Sucha skóra

Flexiderm®

Flexiderm®

Zastosowanie we wspomaganiu terapii łuszczycy do pielęgnacji w atopowym zapaleniu skóry do pielęgnacji...

czytaj całość

Jak cieszyć się ładną i zdrową skórą podczas lata?

Lato, a zwłaszcza czas letnich urlopów powinien kojarzyć się z beztroską i spokojnym odpoczynkiem. Najlepiej wyjechać wtedy w takie miejsce, gdzie codzienne problemy zejdą na dalszy plan, a my będziemy mogli poświęcić się naszym ulubionym zajęciom. Niezależnie od tego, jakie one będą, warto mieć na uwadze sytuacje, które mogłyby nam wakacyjną beztroskę popsuć. Oparzenia słoneczne i ukąszenia owadów nie są groźne dla zdrowia, ale ich uniknięcie pozwoli nam spokojnie cieszyć się wypoczynkiem.

Dlaczego warto się opalać?

Latem słońce świeci mocniej, niż podczas pozostałych pór roku, a lekkie ubrania sprawiają, że do naszej skóry dociera więcej promieni UV. Dzięki nim organizm jest w stanie wytwarzać witaminę D, która jest konieczna dla zachowania dobrego zdrowia. Ma ona pozytywny wpływ na układ kostny, a także odpornościowy, nerwowy i krwionośny. Już piętnastominutowe opalanie pozwala na wyprodukowanie dziennej dawki tego związku.

Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego w komórkach skóry powstaje także barwnik melanina. Dzięki niej skóra nabiera ciemniejszej barwy, tak charakterystycznej dla letniej opalenizny. Jednocześnie melanina chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania.

Nie należy jednak przesadzać z długością kąpieli słonecznych. Nadmiar promieniowania UV może powodować oparzenia słoneczne. Skóra staje się wówczas zaczerwieniona i ciepła, ponieważ w jej wnętrzu dochodzi do zwiększonej produkcji wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają komórki, prowadząc do powstania miejscowego stanu zapalnego. Oprócz objawów skórnych można też odczuwać zmęczenie i wzmożone pragnienie. Taka sytuacja może skutecznie odebrać przyjemność z opalania i sprawić, że resztę urlopu spędzimy w pokoju przed telewizorem.

Jak się opalać, aby nie doszło do oparzenia skóry?

  • Unikajmy ekspozycji na słońce w godzinach 12.00-15.00. W tym czasie świeci ono najsilniej. Lepiej jest pozostać wówczas w cieniu. Jeżeli jednak chcemy się właśnie wtedy opalać, to absolutnie niezbędne będzie zastosowanie kremu ochronnego z odpowiednim filtrem. Oprócz tego należy chronić głowę kapeluszem z szerokim rondem, a oczy- okularami przeciwsłonecznymi.
  • Wartość filtra przeciwsłonecznego musi być dostosowana do indywidualnej tolerancji na promienie słoneczne. Osoby o jasnej karnacji powinny wybierać kosmetyki z wysoką ochroną (SPF 50). Mogą ją zmienić na niższą po pojawieniu się pierwszej opalenizny, ponieważ skóra będzie już przyzwyczajona do promieniowania. Osoby z ciemną karnacją mogą od początku stosować niższe filtry. Najlepiej jest wybierać preparaty chroniące jednocześnie przed promieniami UVA i UVB. Aplikację kosmetyku powinno się ponawiać co jakiś czas, ponieważ pod wpływem potu, wody i wycierania ręcznikiem warstwa ochronna staje się mniej skuteczna.
  • Osoby ze skórą naczynkową lub trądzikową z łatwością nabędą kosmetyki z filtrem przeznaczone specjalnie dla nich, łączące w sobie zalety kremu ochronnego i leczniczego. Istnieją też preparaty do stosowania na znamiona i pieprzyki, ponieważ powinny one być stale chronione przed promieniami UV.
  • O kremie z wysokim filtrem warto pamiętać też w górach, ponieważ na znacznej wysokości słońce świeci silniej, niż na nizinach.
  • Także kiedy spędzamy lato w mieście, dobrze jest chronić skórę przed nadmiarem promieniowania. W tym przypadku wartość filtra może być niższa od tej stosowanej zazwyczaj nad morzem czy w górach, ponieważ nasłonecznienie pomiędzy budynkami jest słabsze, niż na otwartym terenie.

Jak leczyć oparzenia słoneczne?

Jeżeli po dłuższym czasie spędzonym na słońcu zaczynamy odczuwać objawy poparzenia, najlepiej jest od razu schronić się w cieniu i szybko schłodzić skórę. Wystarczy do tego woda o umiarkowanej temperaturze. Lodowata woda lub przykładanie lodu nie jest wskazane, ponieważ zbyt duża różnica temperatur może dodatkowo pogorszyć jej stan. Następnie można zastosować preparat o właściwościach łagodzących.

Na oparzenia słoneczne można z powodzeniem zastosować krem Floderm. Zawarty w jego składzie oczar ma działanie neutralizujące wolne rodniki, co pomaga łagodzić zaczerwienienie i pieczenie. Ponadto składniki Flodermu odbudowują zewnętrzną warstwę naskórka. Chroni to przed nadmiernym przesuszeniem skóry i pozwala zapewnić jej ładny i zdrowy wygląd.

Jak nie narazić się na ukąszenia owadów?

