Skóra atopowa

Flexiderm®

Flexiderm®

Zastosowanie we wspomaganiu terapii łuszczycy do pielęgnacji w atopowym zapaleniu skóry do pielęgnacji...

czytaj całość

Jak pielęgnować skórę atopową

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą dolegliwością skóry. Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku 2 lat. Z czasem ryzyko jego wystąpienia staje się mniejsze. Wśród dorosłych może ono dotyczyć 1-2% populacji. Jego przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Podatność na AZS prawdopodobnie wiąże się z reakcją alergiczną na alergeny znajdujące się w powietrzu (pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz) lub alergeny pokarmowe (mleko krowie, jaja, ryby, soja). Przypuszcza się tak dlatego, że AZS często występuje jednocześnie z astmą lub katarem siennym, które także są chorobami alergicznymi.

Skłonność do atopii jest większa u osób z suchą skórą. U dzieci zewnętrzna warstwa skóry jest cienka, dlatego jest bardziej podatna na utratę wody. Również z tego względu łatwiej mogą przez nią przenikać alergeny i substancje drażniące. U dorosłych suchość skóry jest związana z działaniem niektórych środków, takich jak detergenty, mydła, środki czyszczące, alkohol i konserwanty dodawane do kosmetyków. Ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry ma najpewniej charakter dziedziczny. U dziecka jest ono największe, gdy oboje rodzice mieli lub mają problemy z atopią.

Skóra atopowa - objawy

Skóra atopowa różni się od skóry zdrowej tym, że jej zewnętrzna warstwa zawiera znacznie mniej substancji tłuszczowych. U zdrowego człowieka lipidy skóry tworzą zwartą barierę, chroniącą przed przenikaniem alergenów, mikroorganizmów i substancji drażniących do głębszych warstw skóry. U chorego bariera ta jest naruszona, dlatego różne czynniki mogą przenikać przez skórę i wywoływać na niej stan zapalny. Sprawia on, że na skórze pojawiają się czerwone lub szarobrunatne plamy.

Objawem AZS może być też sucha i szorstka skóra, łuszcząca się po dotknięciu albo pęcherzykowa wysypka. W początkowej fazie zmiany te są widoczne na skórze twarzy, szyi, korpusu i bocznych powierzchni kończyn. Z czasem mogą się one przenieść na zgięcia łokci i kolan, płatki uszu, nadgarstki oraz kostki.

Najbardziej charakterystycznym objawem AZS jest swędzenie skóry. Niekiedy jest ono tak uporczywe, że przeszkadza w codziennych czynnościach, a w nocy nie pozwala zasnąć. Chory odruchowo drapie się, a to wywołuje liczne podrażnienia i mikropęknięcia skóry. Zewnętrzna warstwa skóry staje się jeszcze bardziej przepuszczalna dla alergenów, które pogłębiają reakcję uczuleniową. Jednocześnie dochodzi do nadmiernej utraty wody przez naskórek i przesuszenia skóry. W rankach wywołanych drapaniem może dochodzić do zakażeń, ponieważ dostaje się tam flora bakteryjna, która stale bytuje na powierzchni skóry. To dodatkowo pogarsza przebieg choroby.

Tych przykrych konsekwencji można uniknąć, jeżeli zastosuje się środki zaradcze od razu po wystąpieniu pierwszych symptomów. Podstawowym sposobem zapobiegania i leczenia jest regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej.

Flexiderm - krem do skóry suchej, wrażliwej i atopowej

Dobre kosmetyki do skóry atopowej muszą odbudowywać uszkodzony płaszcz lipidowy skóry. W tym celu powinny zawierać dużą ilość substancji tłuszczowych, nazywanych emolientami. Są one wbudowywane w warstwę rogową skóry. Tam uzupełniają niedobory lipidów, co powoduje wzmocnienie bariery skórnej. W ten sposób skóra jest chroniona przed przepuszczaniem mikroorganizmów i alergenów oraz przed nadmierną utratą wody.

Ponadto krem do skóry atopowej powinien mieć w składzie związki zatrzymujące wilgoć w skórze. Są one nazywane humektantami.

Składniki kremu do skóry wrażliwej Flexiderm spełniają obie te role. Dzięki niemu skóra staje się dobrze nawilżona, miękka i elastyczna, dlatego jest on pomocny we wszelkich dolegliwościach skórnych, związanych z jej suchością.

