Opuncja figowa | Opuntia ficus indica

Uważana przez Azteków za roślinę świętą, kaktus opuncja figowa również dziś jest cenionym gatunkiem roślinnym, wykorzystywanym w fitoterapii.

Jak wygląda i skąd pochodzi opuncja figowa?

Opuncja figowa pochodzi z Meksyku, a obecnie jest uprawiana w wielu krajach południowej Europy. Możemy ją sobie wyobrazić, przywołując obraz znanych nam doskonale kaktusów. Posiada grube, owłosione liście, na których znajdują się kolce. Jest przystosowana do bytowania na terenach o utrudnionym dostępie do wody, stąd też wynikają jej charakterystyczne elementy budowy. Owoce, początkowo przyjmują kształt okrągły, następnie stopniowo się wydłużają. Same owoce mogą mieć barwę od żółtej, przez pomarańczową, aż do czerwonej. Posiadają liczne nasiona, a z zewnątrz są pokryte niewielkimi wypustkami.  

Zawartość substancji leczniczych w opuncji figowej

Opuncja figowa jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, oraz witaminy C, wapnia i fosforu.

Zastosowanie wyciągu z opuncji figowej

Opuncja figowa ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Obecnie jest składnikiem preparatów wspomagających odchudzanie (suplement diety HerbaTon), natomiast w przekazach ludowych funkcjonuje jako roślina przeznaczona do okładów na skórę. W gastronomii sporządza się z niej przetwory oraz soki. Same owoce opuncji figowej niekiedy stanowią słodki dodatek do potraw. Opuncja figowa jest również niejako wykorzystywana w pozyskiwaniu barwników przemysłowych. To właśnie z pasożytujących na niej organizmów, otrzymuje się barwnik karminowy. Ponadto, opuncję figową stosuje się w produkcji klejów, oraz preparatów kosmetycznych (kremy ujędrniające i nawilżające).

Błonnik z opuncji figowej

Błonnik lipofilny (stworzony na bazie NeOpuntia – opatentowanego wyciągu z opuncji figowej) charakteryzuje się zdolnością wiązania i eliminowania tłuszczów. Umiejętność ta jest wynikiem zawartości w błonniku z opuncji włókien pokarmowych. Włókna te, w sposób nieodwracalny wiążą część tłuszczy wprowadzonych do przewodu pokarmowego (również na wysokości żołądka). Utworzony w tym procesie kompleks (połączenie) NeOpuntia – lipid przyjmuje formę żelu. Struktura żelu uniemożliwia dalsze trawienie tłuszczu i jego przenikanie do krwi. Oznacza to, iż dostarczony tłuszcz nie ma możliwości, aby „odkładać się” w organizmie, tworząc niechciane „fałdki”, czy też „boczki”.

Wyciąg z opuncji figowej (preparat HerbaTon) może w istotny sposób wpływać na ograniczenie przyswajania tłuszczów, dostarczanych wraz z pokarmem. Fakt ten umożliwia zmniejszenie kaloryczności każdego spożywanego przez nas pokarmu. W efekcie, możemy jeść te pokarmy, które lubimy, a równocześnie nie dopuścimy do powstania nadwagi, czy otyłości.

Tylko preparat HerbaTon, posiada opatentowany wyciąg z opuncji figowej, o nazwie NeOpuntia. Ekstrakt ten, posiada określony licznymi badaniami  zakres możliwości wiązania tłuszczy dostarczonych z pokarmem, który oscyluje na poziomie 28% ich stężenia w posiłku (badanie TNO rok 2001 i 2005, pilotażowe badanie kliniczne CERN, badanie komplementarne „witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i kwasy żółciowe”).  

W jaki sposób należy przyjmować wyciąg z opuncji figowej?

Preparat HerbaTon powinno się przyjmować 15-60 minut po posiłku. Zwykle zalecana dawka dzienna to cztery do sześciu kapsułek, przyjętych po dwie jednocześnie, niedługo po dwóch, lub trzech głównych posiłkach. Każdorazowo, przyjęte kapsułki należy popić wodą.

Producent zaleca dwugodzinny odstęp czasowy pomiędzy przyjęciem preparatów witaminowych, lub preparatów z kwasami omega, a przyjęciem preparatu z opuncją figową. Informacja ta jest istotna, z uwagi na rozpuszczalność witamin A, D, E i K właśnie w tłuszczach, oraz fakt, iż kwasy omega mają pochodzenie tłuszczowe.

Jakich efektów możemy się spodziewać stosując wyciąg z opuncji figowej?

Stosując preparat na bazie wyciągu z opuncji figowej, zgodnie ze schematem dawkowania, możemy spodziewać się spadku masy ciała, poprawy jego wyglądu i jędrności skóry, a w konsekwencji polepszenia samooceny i samopoczucia. Efekt ograniczonego wchłaniania tłuszczów, przy zastosowaniu wyciągu z opuncji, można spotęgować poprzez modyfikację diety (wprowadzenie diety niskotłuszczowej) oraz wzmożenie aktywności ruchowej. 

 

Produkty zawierające opuncję figową

Brak artykułów

Porady - Opuncja figowa

Herbaty i suplementy ziołowe wspomagające odchudzanie

Jakie zioła na odchudzanie? To pytanie często zadają sobie osoby, które szukają skutecznego sposobu na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Pamiętajmy, że same zioła nie wystarczą, a jedynie pomagają w spalaniu tkanki...

czytaj całość

Morwa biała - właściwości i zastosowanie

Morwa biała to roślina o wielokierunkowym zastosowaniu. Przede wszystkim przyczynia się do utrzymania równowagi metabolicznej w organizmie, co wpływa na jej korzystne działanie wspomagające odchudzanie . Liście morwy białej polecane...

czytaj całość

Na co i jak stosować zielony jęczmień?

Ostatnio młody zielony jęczmień zyskał dużą popularność jako preparat wspomagający odchudzanie, czy to w formie zielonego proszku do przygotowania koktajli czy w postaci suplementów diety. Ale czy zielony jęczmień rzeczywiście...

czytaj całość