Wątroba

Sylicynar®

Sylicynar®

Substancja czynna: 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae...

czytaj całość

Sylimarol 35® mg

Sylimarol 35® mg

  Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol 70® mg

Sylimarol 70® mg

    Produkt Roku 2013 w kategorii „Preparaty na wątrobę” Nagroda przyznana przez...

czytaj całość

Sylimarol® Vita 150

Sylimarol® Vita 150

Substancja czynna: Wyciąg suchy z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus...

czytaj całość

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox

Sylimarol® Detox to kompozycja 4 składników: ziela skrzypu, liści pokrzywy,...

czytaj całość

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty Tylko natura

Ostropest plamisty TYLKO NATURA dzięki zawartości wyciągu z ostropestu (Silybum...

czytaj całość

Essylimar 100 mg®

Essylimar 100 mg®

Produkt leczniczy przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego...

czytaj całość

Jak bezpiecznie oczyścić organizm z toksyn?

Każdego dnia nasz organizm styka się z tysiącami różnych związków chemicznych. Część z nich jest niezbędna do życia i zachowania dobrego zdrowia. Można tu wymienić tlen z powietrza, wodę i składniki pokarmowe - tłuszcze, białka, węglowodany, a także witaminy i minerały. Niektóre są dla organizmu obojętne, tak jak np. azot, stanowiący ponad trzy czwarte składu powietrza. Duży procent otaczających nas związków chemicznych stanowią substancje dla organizmów obce, niewystępujące w nich na stałe ani niestanowiące pożywienia. Do tej grupy zaliczają się leki, podawane w celu przywrócenia zdrowia oraz wszechobecne toksyny, które obciążają organizm, prowadząc do problemów ze zdrowiem.

W jaki sposób toksyny dostają się do organizmu?

Kiedy w XIX wieku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, świat zaczął się zmieniać coraz gwałtowniej. Dosyć szybko okazało się, że od tych zmian nie ma odwrotu. W krótkim czasie życie ludzi na całym świecie stało się o wiele łatwiejsze i wygodniejsze, jednak długo nie zdawano sobie sprawy z tego, jaką cenę przyjdzie za to zapłacić. Dziś wiemy, że jedną z negatywnych konsekwencji postępu i rozwoju są wszechobecne zanieczyszczenia.

Powietrze, woda i gleba pełne są różnych substancji, które nie są obojętne dla naszego zdrowia, a nawet mogą być dla niego bardzo szkodliwe. Przykłady takich substancji można wymieniać bez końca. Powietrze, którym oddychają mieszkańcy dużych miast jest zanieczyszczone przez sadze, pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenek i dwutlenek węgla, amoniak, siarkowodór i inne gazy. Woda w sąsiedztwie ludzkich siedzib może zawierać pestycydy, fenole, bifenyle, chlor i metale ciężkie. Te ostatnie mogą znajdować się także w glebie, zwłaszcza w sąsiedztwie ruchliwych dróg. Stamtąd są pobierane razem z wodą przez korzenie roślin, aby po ich zjedzeniu trafić do naszych organizmów.

Specyficznym rodzajem zanieczyszczenia jest dym tytoniowy. Przyjęło się twierdzić, że problemem osób palących jest uzależnienie od nikotyny, ale to tylko część prawdy. W rzeczywistości palący się papieros jest miniaturową fabryką chemiczną, ponieważ w jego dymie występuje ponad 5000 różnych substancji. Wiele z nich to toksyny, których nagromadzenie jest przyczyną groźnych chorób płuc, serca i układu krążenia oraz licznych nowotworów. Wiadomo także, że podobne niebezpieczeństwo grozi osobom biernie wdychającym dym tytoniowy. Według niektórych badań, boczny strumień dymu z papierosa jest bardziej toksyczny, niż wdychany bezpośrednio przez palacza strumień główny.

Równie groźny dla zdrowia jest spożywany w nadmiarze alkohol etylowy, ponieważ z czasem może prowadzić do uszkodzenia różnych układów i narządów, m.in. wątroby i układu nerwowego.

Potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia mogą być też domowe detergenty, używane do prania i czyszczenia. Jeżeli są one stosowane zgodnie z przeznaczeniem, ryzyko ostrego zatrucia jest oczywiście znikome, jednak pewna ilość chemikaliów może wchłaniać się np. przez skórę czy układ oddechowy.

Żywność także może być nieobojętna dla naszego zdrowia. W skrajnych przypadkach toksyny trujących grzybów mogą doprowadzić do dużego uszczerbku na zdrowiu, czy nawet śmierci. Należy mieć świadomość, że konserwanty i inne sztuczne dodatki obecne w żywności są niekorzystne dla naszych organizmów i niepotrzebnie je obciążają.

Na czym polega oczyszczanie organizmu z toksyn?

Ludzkie ciało jest ciągle narażone na kontakt z toksynami, ale potrafi się przed nimi bronić. Wszystkie substancje obce, które wnikają do organizmu, podlegają detoksykacji. Proces ten można opisać jako biochemiczne przekształcenie danego związku w inny, którego wpływ na organizm jest znacznie słabszy, po czym następuje wydalenie go na zewnątrz.

Nie sposób opisać wszystkich przemian, którym podlegają toksyny, znajdujące się w naszym ciele. Należy zaznaczyć, że najważniejszą rolę w tym „biochemicznym detoksie organizmu" odgrywa wątroba. To właśnie do niej trafiają związki obce, zbędne i szkodliwe dla zdrowia. Enzymy wątrobowe na drodze reakcji utleniania, redukcji lub hydrolizy, a następnie sprzęgania przeprowadzają je w związki nieszkodliwe i łatwiejsze do wydalenia przez organizm. Mogą one zostać usunięte z ciała kilkoma różnymi drogami, z których najważniejsze to wydalanie z kałem i moczem. Niewielka część związków jest usuwana z wydychanym powietrzem lub przez skórę w procesie pocenia.

