

Zawartość substancji leczniczych w oczarze wirginijskim

Surowcem farmaceutycznym są kora oraz liście oczaru. W składzie wyciągu z kory i liści oczaru znajdują się garbniki, flawonoidy, saponiny, kwasy (galusowy i elagowy), oraz leukoantocyjanidy. Działanie powyższych związków jest wielokierunkowe. Po pierwsze, oczar wirginijski jest surowcem o właściwościach ściągających, to znaczy zmniejszających krwawienie, wysięk i sączenie płynów ustrojowych z rany. Kolejnym kierunkiem działania wyciągu z oczaru jest uszczelnianie naczyń krwionośnych. Ekstrakt z oczaru wirginijskiego posiada również właściwości przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran i przeciwbakteryjne.

Wskazania do stosowanie wyciągu z oczaru wirginijskiego

Z uwagi na działanie ściągające, wyciąg z oczaru wirginijskiego może być stosowany w ograniczaniu krwawienia oraz wysięku z rany. Ponadto, działanie ściągające znajduje zastosowanie w objawowym leczeniu hemoroidów (żylaków odbytu). Atut, jakim z pewnością jest zdolność przyspieszania ziarninowania rany, również umożliwia zastosowanie wyciągu z oczaru we wspomaganiu regeneracji uszkodzonej skóry. Oczar wirginijski posiada także zdolność pielęgnacji skóry z sińcami, stłuczeniami i otarciami.

Zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych to cecha, dzięki której oczar wirginijski można polecić osobom z cerą naczynkową (obserwującym na skórze twarzy i kończyn tak zwane „pajączki” i żylaki), a także każdemu, kto chciałby wspomóc funkcje obronne swojego organizmu. Uszczelnienie naczyń krwionośnych umożliwia bardziej efektywną pracę całej gamy procesów obronnych naszego organizmu, która jest uruchamiana w trakcie „inwazji” czynników chorobotwórczych. Lepsza szczelność naczyń krwionośnych to również sprawniejszy przepływ krwi przez naczynia i mniejsze ryzyko zastojów krwi w żyłach, jak i powstawania żylaków.

Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wsparte działaniem ściągającym daje możliwość zastosowania wyciągów z oczaru wirginijskiego w łagodzeniu objawów trądziku młodzieńczego. Wyciąg z oczaru przyczynia się bowiem do zmniejszenia szerokości porów skórnych, a tym samym ograniczenia ich widoczności. Równocześnie, ograniczony zostaje proces zapalny w obrębie wyprysku, co dodatkowo hamuje rozprzestrzenianie infekcji i przyspiesza gojenie powstałej zmiany skórnej.

W jakiej postaci można spotkać oczar wirginijski w aptekach?
Wyciąg z oczaru wirginijskiego występuje w formie kremów (Floderm), a niekiedy również w formie toników. Floderm to krem przeznaczony do pielęgnacji prawie każdego rodzaju skóry – suchej, mieszanej i normalnej. Również w przypadku skóry skłonnej do zaczerwienienia, mało odpornej na zmiany temperatur i narażenie na drastyczne warunki atmosferyczne. Floderm nie tylko zmniejsza widoczność naczyń krwionośnych przez skórę, ale również nawilża, regeneruje i odmładza skórę. Jest odpowiednim wyborem, w przypadku trudności w gojeniu oparzonej skóry, a także gdy obserwujemy nas skórze sińce, wybroczyny krwawe, czy ukąszenia owadów. 

 

Produkty zawierające oczar wirginijski

Brak artykułów

Porady - Oczar wirginijski

Jak dbać o cerę naczynkową?

Najbardziej charakterystyczną oznaką cery naczynkowej jest siateczka drobnych naczyń krwionośnych, widoczna na twarzy. Czasem są to pojedyncze „pajączki”, niekiedy jednak można je dostrzec na większej powierzchni skóry. Można czasem odnieść...

czytaj całość

Nie tylko krem z filtrem. Sprawdzone sposoby na ładną i zdrową skórę latem

Kiedy myślimy o kosmetykach na lato, pierwszym skojarzeniem zawsze jest krem z wysokim filtrem, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. To oczywiście prawda, jednak musimy pamiętać, że różne rodzaje...

czytaj całość