Znajdź produkt

Zioła wspomagające odchudzanie

Stosowanie ziół przy odchudzaniu ma wiele zalet. Składniki w nich zawarte poprawiają przemianę materii, stymulują metabolizm, wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Te i wiele innych właściwości ziół pomaga wielu osobom skutecznie radzić sobie z nadprogramowymi kilogramami. Jakie zioła na odchudzanie? Jak oczyścić organizm? Podpowiadamy.

Włączenie ziół w proces odchudzania, czy to w postaci naparów, płynów czy suplementów diety, pomaga w naturalny sposób przyspieszyć zrzucenie nadwagi. Flawonoidy, witaminy, minerały i przeciwutleniacze w nich zawarte pomagają usprawniać metabolizm i oczyszczać komórki ze szkodliwych i zbędnych substancji. Wyciągi ziołowe są częstym składnikiem złożonych preparatów na odchudzanie i wspomagających detoks organizmu (np. suplementu diety Sylimarol® Detox >>).

Warto jednak pamiętać, że same zioła nie wystarczą, aby odchudzanie było skuteczne, potrzebna jest jeszcze regularna aktywność fizyczna i różnorodna, ale niskokaloryczna dieta. Połączenie tych trzech składników to pierwszy krok na drodze do szczupłej i zdrowej sylwetki.

Jakie zioła na odchudzanie?

Zastanawiając się nad wyborem konkretnych ziół, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich właściwości, także w kontekście bezpieczeństwa ich stosowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu czy zakresu ich wykorzystania, warto najpierw zwrócić się po profesjonalną konsultację. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania leków na choroby przewlekłe.

Oto główne grupy roślin pomocnych podczas odchudzania.

Zioła stymulujące trawienie i metabolizm

Chyba każdy z nas zna i stosuje zioła na niestrawność. Składniki zawarte w herbacie z mięty lub z kopru włoskiego usprawniają trawienie, znoszą uczucie ciężkości żołądka, stymulują perystaltykę jelit i redukują wzdęcia. Bazując na radach babć i mam, sięgamy po herbatę miętową po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Podobnie, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, stosujemy w kuchni na co dzień wiele roślin napędzających metabolizm, w tym liczne przyprawy, np.: lubczyk, oregano, bazylię, chili, imbir, pieprz czarny, kolendrę czy estragon.

Zioła usprawniające i regulujące trawienie często mają także inne właściwości, pomocne przy odchudzaniu. Nie tylko przyspieszają metabolizm, ale także poprawiają pracę wątroby, pomagają obniżać poziom „złego” cholesterolu i regulować poziom glukozy we krwi. Oto kilka przykładów:
- mięta pieprzowa (np. zioła do zaparzania Mięta FIX >>)
- rumianek (np. Rumianek FIX >>)
- koper włoski (np. herbata ziołowa Koper włoski FIX >>)
- melisa (np. zioła w saszetkach Melisa FIX >>)
- mniszek pospolity
- fiołek trójbarwny
- szałwia (np. herbata w saszetkach Szałwia FIX >>)

Zioła zmniejszające apetyt

Niektóre składniki zawarte w preparatach ziołowych osłabiających apetyt pęcznieją w przewodzie pokarmowym przy kontakcie z wodą i wywołują uczucie sytości. Zioła hamujące łaknienie to m.in.:
- siemię lniane
- babka płesznik
- ziele fiołka trójbarwnego
- kruszyna
- podbiał.

Zioła o właściwościach moczopędnych, usuwające nadmiar wody z organizmu

Podczas odchudzania warto sięgnąć także po zioła o właściwościach moczopędnych. Dlaczego? Z dwóch kluczowych powodów. Po pierwsze: nadwaga częściowo może wynikać także z nagromadzenia się wody w organizmie. Po drugie: podczas spalania nadprogramowej tkanki tłuszczowej mogą uwalniać się z niej toksyny. Moczopędne zioła usuwają szkodliwe substancje razem z moczem, a dodatkowo poprawiają pracę nerek. Warto jednak pamiętać, aby tego rodzaju zioła stosować z umiarem, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu i nadmiernej utraty minerałów.

Zioła o właściwościach moczopędnych to:
- pokrzywa (np. zioła do zaparzania Pokrzywa FIX >>)
- fiołek trójbarwny
- brzoza (liście)
- skrzyp polny (np. herbata ziołowa ze skrzypu Skrzyp FIX >>)
- perz właściwy.

Odchudzanie czy oczyszczanie?

Wiosną naturalnie myślimy o odchudzaniu. Nie tylko przyroda, ale też nasz organizm budzi się do życia i „zrzuca” zimowe zapasy tkanki tłuszczowej. To także dobry moment na wiosenny detoks. Pomocne w tym są herbaty ziołowe o właściwościach napotnych i moczopędnych, oraz zioła, które wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, wydzielanie żółci i pracę wątroby. W czym pomagają oczyszczające zioła? Przede wszystkim zwiększają tempo metabolizmu, usprawniają spalanie tkanki tłuszczowej, ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu, które wydalane są z potem i moczem.

Dowiedz się więcej:
Wiosenny ziołowy detoks organizmu – jakie zioła? >> 
Zdrowa wątroba – ważny krok do dobrej formy na wiosnę >>
Akcja: wątroba regeneracja! Jakie zioła na wątrobę? >>