Najbardziej istotnym składnikiem Flexidermu jest kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy, otrzymywany z łusek nasiennych ostropestu plamistego. Działa on kojąco i neutralizuje szkodliwe dla skóry wolne rodniki. Dzięki jego obecności Flexiderm łagodzi podrażnienia skóry, dlatego może być stosowany w atopowym zapaleniu skóry oraz po ukąszeniach owadów lub oparzeniach słonecznych.

Krem Flexiderm nie zawiera barwników ani sztucznych substancji zapachowych. Nie zawiera też parabenów. Można go stosować na oczyszczoną skórę twarzy i całego ciała kilka razy dziennie, a w razie potrzeby także częściej. Nadaje się również na skórę ust w przypadkach jej nadmiernej suchości lub przy zajadach.

Flexiderm - krem pielęgnacyjny

Pielęgnacja skóry atopowej - o czym warto pamiętać?

  • używaj kosmetyków o działaniu natłuszczającym i nawilżającym skórę

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej może sprawić, że AZS będzie objawiało się rzadziej, a jego symptomy będą słabiej zaznaczone. Podstawą powinno być stosowanie kosmetyków o działaniu natłuszczającym i nawilżającym skórę. Sprawdzają się one niezależnie od stopnia nasilenia choroby i nic nie jest w stanie ich zastąpić. Mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Najczęściej mają one postać płynów do kąpieli lub pod prysznic. Kąpiel z ich użyciem nie może być za gorąca. Wysoka temperatura działa niekorzystnie na wrażliwą skórę. Po umyciu się nie wolno mocno wycierać ciała, żeby nie zetrzeć ze skóry ochronnego filmu lipidowego, który został wytworzony przez kosmetyk. Lepiej jest osuszyć skórę przez delikatne przykładanie miękkiego ręcznika.

Po kąpieli warto dodatkowo zastosować na skórę preparat o podobnym działaniu np. Flexiderm. Najlepiej zrobić to od razu po wyjściu z wanny, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. Krem powinien być nałożony przy lekkim masowaniu skóry, aby się dobrze wchłonął. Kosmetyki do skóry wrażliwej muszą być używane regularnie, nawet wtedy, kiedy objawy skórne zanikają. Pozwoli to uniknąć nawrotów choroby w przyszłości.

  • zwróć uwagę, jakie nosisz ubrania

Osoby z AZS mogą chronić się także na inne sposoby. Podczas lata powinny zwracać uwagę na to, aby ich ubiory dobrze przepuszczały powietrze, ponieważ nadmierne pocenie się może pogłębiać dolegliwości. Dobrym wyborem są ubrania bawełniane lub lniane. Niewskazana jest wełna i inne szorstkie tkaniny, ponieważ mogą drażnić skórę. Podobnie zbyt obcisłe ubrania.

  • usuń przyczynę alergii

Aby zapobiec nawrotom atopii, można próbować zidentyfikować czynniki powodujące zaostrzenie objawów i ich unikać. Jeżeli AZS jest konsekwencją alergii pokarmowej, należy wyeliminować alergeny z diety. Jeżeli jest wywołane przez uczulenie na kurz lub sierść zwierząt - rozwiązaniem może być częste odkurzanie i wietrzenie mieszkania. Używanie nawilżacza powietrza w zamkniętych pomieszczeniach pomoże utrzymać prawidłową wilgotność, a to zapobiega przesuszaniu się skóry. Warto także unikać dymu papierosowego, nagłych zmian temperatury oraz kurzu i pyłu w otoczeniu. Dużą uwagę powinno się zwracać także na odpowiedni dobór kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Skóra sucha i wrażliwa nie lubi mydeł, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Uciążliwy świąd można złagodzić przez przykładanie chłodnych, mokrych okładów. Przyniosą one ulgę i zmniejszą skłonność do drapania się.

Dzięki zastosowaniu powyższych rad objawy Atopowego Zapalenia Skóry nie będą aż tak dokuczliwe.

Skóra atopowa - porady

Jak pielęgnować skórę atopową

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą dolegliwością skóry. Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku 2 lat. Z czasem ryzyko jego wystąpienia staje się mniejsze. Wśród dorosłych może ono dotyczyć...

czytaj całość