Szałwia lekarska | Salvia officinalis

szalwianspSzałwia lekarska to gatunek rośliny z rodziny Wargowatych. O jej wykorzystaniu w lecznictwie zadecydował bogaty skład olejku eterycznego.

Jak wygląda szałwia lekarska i skąd pochodzi?

Charakterystyczną cechą wyglądu szałwii lekarskiej są jej dwuwargowe kwiaty, o przyciągającym wzrok fioletowo-niebieskim zabarwieniu. Kwiaty zebrane są po cztery, do maksymalnie ośmiu, w tak zwane „szczytowe okółki” (można to sobie wyobrazić jako wznoszące się w niedużych odstępach, jedne nad drugimi, grupy ułożonych naokoło łodygi „dzwoneczków” o dwóch płatkach). Ciekawym wydaje się również zabarwienie liści szałwii lekarskiej. Przybierają one bowiem kolo zielono-srebrzysty. Są miękkie w dotyku, brzegami lekko karbowane, a na wierzchniej stronie, posiadają „zmarszczki”.

Krzewy szałwii lekarskiej wywodzą się z rejonów Morza Śródziemnego. W tamtejszych rejonach, można zbierać szałwię z naturalnych siedlisk. W Polsce natomiast, szałwia przeznaczona do zbiorów, pochodzi wyłącznie z hodowli.

Zawartość substancji leczniczych w szałwii lekarskiej

Najważniejszym składnikiem zawartym w szałwii lekarskiej jest olejek eteryczny (Oleum Salviae). Posiada on w swoim składzie takie substancje, jak: tujon, cyneol, kamforę, borneol, oraz pinen. Ponadto w olejku szałwiowym znajdują się garbniki, flawonoidy oraz triterpeny.

Ujmując całościowo bogaty skład wyciągu z szałwii, można stwierdzić, że charakteryzuje się ona następującymi działaniami leczniczymi:

  • antyseptycznym (dezynfekującym),
  • ściągającym (zmniejszającym krwawienie, obkurczającym),
  • antybiotycznym (przeciwbakteryjnym),
  • przeciwwirusowym,
  • przeciwpotnym,
  • obniżającym poziom cukru we krwi,
  • pobudzającym wydzielanie soków żółciowych,
  • wzmagającym perystaltykę jelit,
  • hamującym laktację (wypływ mleka z gruczołu piersiowego).

Wskazania do stosowania wyciągów z szałwii lekarskiej

Z uwagi na główne działanie szałwii, czyli działanie przeciwzapalne, znajduje ona zastosowanie w terapii stanów zapalnych i ropnych, rozwijających się w obrębie jamy ustnej i gardła.

Stosowana wewnętrznie, głównie w formie herbatki, ewentualnie wyciągów suchych (tabletki, kapsułki), charakteryzuje się działaniem łagodzącym ból brzucha, zmniejszającym wzdęcia i ułatwiającym perystaltykę jelit (ruchy jelit, dzięki którym pokarm zostaje przesuwany w kierunku odbytnicy). Działanie antyseptyczne, wraz z działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, umożliwia ograniczenie rozwoju chorobotwórczych organizmów, dostających się do naszego organizmu.

Ciekawą właściwością szałwii lekarskiej, jest zdolność hamowania laktacji. Wspomniana cecha szałwii jest wykorzystywana w przypadku pacjentek, które już zakończyły karmienie piersią, a mimo to, ich gruczoły mlekowe, nie zaprzestały produkowania pokarmu.
Efekt przeciwpotny, to kolejna cenna właściwość szałwii. Przyjmowana zarówno w formie herbatki, czy tabletek, przyczynia się do zmniejszenia nadmiernego pocenia, nie tylko w obrębie pach, czy stóp, ale również na obszarze całej skóry. Działanie to, w zdecydowany sposób wspomaga stosowanie dezodorantów i pozostałych zewnętrznych preparatów przeciwpotnych. Ponadto, zdolność ograniczania ilości wydzielanego potu, jest wykorzystywana w leczeniu nocnych potów u osób cierpiących na gruźlicę.

Jak przygotować właściwie herbatkę z szałwii?

Aby właściwie przygotować napar z szałwii, należy jedną torebkę (lub 1-2 gramów suchych liści) zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem, na około15 minut. Następnie odcedzić (wyjąć torebkę) i lekko ostudzić. Zwykle zaleca się wypijanie trzech szklanek naparu dziennie, ale nie dłużej niż przez okres czterech tygodni.

Czy szałwia może być łączona z innymi wyciągami roślinnymi?

Stosowane tradycyjnie nalewki oraz napary z szałwii, to nie jedyne dostępne formy leczenia wspomnianych dolegliwości. Istnieje bowiem żel (Mucosit), zawierający w swoim składzie wyciąg z szałwii lekarskiej, oraz wyciągi z: podbiału, rumianku, mięty, tymianku i dębu, dzięki którym lek ten, w skuteczny sposób eliminuje wszelkie stany infekcyjne, pojawiające się w obszarze jamy ustnej i dziąseł. Zastosowanie tak cennych wyciągów roślinnych w jednym preparacie, umożliwia powstrzymanie krwawienia z dziąseł, wyleczenie drobnych ran, ograniczenie bolesności związanej z odleżynami od protez i zmniejszenie stanu zapalnego jamy ustnej. Działanie przeciwzapalne, wykorzystywane w terapii stanów zapalnych jamy ustnej, jest ściśle związane z pozostałymi właściwościami ekstraktu z szałwii - działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i antyseptycznym.

 

Produkty zawierające szałwie lekarską

Porady - Szałwia lekarska

Jakie zioła na stany zapalne jamy ustnej?

Stany zapalne w obrębie błony śluzowej jamy ustnej to bardzo bolesny problem, który znacznie utrudnia spożywanie pokarmów i picie napojów. Szukamy wtedy preparatu, który załagodzi dyskomfort i zniweluje stan zapalny. Warto...

czytaj całość

Problemy w jamie ustnej - ból i zapalenie dziąseł.

Zastanawiasz się, czy ciebie także mogą dotyczyć problemy jamy ustnej? Aby to stwierdzić, powinieneś odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących stanu zdrowia twojego uzębienia i możliwych problemów z nim związanych.

czytaj całość

Ziołowe sposoby jak dbać o jamę ustną

Nasze samopoczucie ma duży wpływ na co robimy i jak się zachowujemy. Gdy czujemy się dobrze każda wykonywana praca idzie jak z płatka. Jednak czasem wystarczy drobna dolegliwość, która z...

czytaj całość