Wątroba

Sylicynar®

Sylicynar®

Substancja czynna: 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae...

czytaj całość

Sylimarol 35® mg

Sylimarol 35® mg

  Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol 70® mg

Sylimarol 70® mg

    Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol® Vita 150

Sylimarol® Vita 150

Substancja czynna: Wyciąg suchy z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus...

czytaj całość

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox to kompozycja 4 składników: ziela skrzypu, liści pokrzywy,...

czytaj całość

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty TYLKO NATURA dzięki zawartości wyciągu z ostropestu (Silybum...

czytaj całość

Essylimar 100 mg®

Essylimar 100 mg®

Produkt leczniczy przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego...

czytaj całość

Leki na niestrawność. Niestrawność - przyczyny, leczenie i zapobieganie

Przeciętnie każdego dnia na spożywanie posiłków, zarówno tych dużych, jak i tych drobnych poświęcamy około 2,5 godziny. Pożywne i zbilansowane pożywienie dostarcza organizmowi energii do działania. Smaczny i estetycznie podany posiłek może oprócz tego wprawiać jedzącego w dobry nastrój. Czasami jednak spożyte potrawy nie dają o sobie zapomnieć jeszcze przez kilka godzin, ponieważ męczy nas po nich niestrawność.

Terminem niestrawność (dyspepsja) określa się zespół nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Zalicza się do nich m.in. ból lub uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, uczucie pełności, wczesne wrażenie sytości, wzdęcie, nudności, zgagę i utratę apetytu. Często wszystkie objawy niestrawności występują razem, chociaż nie musi to być regułą. Może się zdarzyć, że będziemy odczuwać niektóre, a czasem tylko jeden z wymienionych powyżej.

U ludzi dorosłych skłonność do niestrawności może być mniejsza lub większa. Zależy to od indywidualnych różnic w pracy przewodu pokarmowego oraz od ogólnego stanu zdrowia. W ok. 40% przypadków niestrawność może być konsekwencją chorób przewodu pokarmowego (np. refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita drażliwego, kolka żółciowa), w pozostałych 60% nie da się wskazać jednej, konkretnej przyczyny. Według obiegowej opinii niestrawność wiąże się ze zbyt tłustą dietą. Zdanie to jest tylko częściowo prawdziwe, ponieważ inne pokarmy i napoje także mogą wywoływać objawy dyspeptyczne.

Do najbardziej ryzykownych zalicza się przede wszystkim:

 • potrawy pikantne (m.in. z dużą ilością chili, pieprzu, cebuli i innych ostrych przypraw)
 • potrawy kwaśne (marynaty, ale też pomarańcze lub pomidory)
 • potrawy pieczone i z roślin strączkowych
 • produkty mleczne (u osób, które nie tolerują laktozy, czyli cukru mlekowego spożycie przetworów mlecznych może wywołać ból żołądka i wzdęcie)
 • używki (zwłaszcza kofeina, zawarta w herbacie i kawie) i napoje alkoholowe
 • napoje gazowane (dwutlenek węgla, którym są nasycone może powodować odbijanie i wzdęcia)

Objawy niestrawności mogą być spowodowane lub pogłębione przez palenie tytoniu. Także skłonność do nerwowości lub depresja nie służą właściwej pracy przewodu pokarmowego. Pod wpływem stresu może dojść do skurczowego bólu żołądka, który utrudnia trawienie. Niestrawność może też być jednym z działań niepożądanych zażywania pewnych leków, np. aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków, leków sterydowych, digoksyny i teofiliny.

Należy w końcu pamiętać, że przyczyną niestrawności może być też przejedzenie. Nadmiar pokarmu sprawia, że układ trawienny jest nadmiernie obciążony, a jego praca staje się przez to wolniejsza. Także jedzenie w pośpiechu, dużymi kęsami i bez dokładnego przeżucia powoduje, że do żołądka dostaje się powietrze, które wywołuje wzdęcia i odbijanie.

