Senes (senna) | Cassia angustifolia

Senes (określany także jako „senna lub „strączyniec") to roślina wykazująca właściwości przeczyszczające, przeznaczona do krótkotrwałego stosowania przy zaparciach. Herbata z liści i owoców senesu łagodzi dolegliwości trawienie.

Jak wygląda senes i skąd pochodzi?

Pod wspólną nazwą „senes" (lub „senna") kryją się dwie różne rośliny pochodzące z rodziny bobowatych (Fabaceae) – to senes wąskolistny (Cassia angustifolia) oraz senes ostrolistny (Cassia senna). Ojczyzną senesu jest Somalia i Półwysep Arabski, a senes wąskolistny uprawiany jest obecnie głównie w Indiach. Z kolei uprawy senesu ostrolistnego spotyka się przede wszystkim w Sudanie i w Górnym Egipcie. Senes wąskolistny jest wysoką (osiągającą wysokość około 1-2 m) rośliną krzaczastą, o lancerowatych jasnozielonych listkach. W okresie kwitnienia na szczycie rośliny rozwijają się żółte kwiaty, z których powstają małe nerkowate owoce, pokryte delikatną brązowawą zamszową skórką.

Arabscy medycy korzystali z leczniczych właściwości ziela senesu już w IX i X wieku. Przez wieki senes był ceniony w ziołolecznictwie przede wszystkim za swoje właściwości oczyszczające. Arabowie wykorzystywali łuski owoców senesu także do zwalczania trądu i bólu oczu. W okresie średniowiecza dobroczynne właściwości senesu doceniał także Awicenna, a mnisi klasztorni zalecali oczyszczające kuracje z liści senesu, które miały poprawić samopoczucie psychofizyczne i sprowadzić dobry sen.

Zawartość substancji czynnych w senesie

Właściwości obu odmian senesu są takie same. Surowcem farmaceutycznym tej rośliny są liście (Folium Sennae) oraz owoce w formie dużych strąków. Wykorzystywane są oba surowce, ponieważ zawierają podobne składniki, jednak w nieco innych proporcjach. Surowce farmaceutyczne senesu występują w postaci gotowych preparatów, wchodzą także w skład herbat oczyszczających i odchudzających.

Najważniejsze składniki liści to – obok flawonoidów i substancji śluzowych – antranoidy. Liście senesu (wąskolistnego i ostrolistnego) zawierają nie mniej niż 2,5% glikozydów antracenowych (sennozydów), podczas gdy w strąkach ich zawartość dochodzi nawet do 4%. To właśnie one są odpowiedzialne za właściwości preparatów z senesu. Mają one wpływ na zwiększenie ilości wody wydzielanej w jelitach, co działa wspomagająco na parcie i skraca czas obecności papki pokarmowej w jelitach. Ponadto preparaty z senesu pobudzają perystaltykę jelitową.

Preparaty z senesu stosowane są...

Preparaty z senesu należą do jednych z najczęściej stosowanych roślinnych środków przeczyszczających. Wskazania do stosowania senesu to przede wszystkim: zaparcia, oczyszczanie jelit przed zabiegami diagnostycznymi lub operacyjnymi (m.in. przed i po operacjach narządów jamy brzusznej i okolicy analnej).

Senes przyjmuje się w postaci ziołowych naparów, najwygodniejszą formą są herbaty do zaparzania z liści senesu. Stymulowanie pracy układu pokarmowego do pozbycia się nagromadzonych mas pokarmowych przez substancje czynne senesu trwa kilka-kilkanaście godzin (pod wpływem kontaktu z bakteriami flory bakteryjnej jelit), dlatego najlepiej wypić napar z liści senesu wieczorem, aby doszło do wypróżnienia w godzinach porannych.

Przeciwwskazania i środki ostrożności w stosowaniu preparatów z senesu

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z senesu to: stany niedrożności jelit, ostre zapalne choroby jelit, owrzodzenia, stany zapalne wyrostka oraz niewydolność nerek. Szczególnie ostrożnie do stosowania senesu powinny podchodzić osoby zażywające diuretyki – senes może doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu potasu i spowodować zaburzenia pracy serca.

Preparaty z senesu należą do stymulacyjnych środków przeczyszczających i organizm łatwo się do nich przyzwyczaja. Długotrwałe stosowanie senesu może skutkować tzw. rozleniwieniem jelit, dlatego nie należy go stosować dłużej niż przez 1-2 tygodnie. Nie powinno się stosować preparatów z senesu w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, ponieważ sennozydy przenikają do mleka.

Podczas stosowania preparatów z senesu może dochodzić do reakcji alergicznych, bólów brzucha, biegunki i do skurczowych dolegliwości ze strony żołądka i jelit. W takich sytuacjach należy obniżyć przyjmowaną dawkę. Zbyt wysokie dawkowanie może skutkować pojawieniem się biegunki oraz utratą wody i elektrolitów z organizmu.

Produkty zawierające Senes

Porady - Senes

Stłuczenia, siniaki - jakie zioła na kruche naczynia krwionośne?

Kruchość naczyń krwionośnych, objawiająca się m.in. częstym pojawianiem się siniaków, ma wiele przyczyn. Kto ma predyspozycje do siniaków? Jak przeciwdziałać ich powstawaniu? Jak leczyć stłuczenia i siniaki? Jakie zioła są...

czytaj całość

Stłuczenia, siniaki i urazy. W jaki sposób można ich unikać?

Wakacyjna beztroska i duża ilość wolnego czasu często skłaniają do podejmowania aktywnych form wypoczynku. Bardzo często chcielibyśmy podczas letniego urlopu wrócić do aktywności fizycznej, którą zaniedbaliśmy w zimowych miesiącach, a...

czytaj całość

Maść na siniaki i stłuczenia - niezbędna dla wszystkich aktywnych

Nie ma wątpliwości, że zamiłowanie do aktywnego uprawiania sportu ma bardzo pozytywny wpływ na różne dziedziny życia. Regularne zażywanie ruchu wspiera serce i układ krążenia, chroniąc przed groźnymi chorobami. Każdy...

czytaj całość

Urazy i siniaki - przyczyny ich powstawania oraz leczenie

Każdy rodzaj aktywności fizycznej niesie z sobą ryzyko odniesienia urazu, niezależnie od tego, czy jest to sport profesjonalny, czy uprawiany rekreacyjnie. Uważa się, że najbardziej kontuzjogenne są sporty walki i...

czytaj całość

Sposoby na stłuczenia i siniaki

Bardzo często zdarza się nam zaobserwować na skórze siniaki. Niekiedy nawet nie wiemy kiedy powstało stłuczenie, którego efektem jest nieestetyczne zabarwienie skóry. Jakie preparaty można stosować na siniaki i stłuczenia?...

czytaj całość