Wątroba

Sylicynar®

Sylicynar®

Substancja czynna: 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae...

czytaj całość

Sylimarol 35® mg

Sylimarol 35® mg

  Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol 70® mg

Sylimarol 70® mg

    Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol® Vita 150

Sylimarol® Vita 150

Substancja czynna: Wyciąg suchy z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus...

czytaj całość

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox to kompozycja 4 składników: ziela skrzypu, liści pokrzywy,...

czytaj całość

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty TYLKO NATURA dzięki zawartości wyciągu z ostropestu (Silybum...

czytaj całość

Essylimar 100 mg®

Essylimar 100 mg®

Produkt leczniczy przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego...

czytaj całość

Choroby wątroby - objawy. Regeneracja wątroby - leki

Zdrowa wątroba jest konieczna do utrzymania całego organizmu w dobrym stanie. W ludzkiej wątrobie toczy się jednocześnie prawie 500 różnych procesów, które umożliwiają prawidłową pracę pozostałych narządów. Bierze ona udział w przemianach białek, cukrów i tłuszczy, syntezie czynników krzepnięcia krwi, produkcji żółci, magazynowaniu żelaza i witamin, usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz substancji obcych i toksycznych. Problemów z wątrobą nie powinno się lekceważyć, ponieważ mogą stać się przyczyną innych poważnych dolegliwości.

Choroby wątroby - jak je rozpoznać?

Sygnałem, że z wątrobą dzieje się coś złego może być ból i uczucie tkliwości po prawej stronie nadbrzusza. Czasem można wyczuć w tym miejscu palcami, że wątroba jest powiększona. Jeżeli ból trwa długo, pojawia się często albo jeżeli pojawiają się takie objawy, jak:

 • zażółcenie skóry i gałek ocznych (żółtaczka)
 • swędzenie skóry, które nie ustępuje mimo zastosowania środków łagodzących
 • odbarwione stolce
 • krwawe lub smoliste stolce
 • przewlekłe zmęczenie
 • nudności
 • utrata apetytu

należy zasięgnąć porady lekarza.

Różne choroby wątroby mają podobne objawy, więc do pełnego zidentyfikowania problemu konieczne będą dodatkowe badania diagnostyczne. Są nimi m.in. ogólne badanie krwi i moczu, oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych - AspAT i AlAT, oznaczenie poziomu bilirubiny, USG jamy brzusznej czy biopsja wątroby.

Zapalenie wątroby - skąd się bierze?

Zapalenie wątroby to jedna z najczęstszych chorób tego organu, o charakterze ostrym lub przewlekłym. Może być ono wywołane przez zakażenia wirusowe, bakteryjne lub pierwotniakowe. Jego przyczyną może też być kontakt ze związkami toksycznymi (toksyczne zapalenie wątroby). Czynniki wywołujące zapalenie wątroby to stosunkowo szeroka lista związków potencjalnie szkodliwych obejmująca m.in.

 • niektóre leki bez recepty (paracetamol, aspiryna, ibuprofen, naproksen) - kiedy są zażywane zbyt często, w zbyt dużych dawkach lub gdy są łączone z alkoholem.
 • niektóre leki na receptę (sterydy anaboliczne, izoniazyd, ketokonazol, kwas walproinowy, azatiopryna, leki przeciwcholesterolowe z grupy statyn)
 • niektóre ziołowe suplementy diety (zawierające wyciągi z pluskwicy groniastej, kozłka lekarskiego, żywokostu pospolitego, glistnika jaskółcze ziele, jemioły pospolitej)
 • toksyny grzybów trujących
 • chemikalia stosowane w przemyśle (chlorek winylu, czterochlorek węgla, polichlorowane bifenyle, środki ochrony roślin)

Szczególnym przypadkiem toksycznego zapalenia wątroby jest alkoholowe zapalenie wątroby, które dotyczy osób długotrwale nadużywających alkoholu. W licznych badaniach wykazano, że najbardziej narażeni na jego wystąpienie są mężczyźni, którzy spożywają średnio 60-80 g etanolu dziennie przez ponad 10 lat. U kobiet próg bezpieczeństwa jest niższy i wynosi 20 g etanolu dziennie przez 10 lat. Trzeba dodać, że 60 gramów etanolu to ilość stosunkowo niewielka – zawiera ją np. 3 standardowe (500 ml, 5%) butelki piwa, około 4 kieliszków (lampek) wina czy około 200 ml wódki.

