Wątroba

Sylicynar®

Sylicynar®

Substancja czynna: 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae...

czytaj całość

Sylimarol 35® mg

Sylimarol 35® mg

  Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol 70® mg

Sylimarol 70® mg

    Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol® Vita 150

Sylimarol® Vita 150

Substancja czynna: Wyciąg suchy z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus...

czytaj całość

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox to kompozycja 4 składników: ziela skrzypu, liści pokrzywy,...

czytaj całość

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty TYLKO NATURA dzięki zawartości wyciągu z ostropestu (Silybum...

czytaj całość

Essylimar 100 mg®

Essylimar 100 mg®

Produkt leczniczy przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego...

czytaj całość

Leki na wątrobę - sylimaryna w profilaktyce i leczeniu dolegliwości wątroby.

Medycyna jest dziedziną nauki tak starą, jak stara jest ludzkość. Już od najdawniejszych czasów interesowano się ludzkim ciałem, jego działaniem oraz skutecznymi sposobami leczenia. Dzięki tej ciekawości medycyna stale się rozwijała, dochodząc do punktu, w którym znajduje się obecnie. Na przestrzeni wieków zmieniały się poglądy na przyczyny różnych chorób oraz na metody terapii. Taką ewolucję przeszły również przekonania o chorobach wątroby.

Co dawni lekarze wiedzieli o wątrobie?

Starożytne dzieła z zakresu lecznictwa wymieniają wątrobę obok mózgu i serca, jako jeden z najważniejszych organów ciała. O jej funkcji wiedziano jednak wówczas stosunkowo niewiele. Grecki lekarz Hipokrates, nazywany „ojcem medycyny” w swoich pracach opisał przypadek choroby niejakiego Apoloniusza z Abdery. Zaobserwowane u chorego objawy współcześnie zostałyby na pewno skojarzone z zapaleniem wątroby. Hipokrates twierdził jednak, że przyczyną jego dolegliwości były zaburzenia w pracy jelit. Naukowy autorytet starożytnego Rzymu, Aulus Korneliusz Celsus sugerował, że powodem puchnięcia wątroby i śledziony jest gorąca pogoda. Inny lekarz grecki, Areteusz z Kapadocji, na ból wątroby polecał przykładanie okładu z nieoczyszczonej wełny owczej, oliwy z niedojrzałych oliwek, olejku różanego i ziela nostrzyku.

Wątrobę w dawnych czasach kojarzono nie tylko ze zdrowiem, ale również z uczuciami. Grecki filozof Platon uważał, że jest ona siedliskiem najgorszych emocji: gniewu, zazdrości i chciwości. Podobne przekonania można odnaleźć także w dawnej tradycji żydowskiej: według Talmudu z wątroby bierze swoje źródło gniew, a organem, który łagodzi negatywne emocje jest woreczek żółciowy. Przekonanie o wpływie wątroby na stan emocjonalny człowieka przetrwało jeszcze długo. Aż do końca średniowiecza w medycynie obowiązywała teoria humoralna, według której dobry stan fizyczny i psychiczny człowieka zależał od równowagi czterech płynów, krążących w organizmie: krwi, śluzu, żółci czarnej i żółci żółtej. Ta ostatnia miała wypływać z wątroby, a jej nadmiar miał wywoływać gniew. Do tej pory o człowieku, który łatwo się irytuje, mówimy, że „zalewa go żółć”. Budowa wątroby oraz jej najważniejsze funkcje zostały opisane dopiero w drugiej połowie XIX wieku, w epoce największych odkryć medycyny.

Schorzenia wątroby - przyczyny i objawy

Hipokrates w swoich pismach zawarł także uwagę o tym, że słodkie wino bardziej obciąża wątrobę, niż inne jego gatunki oraz niż inne napoje. Częściej też prowadzi do jej spuchnięcia. Stwierdzenie to jest słuszne, ponieważ słodkie wino z reguły zawiera większą ilość alkoholu, który jest rozkładany przez enzymy wątrobowe.