  • Do odstraszania komarów i kleszczy nadają się preparaty powszechnie dostępne w drogeriach. Mogą zawierać w swoim składzie aromatyczne olejki roślinne (lawendowy, cytronelowy) lub środki chemiczne (DEET, IR3535, ikarydyna). Są one nieszkodliwe dla zdrowia, jednak należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas ich używania. Nie należy nakładać ich na okolice oczu, na podrażnioną skórę oraz na rany, nie wolno ich wdychać, a po powrocie z pleneru powinno się dokładnie umyć, aby usunąć dany specyfik ze skóry. Należy też pamiętać, aby u dzieci stosować preparaty o odpowiednio niższej dawce, dostosowane do wieku.
  • Podczas wypraw do lasu warto nosić długą odzież i nakrycie głowy. To ochroni przed ukąszeniami kleszczy i komarów. Warto też zrezygnować na ten czas z intensywnie pachnących kosmetyków i perfum, ponieważ ich woń także może przyciągać owady.
  • Aby nie zostać ukąszonym przez pszczołę, osę lub szerszenia, należy unikać spożywania posiłków na wolnym powietrzu, zwłaszcza w pobliżu ich siedlisk. Owady te mogą też zostać zwabione przez ubrania w jaskrawych kolorach. Jeżeli któryś z nich pojawi się blisko nas, najlepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ można w ten sposób sprowokować go do ataku. Należy wtedy odejść spokojnie w bezpieczne miejsce. Pamiętajmy, że pszczoła może użądlić tylko jeden raz, natomiast osa i szerszeń mogą atakować wielokrotnie.
  • W pobliżu stawów, jezior, łąk i pastwisk możemy natknąć się na bąki lub ślepaki, które zazwyczaj gryzą konie i bydło. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ są większe niż muchy i latają z charakterystycznym, głośnym brzęczeniem. Owady te są bardziej aktywne w upalne dni, przed nadejściem burzy lub deszczu, dlatego lepiej jest wtedy omijać ich siedliska.
  • Skutecznym sposobem na uniknięcie owadów w domu jest wstawienie do okien siatek z drobnymi oczkami. Owady mogą zostać przyciągnięte przez pozostawioną na zewnątrz żywność, dlatego najlepiej jest chować ją do szafek lub szczelnych opakowań.

Pierwsza pomoc w ukąszeniach owadów

Aby złagodzić swędzenie i rumień po ugryzieniu owada, można przyłożyć na ukąszone miejsce kostkę lodu. Ulgę przyniesie też posmarowanie ranki roztworem sody oczyszczonej (jedna łyżeczka od herbaty na szklankę wody). Dobrym sposobem na obrzęk i świąd jest zastosowanie kremu Flexiderm, który działa kojąco i regenerująco na skórę. Dzięki niemu skóra wygoi się łatwiej oraz szybko odzyska sprężystość i odpowiednie nawilżenie.

Jeżeli ukąsi nas pszczoła, przed opatrzeniem należy delikatnie wyjąć tkwiące w skórze żądło. Należy pamiętać, że kilka procent ludzi może mieć silną alergię na jad pszczół lub os, mogącą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy uczulenia to m.in. problemy z oddychaniem, obrzęk ust, pokrzywka na całym ciele, zawroty głowy lub przyspieszona akcja serca. Jeżeli użądlona osoba w krótkim czasie poczuje się źle, należy rozluźnić jej ubranie, ułożyć płasko z nogami uniesionymi lekko w górę, okryć ciepło i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe..

Sucha skóra - porady

Domowe SPA – ziołowe napary na twarz

Zioła służą nie tylko do przygotowania herbat, mają także bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Domowe naturalne sposoby pielęgnacji cery wracają do łask i cieszą się obecnie ogromną popularnością. Swoją przygodę...

czytaj całość

Jak wybrać kosmetyki ziołowe na podrażnioną i wrażliwą skórę?

Skóra podrażniona, wrażliwa, alergiczna, przesuszona – taka cera wymaga specjalnego traktowania. Stosowanie „zwykłych” kosmetyków może powodować podrażnienia tego rodzaju skóry, dlatego warto sięgać po naturalne ziołowe preparaty, które nie tylko...

czytaj całość

Problemy skórne – sucha skóra, atopowa, problemy z naczynkami

Każda skóra powinna być traktowana indywidualnie. Do jej potrzeb powinno się dobierać odpowiednie preparaty. Ale na jakiej podstawie dokonać klasyfikacji? Czym różni się skóra sucha, od atopowej, czy naczynkowej? Jakich...

czytaj całość

Jak cieszyć się ładną i zdrową skórą podczas lata?

Lato, a zwłaszcza czas letnich urlopów powinien kojarzyć się z beztroską i spokojnym odpoczynkiem. Najlepiej wyjechać wtedy w takie miejsce, gdzie codzienne problemy zejdą na dalszy plan, a my będziemy...

czytaj całość

Jak pielęgnować skórę wrażliwą podczas zimnych miesięcy?

Jesień i zima to niezbyt korzystny czas dla urody. Wiedzą to z pewnością osoby, których problemem jest skóra sucha, bardzo sucha, atopowa lub naczynkowa. Właściwa pielęgnacja tych rodzajów skóry podczas...

czytaj całość

Ziołowe sposoby na pielęgnację skóry zimą

Skóra zimą narażona jest na działanie mrozu i wiatru, które niekorzystnie wpływają na jej kondycję. Nie pomaga także suche i nagrzane powietrze w pomieszczeniach. Zaczerwienienie, podrażnienie i przesuszenie to najczęstsze...

czytaj całość