Sucha skóra

Flexiderm®

Flexiderm®

Zastosowanie we wspomaganiu terapii łuszczycy do pielęgnacji w atopowym zapaleniu skóry do pielęgnacji...

czytaj całość

Problemy skórne – sucha skóra, atopowa, problemy z naczynkami

Każda skóra powinna być traktowana indywidualnie. Do jej potrzeb powinno się dobierać odpowiednie preparaty. Ale na jakiej podstawie dokonać klasyfikacji? Czym różni się skóra sucha, od atopowej, czy naczynkowej? Jakich preparatów do pielęgnacji poszukiwać w aptece?

Skóra sucha

Suchość skóry jest wynikiem zaburzeń w wydzielaniu łoju. W efekcie obserwuje się ograniczone wydzielania łoju przez skórę, prowadzące do spadku jej nawilżenia. Jak można zdiagnozować suchość skóry? Kluczowym objawem bardzo prostym do zaobserwowania, jest uczucie "spiętej"/”naprężonej” skóry, tuż po jej umyciu. To dokuczliwe odczucie mija po zastosowaniu kremu nawilżającego do twarzy i balsamu do ciał. Kolejnym objawem suchej skóry jest jej łuszczenie. W dotyku skóra wydaje się być nadmiernie przesuszona, szorstka i mało elastyczna. Często nawet swędzi i piecze. Jeżeli skóra ma skłonność do pękania, dodatkowo zwiększone zostaje narażenie na infekcje. Nie zapominajmy, że cera sucha jest bardzo wrażliwa, a nawet alergiczna, przez co wygląda niezdrowo. Natomiast kolejną wadą suchej skóry jest fakt szybszego starzenia.

Kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na „przesuszenie” skóry?

Zarówno okres zimowy, jak i letni nie sprzyja stanowi naszej cery. W zimie w wyniku ogrzewania pomieszczeń, a także dużej różnicy temperatur między warunkami domowymi, a temperaturą powietrza na zewnątrz, skóra staje się coraz bardziej wrażliwa i sucha. Latem natomiast, wysokie temperatury i silne napromieniowanie słoneczne prowadzi do wysuszenia powłok skórnych.

Jak dbać o suchą skórę?

Sucha skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Poza regularnymi zabiegami nawilżającymi, warto zastosować się do kilku elementarnych zasad:

  • Unikaj kąpieli w gorącej wodzie. Gorąca woda może podrażniać skórę, powodować jej zaczerwienienie i ograniczać stopień nawilżenia.
  • Wybieraj kosmetyki myjące nie osłabiające bariery lipidowej. Odpowiednie kosmetyki zapewniają właściwe nawilżenie.
  • Stosuj kremy nawilżające i balsamy po każdym myciu.
  • Pij co najmniej 1,5 L wody dziennie, aby nawilżać skórę od wewnątrz.
  • Uzupełniaj dietę w nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek). Niedostateczna podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych, powoduje osłabienie komórek i utratę elastyczności skóry.
  • Suplementuj witaminy, a zwłaszcza witaminę A, E, C i witaminy z grupy B. Witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe rogowacenie naskórka. Jej niedobór powoduje, że skóra staje się bardziej wysuszona i łatwiej ulega rogowaceniu. Witamina E, nazywana „witaminą młodości”, zapewnia zachowanie prawidłowej struktury kolagenu. Witaminy A i E są rozpuszczalne w tłuszczach, a to oznacza, że niedostateczne spożycie tłuszczów, utrudni działanie tych dwóch witamin. Witamina C charakteryzuje się zdolnością uszczelniania błon komórkowych i blokowaniem utraty wody z tkanek. Wspomniane działania zapewniają ochronę przed przesuszeniem skóry. Natomiast zadaniem witamin z grupy B, jest niedopuszczenie do łuszczenia się skóry.
  • Stosuj kremy z filtrami. Zarówno zimą, jak i latem nie powinieneś narażać swojej skóry na szkodliwe działanie promieni słonecznych.
  • Nie przesadzaj z ilością zabiegów pielęgnacyjnych, w tym w szczególności z peelingami i maseczkami o działaniu ściągającym. Skup się przede wszystkim na systematycznym nawilżaniu skóry.