Ciężkość zapalenia wątroby zależy od rodzaju czynnika uszkadzającego, czasu ekspozycji na jego działanie, płci, wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz uwarunkowań genetycznych. Zdarza się, że przebiega ono bez wyraźnych objawów, ustępuje szybko i nie prowadzi do wystąpienia powikłań. Wątroba ma dużą zdolność do regeneracji, więc komórki uszkodzone przez ostry stan zapalny mogą zostać zastąpione przez nowe. Praca wątroby pozostaje wtedy bez zmian. Najbardziej niebezpieczne jest narażenie na toksyny w dużych dawkach i przez długi czas. Mechanizm odbudowy może wówczas zostać zakłócony. Zamiast zdrowych komórek w miejscu uszkodzeń pojawia się tkanka bliznowata. Taki stan to marskość wątroby. Jej zdolność do przeprowadzania procesów biochemicznych staje się wtedy ograniczona, co może prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu pozostałych układów organizmu.

Odmianą przewlekłego zapalenia wątroby jest niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Występuje bardzo rzadko. Może się ono rozwinąć u osób z otyłością lub z wysokim poziomem trójglicerydów we krwi, jako konsekwencja diety bogatej w tłuszcze i cholesterol. W przebiegu tej choroby dochodzi do odkładania się złogów tłuszczu w komórkach wątrobowych. Wskutek tego może pojawić się odczyn zapalny, również prowadzący do marskości.

Ostropest plamisty, cynaryna i witaminy na chorą wątrobę

Zmiany zwłóknieniowe w strukturze wątroby spowodowane marskością są nieodwracalne, jednak dzięki leczeniu można zatrzymać ich postęp i zapobiec ewentualnym powikłaniom. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie problemu. Osoby, u których ryzyko rozwinięcia się chorób wątroby jest wysokie, mogą zastosować właściwe środki jeszcze przed pojawieniem się objawów. Leki przyspieszające regenerację komórek wątroby są dostępne bez recepty, skuteczne i bezpieczne w stosowaniu. Z reguły bazują one na składnikach naturalnych. Potwierdzoną skuteczność w procesie jakim jest regeneracja wątroby ma wyciąg z łusek owoców ostropestu plamistego. Występuje w nim kompleks związków flawonolignanowych - sylimaryna. Udowodniono, że zażywanie preparatów z sylimaryną stabilizuje błony komórek wątroby, co ogranicza wnikanie toksyn do ich wnętrza. Pobudza także rozrost komórek, hamuje syntezę czynników prozapalnych oraz redukuje procesy włóknienia. Preparaty ostropestu działają także słabo żółciotwórczo i przeciwcholesterolowo. Przykładem leku może być Sylimarol 35 i Sylimarol 70. Zalecany sposób podawania to 3 razy dziennie po 1-2 tabletek (w zależności od dawki).

Sylimarol - lek na wątrobę

Jeszcze lepszy efekt leczniczy może mieć podawanie leków zawierających dwa składniki czynne:  sylimarynę i fosfolipidy sojowe. Przykładem jest preparat Syliflex. Zawarte w nim fosfolipidy biorą udział w odbudowie błon komórek wątrobowych. To wpływa pozytywnie na ich stabilizację i zmniejszenie przepuszczalności dla toksyn. Ponadto fosfolipidy pobudzają metabolizm tłuszczów oraz zapobiegają stłuszczeniu wątroby. W stanach przewlekłych podaje się 3 razy dziennie po 1 tabletce, w stanach ostrych 3 razy dziennie po 2 tabletki.