Alkohol etylowy z piwa, wina lub wódki jest najpierw utleniany w wątrobie do aldehydu octowego. Ten związek jest prawdopodobną przyczyną większości nieprzyjemnych objawów związanych z kacem, ponieważ jest 10-30 razy bardziej toksyczny od alkoholu. Organizm pozbywa się go przez utlenianie do kwasu octowego, które także przebiega w wątrobie. Toksyczne działanie aldehydu octowego sprawia, że część komórek wątroby może ulec uszkodzeniu. W ich miejsce powstają nowe, zdrowe komórki, ponieważ wątroba ma dużą zdolność do odbudowy. Regularne nadużywanie alkoholu może doprowadzić do powstania stanu zapalnego wątroby. Jego konsekwencją jest zaburzenie regeneracji komórek, które z czasem może stać się przyczyną alkoholowego zapalenia wątroby, a następnie groźnej dla życia marskości. Najczęściej ten stan dotyczy mężczyzn, którzy wypijają więcej, niż 3 butelki piwa lub 200 ml wódki każdego dnia przez 10 lat. U kobiet próg bezpieczeństwa jest dużo niższy i wynosi np. 1 piwo (500 ml) dziennie przez 10 lat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każda ilość wypitego alkoholu zmusza wątrobę do pracy cięższej, niż zazwyczaj, nawet jeżeli nie odczuwamy żadnych związanych z tym objawów.

Nieobojętne dla wątroby są także tłuste pokarmy. Duża ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie może doprowadzić do stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Pojawia się ono wtedy, gdy nadmiar lipidów i cholesterolu odkłada się w komórkach wątroby, zaburzając ich pracę. Chwilowe problemy z wątrobą zdarzają się często po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Obciążona ponad miarę wątroba może nie nadążać z produkcją żółci, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia tłuszczów.

Wpływ na wątrobę mają także zażywane leki, ponieważ wiele z nich właśnie tam podlega przetwarzaniu do związków nieaktywnych. Dotyczy to zarówno preparatów na receptę, jak i bez recepty. Znacznym obciążeniem dla wątroby może być częste stosowanie leków przeciwbólowych (np. paracetamol, ibuprofen, naproksen, aspiryna), przekraczanie sugerowanych dawek oraz łączenie tych leków z alkoholem. Na dolegliwości wątroby mogą być też narażone osoby, które w pracy stykają się z niektórymi chemikaliami (środki ochrony roślin, rozpuszczalniki organiczne, chlorek winylu).

Ostropest plamisty - ratunek dla wątroby

Nieznajomość funkcji wątroby i procesów, za które odpowiada, sprawiały, że przez długie wieki niezwykle trudno było wynaleźć skuteczny lek na jej dolegliwości. W dawnych zielnikach jako leki na wątrobę proponowane były m.in. ziele przylaszczki pospolitej i mchy wątrobowce. Propozycje te nie były oparte jednak na wnikliwych obserwacjach. Bazowały raczej na intuicji lekarzy i zielarzy.

Dziś wiadomo, że skuteczny lek ziołowy na wątrobę to taki, który zawiera w składzie ostropest plamisty. Preparaty zawierające wyciąg z łuski nasiennej ostropestu plamistego są stosowane szeroko w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby. Aby potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo, przeprowadzone zostały liczne badania.

Podstawowym składnikiem czynnym wyciągu z ostropestu jest sylimaryna. Ściśle biorąc, jest to kompleks kilku związków flawonoidowych i lignanowych. Wykazano, że sylimaryna chroni komórki wątrobowe przed czynnikami szkodliwymi, wspomaga ich regenerację i wzrost oraz wspomaga odtruwanie wątroby. Ponadto hamuje syntezę czynników prozapalnych, redukuje procesy włóknienia, działa słabo żółciotwórczo i przeciwcholesterolowo.