Sylimarol 150 Vita - leczenie niestrawności i regeneracja wątroby

Leki, które zawierają w składzie wyciąg z ostropestu plamistego są popularne wśród osób, uskarżających się na choroby wątroby. Dzięki ich regularnemu stosowaniu objawy chorobowe stają się mniej uciążliwe, a stan wątroby znacząco się poprawia. Zawarta w nich substancja czynna – sylimaryna - chroni komórki wątroby przed czynnikami szkodliwymi oraz naprawia uszkodzenia przez nie spowodowane. Wskazaniami do stosowania tych preparatów są m.in. stany po uszkodzeniach wątroby, wywołanych przez alkohol i środki ochrony roślin oraz rekonwalescencja po innych chorobach wątroby.

Do wymienionej powyżej grupy leków na wątrobę zalicza się: Sylimarol 35, Sylimarol 70, Syliflex, Sylivit 80, Sylicynar i Sylimarol Vita 150. Leki te sprawdzają się także w leczeniu niestrawności, zwłaszcza po spożyciu ciężkostrawnych posiłków oraz w sytuacjach, kiedy potrawom towarzyszyły napoje alkoholowe.

Sylimarol - lek na wątrobę

Preparat Sylimarol Vita 150 zawiera największą dawkę sylimaryny, dlatego wystarczy dawkowanie 2 razy dziennie po jednej kapsułce, po jedzeniu. Leków, które zawierają mniejszą dawkę wyciągu z ostropestu należy podawać odpowiednio więcej. Ponadto Sylimarol Vita 150 zawiera kompleks witamin z grupy B, które pomagają w regeneracji wątroby.

Preparat Sylicynar oprócz sylimaryny zawiera także wyciąg z karczocha zwyczajnego, który działa żółciotwórczo. Żółć, produkowana przez wątrobę i magazynowana w woreczku żółciowym, jest niezbędna w trawieniu tłustych potraw. Dzięki niej duże, nierozpuszczalne cząstki tłuszczu mogą być rozbite na dużo drobniejsze „kuleczki”, które są bardziej podatne na działanie enzymów trawiennych. Zalecane dawkowanie Sylicynaru to 3 razy dziennie po dwie tabletki, po jedzeniu. Oprócz działania wspierającego wątrobę i trawienie tłuszczu Sylicynar ma też wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu.

Proste sposoby na uniknięcie niestrawności

Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie dolegliwości dyspeptycznych jest unikanie potraw, które mogą je wywoływać. Osoby ze skłonnością do niestrawności z reguły wiedzą, co mogą jeść bezpiecznie, a co mogłoby im zaszkodzić. Należy też spróbować zmienić styl życia w taki sposób, aby niestrawność pojawiała się jak najrzadziej. W tym celu można:

 • zrezygnować z 2-3 dużych posiłków dziennie, a w ich miejsce wprowadzić 5-6 mniej obfitych, za to spożywanych częściej. Przy mniejszych porcjach układ trawienny będzie pracować szybciej i wydajniej.
 • zjadać ostatni posiłek na około 2-3 godziny przed pójściem spać. Udanie się na spoczynek z pełnym żołądkiem jest jedną z przyczyn niestrawności, a przez to także problemów z zasypianiem.
 • wyrobić w sobie nawyk jedzenia powoli, małymi kęsami, z dokładnym przeżuciem pokarmu. Dzięki temu można uniknąć uciążliwego połykania powietrza.
 • udawać się na krótki spacer po każdym dużym posiłku. Nawet taka forma aktywności fizycznej jest w stanie pobudzić pracę przewodu pokarmowego, dzięki czemu trawienie będzie intensywniejsze i szybsze. Nie bez znaczenia będzie też miła atmosfera w trakcie posiłku i po jego zakończeniu.
 • spać z uniesioną wysoko górną częścią ciała. W tym celu najlepiej jest unieść ramę łóżka o 15-20 cm do góry, a jeśli to niemożliwe - zastosować specjalną wkładkę pod poduszkę. Ułożenie poduszek jedna na drugiej w tym wypadku nie będzie skuteczne.
 • unikać noszenia ciasnych ubrań, zwłaszcza w okolicy nadbrzusza. Zewnętrzny ucisk na brzuch może pogłębiać objawy niestrawności.
 • rzucić palenie i ograniczyć spożywanie używek. Nikotyna, kofeina i alkohol podrażniają żołądek, stając się przyczyną nadkwaśności i zgagi.
 • zredukować wagę. Nawet jeden nadmiarowy kilogram mniej jest w stanie przynieść wyraźną ulgę i zmniejszyć częstość pojawiania się dyspepsji.