Czy skóra sucha i skóra atopowa to pojęcia równoznaczne?

Bynajmniej. Skóra atopowa, to określenie skóry występującej u osób chorujących na Atopowe Zapalenie Skóry (w skrócie AZS). Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną, będącą wynikiem nadmiernej reakcji skóry na czynniki zarówno zewnętrzne (inaczej środowiskowe: pyłki, sierść zwierzęca, kurz) i wewnętrzne. Nadreaktywność właśnie jest nazywana atopią.

Skóra atopowa

Skóra atopowa jest wyraźnie przesuszona, często swędzi i ulega łuszczeniu. Z łatwością można zaobserwować zaczerwienienie, wypryski, wysięki i opuchliznę. Atopowe zapalenie skóry objawia się w kilku szczególnych partiach ciała. Są to głównie obszary skórne w obrębie łokci, pod kolanami, na szyi, twarzy, uszach, oraz dłoniach.

Kto może znajdować się w grupie ryzyka zachorowania na Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe zapalenie skóry występuje przede wszystkim u dzieci i niemowląt. Rzadziej u osób dorosłych. Wynika to z faktu, że dziecięca skóra jest zdecydowanie delikatniejsza, od skóry osób dorosłych. Dlaczego dzieci mogą cierpieć z powodu Atopowego Zapalenia Skóry? Ponieważ są bardzo wrażliwe na wszelki alergeny (czynniki prowokujące występowanie reakcji alergicznych). Powszechne alergeny znajdują się miedzy innymi w mleku, owocach, jajkach, czy czekoladzie. Istotnymi alergenami trudnymi do eliminacji są kurz i zanieczyszczenia środowiska.

Jak zadbać o skórę atopową?

Jeżeli Atopowe Zapalenie Skóry dotyczy najmłodszych, leczenie polega na intensywnym nawilżaniu skóry. Poza stosowaniem preparatów nawilżających, należy pamiętać o ograniczeniu narażenia skóry na suche powietrze i promieniowanie słoneczne. Jeśli jest taka konieczność, trzeba także eliminować alergeny pokarmowe.

W przypadku osób dorosłych, cierpiących na Atopowe Zapalenie Skóry, leczenie polega nie tylko na stosowaniu preparatów nawilżających, ale również na przyjmowaniu leków antyalergicznych i przeciwzapalnych.

Skóra naczynkowa

Cerę naczynkową charakteryzują widoczne przez skórę, poszerzone naczynia krwionośne. Skóra naczynkowa występuje częściej u kobiet. Zależności tych dowodzi się na  podstawie analiz relacji pomiędzy stężeniem estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), a występowaniem cery naczynkowej. Przyczyną występowania skóry naczynkowej są zaburzenia krążenia, wpływające na nieprawidłowe wypełnienia naczyń krwionośnych w obrębie twarzy. Ponadto silne emocje, powodujące zmianę cyrkulacji (krążenia) krwi, mogą powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i zwiększony jej napływ. Niektóre choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, czy choroby wątroby, sprzyjają występowaniu cery naczynkowej.

Jak zadbać o cerę naczynkową?

Bez wątpienia cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba traktować skórę w bardzo delikatny sposób. Zalecenia są podobne, jak dla skóry suchej, ponieważ w obydwu przypadkach, mamy do czynienia ze skórą wrażliwą. Dla osób z cerą naczynkową ponadto zaleca się dobór kremów specjalistycznych, gdyż zwykle posiadają one w swoim składzie substancje obkurczające naczynia krwionośne. Zastosowania składników obkurczających naczynia skutkuje zmniejszeniem widoczności naczynek Poza zabiegami kosmetycznymi, skórę naczynkową można wspomagać preparatami doustnymi, których zadaniem jest wzmocnienie naczyń krwionośnych. Preparaty te powinny zawierać wyciąg z Kasztanowca (escynę), diosminę lub rutozyd.

