Skóra naczynkowa

Brak artykułów

Jak dbać o cerę naczynkową?

Najbardziej charakterystyczną oznaką cery naczynkowej jest siateczka drobnych naczyń krwionośnych, widoczna na twarzy. Czasem są to pojedyncze „pajączki”, niekiedy jednak można je dostrzec na większej powierzchni skóry. Można czasem odnieść wrażenie, że twarz osoby ze skłonnością do poszerzonych naczynek jest przez większość czasu oblana rumieńcem, który pogłębia się pod wpływem różnych czynników i słabnie po ich ustąpieniu.

Jakie są przyczyny problemów z naczynkami?

Problemy z cerą naczynkową częściej dotyczą kobiet, niż mężczyzn, ponieważ ich skóra jest cienka i delikatna. Z wiekiem mogą się nasilać, ponieważ pod wpływem zmian hormonalnych związanych z menopauzą skóra staje się jeszcze cieńsza. Bardziej podatne są też osoby z suchą skórą twarzy. Jeżeli drobne naczynia krwionośne stają się widoczne na powierzchni skóry, oznacza to, że ich ścianki stają się osłabione i kruche, a przez to wrażliwe na czynniki zewnętrzne.

Przyczyny występowania cery naczynkowej mogą być różne. Pojawienie się poszerzonych naczynek na twarzy może być konsekwencją zaburzeń krążenia krwi, choroby wątroby, braku równowagi hormonalnej, choroby skóry (np. trądziku różowatego) lub długotrwałego stosowania niektórych leków (np. tretinoiny, izotretinoiny, nadtlenku benzoilu, antykoncepcji hormonalnej, sterydowych leków przeciwzapalnych). Do postawienia właściwej diagnozy konieczna jest rozmowa z lekarzem. Może okazać się, że po ustaleniu przyczyny i podjęciu właściwych kroków dojdzie do szybkiej poprawy.

W każdym przypadku cery naczynkowej warto do codziennej pielęgnacji stosować odpowiednie kosmetyki. W odróżnieniu od innych rodzajów cery, skóra naczynkowa wymaga zdecydowanie większej troski. Warto zająć się nią jak najszybciej po zauważeniu problemu, kiedy nie jest on jeszcze zbytnio nasilony. Konieczne jest stosowanie delikatnych kosmetyków i unikanie czynników, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na skórę. Niewłaściwa pielęgnacja i częste narażanie się na niekorzystne warunki otoczenia może doprowadzić do stanu, w którym skóra będzie stale zaczerwieniona. Należy pamiętać, że „pajączki” nie znikną, jak np. siniaki czy krwiaki, jeśli nie będzie się odpowiednio dbać o skórę lub jeżeli zaniedba się pielęgnację przez dłuższy czas.

Poszerzenie naczynek wiąże się z uszkodzeniem ich ścianek i zwiększeniem ich przepuszczalności, a to może sprawić, że nie będą one w stanie wrócić do swojego normalnego rozmiaru. W skrajnym przypadku może się okazać, że nawet najlepsze kosmetyki na naczynka staną się nieskuteczne, a do usunięcia „pajączków” niezbędny będzie zabieg laserowy.

Oczar wirginijski - naturalny środek na rozszerzone naczynka

Dobry krem na naczynka powinien przede wszystkim wzmacniać i uszczelniać ich ścianki, aby stały się mniej podatne na rozszerzanie pod wpływem ciepła i innych czynników. Taką właściwość zapewnia wyciąg z kory oczaru wirginijskiego. Krzew ten trafił do Europy z Ameryki Północnej, gdzie występuje pospolicie od południowego krańca Kanady po północną Florydę. Rdzenni mieszkańcy tych terenów znali jego zalety i wykorzystywali go szeroko do leczenia różnych dolegliwości m.in. różnych stanów zapalnych, opuchlizny i chorób skórnych. Umiejętność tę przejęli od Indian angielscy osadnicy, którzy przybyli do Ameryki w XVI w. Obecnie krzewy oczaru wirginijskiego można spotkać także w Europie, gdzie sadzi się je jako rośliny ozdobne.