Jeżeli zastosowanie się do powyższych rad nie przyniesie ulgi lub jeśli objawy staną się bardziej dokuczliwe, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który zleci właściwe badania i na podstawie ich wyniku zdiagnozuje rzeczywistą przyczynę niestrawności. Dopiero wtedy będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie lub specjalną dietę, która przywróci równowagę w układzie pokarmowym.

Wątroba - porady

Choroby wątroby - objawy. Regeneracja wątroby - leki

Zdrowa wątroba jest konieczna do utrzymania całego organizmu w dobrym stanie. W ludzkiej wątrobie toczy się jednocześnie prawie 500 różnych procesów, które umożliwiają prawidłową pracę pozostałych narządów. Bierze ona udział...

czytaj całość

Gdy wątroba odmawia posłuszeństwa, wspomóż ją naturalnie!

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu. Głównym zadaniem wątroby jest odtruwanie ustroju ze szkodliwych związków chemicznych, zarówno tych które pochodzą ze środowiska zewnętrznego, jak i tych które powstały...

czytaj całość

Leki na niestrawność. Niestrawność - przyczyny, leczenie i zapobieganie

Przeciętnie każdego dnia na spożywanie posiłków, zarówno tych dużych, jak i tych drobnych poświęcamy około 2,5 godziny. Pożywne i zbilansowane pożywienie dostarcza organizmowi energii do działania. Smaczny i estetycznie podany...

czytaj całość

Jak bezpiecznie oczyścić organizm z toksyn?

Każdego dnia nasz organizm styka się z tysiącami różnych związków chemicznych. Część z nich jest niezbędna do życia i zachowania dobrego zdrowia. Można tu wymienić tlen z powietrza, wodę i...

czytaj całość

Akcja: wątroba regeneracja! Jakie zioła na wątrobę?

Wiosna to czas odrodzenia i oczyszczenia. Nie bez przyczyny specjaliści od żywienia doradzają oczyszczanie organizmu właśnie po zakończeniu zimy. Kluczem do usunięcia toksyn z organizmu jest wspomożenie pracy i regeneracja...

czytaj całość

Zielony jęczmień, ostropest plamisty i karczoch zwyczajny. Co warto wiedzieć o tych trzech ziołach?

Jeszcze do niedawna jęczmień kojarzył się z rozległymi polami, na których uprawia się go w różnych częściach świata, z mąką i kaszą jęczmienną oraz z surowcem do warzenia piwa i...

czytaj całość

Leki na wątrobę - sylimaryna w profilaktyce i leczeniu dolegliwości wątroby.

Medycyna jest dziedziną nauki tak starą, jak stara jest ludzkość. Już od najdawniejszych czasów interesowano się ludzkim ciałem, jego działaniem oraz skutecznymi sposobami leczenia. Dzięki tej ciekawości medycyna stale się...

czytaj całość

Sylimaryna i fosfolipidy stosowane razem dla kompleksowej ochrony wątroby

Kiedy sięgnąć po preparaty osłonowe na wątrobę? Wątroba to duży narząd, umiejscowiony w prawej, górnej części jamy brzusznej. Jest to jednocześnie organ pełniący wiele istotnych dla życia funkcji, związanych z syntezą,...

czytaj całość

Zdrowa wątroba - ważny krok do dobrej formy na wiosnę

Zima się kończy, dni stają się dłuższe, a słońca jest więcej. Wiosna to dobry czas, aby zrobić coś dla siebie i dla własnego lepszego samopoczucia. Zimą nasza aktywność z reguły...

czytaj całość