Flexiderm – krem pielęgnacyjny dla skóry suchej i atopowej

Nie jest łatwo określić samodzielnie, czy nasza skóra jest po prostu przesuszona, czy może już cierpimy na Atopowe Zapalenie Skóry. Jeżeli nie mamy pewności, powinniśmy poszukiwać preparatów kompleksowo działających, na oba problemy skórne.

Flexiderm jest kosmetykiem charakteryzującym się właściwościami łagodzącymi i przeciwalergicznymi. W bogatym składzie kosmetyku Flexiderm znajduje się między innymi kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy, który jest kluczowy dla ochrony skóry przed szkodliwym wpływem wolnych rodników tlenowych. Wraz z pozostałymi składnikami, wspomniany kompleks umożliwia odtworzenie bariery ochronnej skóry, czyli tak zwanego płaszcza lipidowego.

Flexiderm ma zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej, atopowej, w łuszczycy, zajadach, a także w łagodzeniu ran po ukąszeniach owadów, oraz zmian po oparzeniach słonecznych. Stosowanie kremu Flexiderm nie różni się od stosowania standartowych kremów do twarzy i ciała.

Flexiderm - krem pielęgnacyjny

Floderm – krem tłusty

Floderm występuje w dwóch postaciach – kremu do twarzy, szyi i dekoltu, oraz kremu do pielęgnacji ciała, dłoni i stóp. Kremy z serii Floderm wyróżnia zawartość wyciągu z Oczaru wirgilijskiego. Roślina ta słynie z działania łagodzącego ból i przyspieszającego regenerację naskórka. Ponadto działa prewencyjnie w przypadku skłonności do pękania naczynek krwionośnych, dzięki możliwości wzmacniania i zwężania naczyń krwionośnych. Dzięki zastosowaniu kremów Floderm, skóra zostaje nawilżona i rozjaśniona.

Zaletą stosowania kremów Floderm jest efekt łagodzący ból po ukąszeniu owadów, a także efekt ściągający, bardzo cenny w przypadku terapii stłuczeń, wylewów podskórnych i otarć naskórka. Kremy z serii Floderm mogą być również stosowane w przypadku oparzeń słonecznych.

Sucha skóra - porady

Jak wybrać kosmetyki ziołowe na podrażnioną i wrażliwą skórę?

Skóra podrażniona, wrażliwa, alergiczna, przesuszona – taka cera wymaga specjalnego traktowania. Stosowanie „zwykłych” kosmetyków może powodować podrażnienia tego rodzaju skóry, dlatego warto sięgać po naturalne ziołowe preparaty, które nie tylko...

czytaj całość

Jak cieszyć się ładną i zdrową skórą podczas lata?

Lato, a zwłaszcza czas letnich urlopów powinien kojarzyć się z beztroską i spokojnym odpoczynkiem. Najlepiej wyjechać wtedy w takie miejsce, gdzie codzienne problemy zejdą na dalszy plan, a my będziemy...

czytaj całość

Problemy skórne – sucha skóra, atopowa, problemy z naczynkami

Każda skóra powinna być traktowana indywidualnie. Do jej potrzeb powinno się dobierać odpowiednie preparaty. Ale na jakiej podstawie dokonać klasyfikacji? Czym różni się skóra sucha, od atopowej, czy naczynkowej? Jakich...

czytaj całość

Domowe SPA – ziołowe napary na twarz

Zioła służą nie tylko do przygotowania herbat, mają także bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Domowe naturalne sposoby pielęgnacji cery wracają do łask i cieszą się obecnie ogromną popularnością. Swoją przygodę...

czytaj całość

Jak pielęgnować skórę wrażliwą podczas zimnych miesięcy?

Jesień i zima to niezbyt korzystny czas dla urody. Wiedzą to z pewnością osoby, których problemem jest skóra sucha, bardzo sucha, atopowa lub naczynkowa. Właściwa pielęgnacja tych rodzajów skóry podczas...

czytaj całość

Ziołowe sposoby na pielęgnację skóry zimą

Skóra zimą narażona jest na działanie mrozu i wiatru, które niekorzystnie wpływają na jej kondycję. Nie pomaga także suche i nagrzane powietrze w pomieszczeniach. Zaczerwienienie, podrażnienie i przesuszenie to najczęstsze...

czytaj całość