Popularne preparaty z sylimaryną w składzie to Sylimarol 35 mg i Sylimarol 70 mg. Nowością na rynku jest lek Sylimarol Vita 150, który zawiera 150 mg sylimaryny oraz witaminy: B1, B2, B6, PP i pantotenian wapnia. Dzięki zawartości witamin wspomaga procesy biochemiczne, które przebiegają w wątrobie. Duża dawka substancji czynnej sprawia, że można go zażywać 2 razy dziennie po 1 kapsułce, najlepiej po jedzeniu. Polecany jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia w niestrawności po spożyciu ciężkostrawnych posiłków, objawiającej się wzdęciem i odbijaniem. Może też być przeznaczony do systematycznego stosowania przez osoby narażone na toksyczne uszkodzenie wątroby oraz podczas rekonwalescencji po zapaleniu wątroby. Zażywanie przez okres dłuższy niż 4 tygodnie wymaga konsultacji z lekarzem.

Sylimarol - lek na wątrobę

Wątroba - porady

Jak bezpiecznie oczyścić organizm z toksyn?

Każdego dnia nasz organizm styka się z tysiącami różnych związków chemicznych. Część z nich jest niezbędna do życia i zachowania dobrego zdrowia. Można tu wymienić tlen z powietrza, wodę i...

czytaj całość

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - przyczyny, objawy, jak leczyć

Choć stłuszczenie wątroby kojarzone jest najczęściej z nadużywaniem alkoholu, to istnieje też inna odmiana tej dolegliwości – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Czy jest to groźne schorzenie? Kogo dotyczy i...

czytaj całość

Sylimarol, Sylivit, Syliflex, Sylicynar – przegląd leków wspomagających działanie wątroby

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby mogą szczególnie nasilić się podczas Świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie częściej spotykamy się w gronie najbliższych przy zastawionych wybornymi potrawami stołach. Niestety dania przygotowywane...

czytaj całość

Choroby wątroby - objawy. Regeneracja wątroby - leki

Zdrowa wątroba jest konieczna do utrzymania całego organizmu w dobrym stanie. W ludzkiej wątrobie toczy się jednocześnie prawie 500 różnych procesów, które umożliwiają prawidłową pracę pozostałych narządów. Bierze ona udział...

czytaj całość

Zielony jęczmień, ostropest plamisty i karczoch zwyczajny. Co warto wiedzieć o tych trzech ziołach?

Jeszcze do niedawna jęczmień kojarzył się z rozległymi polami, na których uprawia się go w różnych częściach świata, z mąką i kaszą jęczmienną oraz z surowcem do warzenia piwa i...

czytaj całość

Leki na wątrobę - sylimaryna w profilaktyce i leczeniu dolegliwości wątroby.

Medycyna jest dziedziną nauki tak starą, jak stara jest ludzkość. Już od najdawniejszych czasów interesowano się ludzkim ciałem, jego działaniem oraz skutecznymi sposobami leczenia. Dzięki tej ciekawości medycyna stale się...

czytaj całość
Akcja: wątroba regeneracja! Jakie zioła na wątrobę?

Akcja: wątroba regeneracja! Jakie zioła na wątrobę?

Wiosna to czas odrodzenia i oczyszczenia. Nie bez przyczyny specjaliści od żywienia doradzają oczyszczanie organizmu właśnie po zakończeniu zimy. Kluczem do usunięcia toksyn z organizmu jest wspomożenie pracy i regeneracja...

czytaj całość

Zdrowa wątroba - ważny krok do dobrej formy na wiosnę

Zima się kończy, dni stają się dłuższe, a słońca jest więcej. Wiosna to dobry czas, aby zrobić coś dla siebie i dla własnego lepszego samopoczucia. Zimą nasza aktywność z reguły...

czytaj całość

Leki na niestrawność. Niestrawność - przyczyny, leczenie i zapobieganie

Przeciętnie każdego dnia na spożywanie posiłków, zarówno tych dużych, jak i tych drobnych poświęcamy około 2,5 godziny. Pożywne i zbilansowane pożywienie dostarcza organizmowi energii do działania. Smaczny i estetycznie podany...

czytaj całość