Działanie wspomagające sylimarynę wykazuje także wyciąg z karczocha zwyczajnego. W jego skład wchodzi substancja czynna cynaryna, która pobudza wątroby do pracy oraz działa żółciotwórczo i żółciopędnie. Wykazano też, że cynaryna obniża poziom cholesterolu, zwłaszcza frakcji LDL („zły cholesterol”) oraz ochrania wątrobę przed wpływem stanu zapalnego. Osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów i cholesterolu mogą sięgnąć po preparat Sylicynar, zawierający sylimarynę i cynarynę. Zalecane dawkowanie: 3 razy dziennie po 2 tabletki.

W profilaktyce i leczeniu chorób wątroby istotne jest podawanie odpowiednich dawek witamin. Dotyczy to przede wszystkim osób pijących alkohol, ponieważ są one najbardziej narażone na ich niedobory. Za prawidłową pracę wątroby odpowiadają witaminy z grupy B. Przykładowe preparaty z sylimaryną i witaminami to Sylivit 80 i Sylivit 150. Zalecany sposób podawania to 3 razy dziennie po 1-2 kapsułek (Sylivit 80) lub 2 razy dziennie po 1 kapsułce (Sylivit 150).

Wszystkie powyżej wymienione leki wymagają regularnego stosowania przez okres 2-4 tygodni. Jeżeli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią lub pogłębią się, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który może przedłużyć kurację nawet do 6 miesięcy.

Wątroba - porady

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - przyczyny, objawy, jak leczyć

Choć stłuszczenie wątroby kojarzone jest najczęściej z nadużywaniem alkoholu, to istnieje też inna odmiana tej dolegliwości – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Czy jest to groźne schorzenie? Kogo dotyczy i...

czytaj całość

Sylimaryna i fosfolipidy stosowane razem dla kompleksowej ochrony wątroby

Kiedy sięgnąć po preparaty osłonowe na wątrobę? Wątroba to duży narząd, umiejscowiony w prawej, górnej części jamy brzusznej. Jest to jednocześnie organ pełniący wiele istotnych dla życia funkcji, związanych z syntezą,...

czytaj całość

Zielony jęczmień, ostropest plamisty i karczoch zwyczajny. Co warto wiedzieć o tych trzech ziołach?

Jeszcze do niedawna jęczmień kojarzył się z rozległymi polami, na których uprawia się go w różnych częściach świata, z mąką i kaszą jęczmienną oraz z surowcem do warzenia piwa i...

czytaj całość

Leki na wątrobę - sylimaryna w profilaktyce i leczeniu dolegliwości wątroby.

Medycyna jest dziedziną nauki tak starą, jak stara jest ludzkość. Już od najdawniejszych czasów interesowano się ludzkim ciałem, jego działaniem oraz skutecznymi sposobami leczenia. Dzięki tej ciekawości medycyna stale się...

czytaj całość

Choroby wątroby - objawy. Regeneracja wątroby - leki

Zdrowa wątroba jest konieczna do utrzymania całego organizmu w dobrym stanie. W ludzkiej wątrobie toczy się jednocześnie prawie 500 różnych procesów, które umożliwiają prawidłową pracę pozostałych narządów. Bierze ona udział...

czytaj całość

Sylimarol, Sylivit, Syliflex, Sylicynar – przegląd leków wspomagających działanie wątroby

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby mogą szczególnie nasilić się podczas Świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie częściej spotykamy się w gronie najbliższych przy zastawionych wybornymi potrawami stołach. Niestety dania przygotowywane...

czytaj całość

Gdy wątroba odmawia posłuszeństwa, wspomóż ją naturalnie!

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu. Głównym zadaniem wątroby jest odtruwanie ustroju ze szkodliwych związków chemicznych, zarówno tych które pochodzą ze środowiska zewnętrznego, jak i tych które powstały...

czytaj całość

Jak bezpiecznie oczyścić organizm z toksyn?

Każdego dnia nasz organizm styka się z tysiącami różnych związków chemicznych. Część z nich jest niezbędna do życia i zachowania dobrego zdrowia. Można tu wymienić tlen z powietrza, wodę i...

czytaj całość

Zdrowa wątroba - ważny krok do dobrej formy na wiosnę

Zima się kończy, dni stają się dłuższe, a słońca jest więcej. Wiosna to dobry czas, aby zrobić coś dla siebie i dla własnego lepszego samopoczucia. Zimą nasza aktywność z reguły...

czytaj całość