Śliwa afrykańska | Prunus africana, Pygeum africanum

africananspŚliwa afrykańska jest mało znanym gatunkiem roślinnym. Rzadko wykorzystywana w lecznictwie, pomimo udowodnionych właściwości wspomagających terapię przerostu prostaty.

Śliwa afrykańska – jak wygląda i skąd pochodzi?

Pochodzenie sugeruje już sama nazwa śliwy. Jest ona drzewem osiągającym wysokość od pięciu do czterdziestu metrów, bytującym naturalnie w górskich pasmach lasów Afryki zwrotnikowej, a także na terenach Afryki południowej. Stwierdzono, że poza górskim klimatem, śliwa afrykańska, „lubi” także tereny, na których  znajdują się pozostałości powulkaniczne (popiół i pył wulkaniczny).

Zawartość substancji leczniczych w śliwie afrykańskiej

W składzie wyciągu z kory śliwy afrykańskiej znajdują się fitosterole, garbniki, estry triterpenowe, kwasy tłuszczowe i fenolokwasy.

Najważniejsze z uwagi na działanie prozdrowotne są fitosterole. Wyjaśniając, czym są fitosterole można zastosować przyrównanie ich do hormonów, a właściwie nawet uznać za substytuty (zamienniki/odpowiedniki) hormonalne. Działanie fitosteroli polega na „udawaniu” naturalnych hormonów. W przypadku terapii przerostu prostaty, wykorzystanie fitosteroli odnosi się do „udawania” hormonu DHT (pochodnej testosteronu). W momencie, gdy w organizmie mężczyzny znajdują się fitosterole, dochodzi do poddania ich procesom przemiany, takim samy jakim zostałby poddany hormon DHT. Należy jednak podkreślić, że pochodna testosteronu, w wyniku owych przemian, przyczynia się do dalszego rozrostu prostaty, a przemiany fitosteroli prowadzą do powstania związków nie wpływających destrukcyjnie na stan gruczołu krokowego.  

Co ciekawe, brak szkodliwego wpływu fitosteroli na prostatę, to nie jedyna zaleta stosowania wyciągu ze śliwy afrykańskiej. Fitosterole zawarte w korze śliwy afrykańskiej, charakteryzują się bowiem zdolnością do regeneracji komórek nabłonka prostaty. Równocześnie wpływają na zmniejszenie napięcia mięśni budujących cewkę moczową i moczowód, co w efekcie umożliwia swobodny odpływ moczu. Dodatkowo, należy podkreślić właściwości przeciwzapalne fitosteroli, które również mogą łagodzić rozrost gruczołu krokowego, w przypadku którego zwykle obserwuje się obecność stanu zapalnego.

Wskazania do stosowania wyciągu ze śliwy afrykańskiej

O podstawowym wskazaniu, jakim jest łagodny przerost prostaty, już wspomniano. Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej, znajduje również zastosowanie we wspomaganiu terapii wielomoczu, czy moczenia nocnego (bezwiednego oddawania moczu, w trakcie snu). Również w przypadku stanów zapalnych układu moczowego, można zastosować wyciąg ze śliwy afrykańskiej.

Ciekawym wskazaniem do stosowania śliwy afrykańskiej są schorzenia skórne, takie jak łuszczyca, trądzik różowaty, czy androgenny (wynikający ze zmian hormonalnych).

Ponadto, śliwa afrykańska znajduje zastosowanie w terapii chorób reumatycznych, oraz w chorobach autoimmunologicznych (wynikających z nadmiernej aktywności układu odpornościowego).  

Poldanen - lek na prostatę

Skuteczność fitosteroli w leczeniu łagodnego przerostu prostaty jest bezsprzeczna. Wiadomo również, że powinny one pochodzić z wyciągu z kory śliwy afrykańskiej. Powyższe wymagania spełnia preparat Poldanen. Jest to lek, dzięki któremu pacjenci ze zdiagnozowanym łagodnym przerostem prostaty, mogą skutecznie ograniczać dalszy rozwój choroby, a także niwelować towarzyszące jej nieprzyjemne objawy, takie jak częsta konieczność oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, oraz ból i pieczenia w trakcie mikcji (oddawania moczu).

Poldanen - stosowanie

Lek Poldanen przyjmuje się przez co najmniej miesiąc. Zwykle zalecana dawka to cztery tabletki dziennie, w schemacie: dwa razy, po dwie tabletki (najlepiej w trakcie posiłku). Kurację lekiem Poldanen można wydłużyć, jeżeli istnieje taka potrzeba.

 

Porady - Śliwa afrykańska

Jak dbać o prostatę? Domowe sposoby

Problemy z prostatą to dosyć powszechny problem, szczególnie u panów po 50-tce. Szacuje się, że już około połowa pięćdziesięciolatków zmaga się z objawami przerostu prostaty, a u mężczyzn po 80-tym...

czytaj całość

Problemy z prostatą

Większość mężczyzn nie interesuje się stanem swojej prostaty, dopóki nie zaobserwują uciążliwych objawów związanych z niewłaściwym jej funkcjonowaniem. Dopiero wówczas sięgają po preparaty poprawiające kondycję prostaty. Ale czy nie lepiej...

czytaj całość