Ekstrakt z kory oczaru wirginijskiego wchodzi w skład leków na żylaki oraz kosmetyków do skóry naczynkowej i trądzikowej. Krem do cery naczynkowej Floderm zawiera w swoim składzie właśnie wyciąg z oczaru. Jego regularne używanie sprawia, że drobne naczynka krwionośne na twarzy stają się wyraźnie wzmocnione, a przez to mniej widoczne. Dzięki temu skóra odzyskuje zdrowy i ładny wygląd. Pozostałe składniki kremu Floderm chronią cerę przed niekorzystnym wpływem otoczenia, zwłaszcza przed mrozem i niskimi temperaturami, dlatego można stosować go jako krem ochronny na zimę. Floderm nadaje się także do pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ wyciąg z oczaru ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające pory.

Ponadto można go stosować po ukąszeniach owadów, oparzeniach słonecznych oraz na różnego rodzaju siniaki i otarcia, jako środek przyspieszający gojenie. Floderm łagodzi podrażnienia, natłuszcza i wygładza skórę, pozostawiając na niej delikatny film ochronny. Można stosować go kilka razy dziennie lub w razie potrzeby. Może być stosowany przez kobiety w ciąży, począwszy od 4 miesiąca.

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Troska o cerę naczynkową wymaga nie tylko stosowania właściwych kosmetyków, ale też unikania produktów i praktyk, które mogłyby jej zaszkodzić. Niekorzystny wpływ na skórę naczynkową mają przede wszystkim:

 • twarda, chlorowana woda
 • kosmetyki zawierające alkohol (który działa wysuszająco). Niewskazane są też preparaty silnie pieniące, ściągające, barwione i perfumowane, ponieważ nadmiar składników również może podrażniać cerę.
 • peelingi mechaniczne. Do oczyszczania cery naczynkowej lepiej nadają się peelingi enzymatyczne, pod warunkiem, że nie są stosowane zbyt często. Najbezpieczniej jest wykonywać je maksymalnie dwa razy w miesiącu.
 • kontakt z suchym, gorącym powietrzem. Z tego względu należy jak najrzadziej korzystać z solariów, sauny, a nawet suszarki do włosów. Także podczas opalania dobrze jest zachować umiar i chronić skórę kremem z wysokim filtrem, przeznaczonym do skóry naczynkowej.
 • ekspozycja na mróz i zimny wiatr. Podczas zimy można chronić cerę przed niskimi temperaturami kremem tłustym, takim jak Floderm.
 • nagłe zmiany temperatury otoczenia

Jeżeli zdecydujemy się na używanie kosmetyków o działaniu maskującym rumień, powinniśmy sprawdzić, czy mają one jednocześnie działanie wzmacniające naczynka. Samo ukrycie „pajączków” pod warstwą makijażu nie rozwiąże problemu, tylko zatuszuje go na jakiś czas.

Małe naczynia krwionośne mogą się rozszerzać i kurczyć pod wpływem różnych bodźców środowiskowych, które nie oddziałują bezpośrednio na skórę. Osoby ze skłonnością do cery naczynkowej powinny ich unikać, aby w ten sposób nie osłabiać naczynek. Niekorzystnie działają m.in.:

 • intensywny wysiłek fizyczny
 • długie, gorące kąpiele
 • ostre posiłki i napoje
 • alkohol, zwłaszcza kiedy jest spożywany w nadmiarze, a także inne używki
 • pokarmy bogate w histaminę (awokado, bakłażan, sery pleśniowe, wędzone ryby)

ponieważ pod ich wpływem może dojść do miejscowego przekrwienia skóry, które manifestuje się poszerzeniem naczynek.

Uszkodzenia, zadrapania i ranki na twarzy powinny być jak najszybciej oczyszczane i opatrywane, a jako środek regenerujący i ułatwiający gojenie może być użyty krem Floderm.

Pozytywny wpływ na drobne naczynia w skórze ma regularne zażywanie suplementów diety, zawierających rutozyd, trokserutynę, diosminę, hesperydynę i witaminę C. Związki te uszczelniają naczynka, wzmacniają je i zapobiegają ich pękaniu.

Skóra naczynkowa - porady

Nie tylko krem z filtrem. Sprawdzone sposoby na ładną i zdrową skórę latem

Kiedy myślimy o kosmetykach na lato, pierwszym skojarzeniem zawsze jest krem z wysokim filtrem, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. To oczywiście prawda, jednak musimy pamiętać, że różne rodzaje...

czytaj całość

Jak dbać o cerę naczynkową?

Najbardziej charakterystyczną oznaką cery naczynkowej jest siateczka drobnych naczyń krwionośnych, widoczna na twarzy. Czasem są to pojedyncze „pajączki”, niekiedy jednak można je dostrzec na większej powierzchni skóry. Można czasem odnieść...

czytaj całość