Można zatem zauważyć, że do skutecznego oczyszczania organizmu niezbędna jest zdrowa wątroba i zdrowe nerki. Wsparciem dla prawidłowej pracy wątroby jest wyciąg z owoców ostropestu plamistego. Jednym z jego składników jest sylimaryna, która chroni komórki wątroby przed szkodliwym wpływem toksyn, m.in. alkoholu oraz substancji zawartych w trujących grzybach. Wpływ na właściwą pracę nerek mają m.in. ziele skrzypu, liść brzozy i liść pokrzywy. W tradycyjnym lecznictwie wykorzystywano działanie tych trzech ziół: moczopędne, odtruwające i poprawiające przemianę materii.

Suplement diety Sylimarol Detox łączy w sobie składniki ziołowe: ziele skrzypu, liść pokrzywy, liść brzozy i wyciąg z owoców ostropestu plamistego, które wspomagają pracę wątroby i nerek. Zestaw tych ziół działa odtruwająco na organizm, jednocześnie poprawiając przemianę materii. Dodatkowo sylimaryna działa ochronnie na komórki wątroby. Składniki suplementu pochodzą z kontrolowanych upraw, a proces jego produkcji i dystrybucji podlega rygorystycznemu nadzorowi. To wszystko sprawia, że Sylimarol Detox z pewnością jest produktem godnym zaufania.

Na ile skuteczna może być dieta oczyszczająca?

W ciągu ostatnich kilku lat „detoks organizmu" stał się tematem bardzo popularnym. Osoby z pierwszych stron kolorowych gazet chętnie opisują swoje doświadczenia związane oczyszczaniem organizmu. Najczęściej z opisów tych wynika, że oczyszczanie bardzo pozytywnie wpłynęło na ich zdrowie i samopoczucie, pomagając pozbyć się różnych przykrych dolegliwości. Także strony internetowe pełne są porad na ten temat. Wśród wielu propozycji pojawiają się przepisy na radykalne diety oraz głodówki, mogące trwać nawet ponad dwa tygodnie.

W rzeczywistości rezygnacja z przyjmowania pokarmu, nawet na krótki czas, może tylko niepotrzebnie osłabić organizm. Do jego prawidłowego funkcjonowania konieczne jest bowiem podawanie wszystkich składników odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów) w odpowiednich proporcjach. Jeżeli zostaną one zachwiane, to poszczególne układy i narządy, w tym także wątroba, nie będą w stanie harmonijnie pracować.

Każda intensywna dieta powinna być poprzedzona rozmową z lekarzem, który będzie potrafił określić ewentualne przeciwwskazania. Zamiast głodówek lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do codziennego jadłospisu większej ilości warzyw i owoców. Wśród nich najlepszy wpływ na wątrobę mają m.in. grejpfruty, czerwone buraki, brokuły, brukselka i orzechy włoskie. Wskazane jest też picie dużej ilości wody, najlepiej o 1 litr więcej, niż zazwyczaj. Dobrym wyborem jest też bogata w antyoksydanty zielona herbata oraz soki owocowe lub warzywne. Dzięki temu nerki pracują intensywniej, a duża ilość wydalanego moczu pozwala na szybsze usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

Wątroba - porady

Leki na wątrobę - sylimaryna w profilaktyce i leczeniu dolegliwości wątroby.

Medycyna jest dziedziną nauki tak starą, jak stara jest ludzkość. Już od najdawniejszych czasów interesowano się ludzkim ciałem, jego działaniem oraz skutecznymi sposobami leczenia. Dzięki tej ciekawości medycyna stale się...

czytaj całość

Zdrowa wątroba - ważny krok do dobrej formy na wiosnę

Zima się kończy, dni stają się dłuższe, a słońca jest więcej. Wiosna to dobry czas, aby zrobić coś dla siebie i dla własnego lepszego samopoczucia. Zimą nasza aktywność z reguły...

czytaj całość

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - przyczyny, objawy, jak leczyć

Choć stłuszczenie wątroby kojarzone jest najczęściej z nadużywaniem alkoholu, to istnieje też inna odmiana tej dolegliwości – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Czy jest to groźne schorzenie? Kogo dotyczy i...

czytaj całość

Gdy wątroba odmawia posłuszeństwa, wspomóż ją naturalnie!

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu. Głównym zadaniem wątroby jest odtruwanie ustroju ze szkodliwych związków chemicznych, zarówno tych które pochodzą ze środowiska zewnętrznego, jak i tych które powstały...

czytaj całość

Sylimarol, Sylivit, Syliflex, Sylicynar – przegląd leków wspomagających działanie wątroby

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby mogą szczególnie nasilić się podczas Świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie częściej spotykamy się w gronie najbliższych przy zastawionych wybornymi potrawami stołach. Niestety dania przygotowywane...

czytaj całość

Leki na niestrawność. Niestrawność - przyczyny, leczenie i zapobieganie

Przeciętnie każdego dnia na spożywanie posiłków, zarówno tych dużych, jak i tych drobnych poświęcamy około 2,5 godziny. Pożywne i zbilansowane pożywienie dostarcza organizmowi energii do działania. Smaczny i estetycznie podany...

czytaj całość
Akcja: wątroba regeneracja! Jakie zioła na wątrobę?

Akcja: wątroba regeneracja! Jakie zioła na wątrobę?

Wiosna to czas odrodzenia i oczyszczenia. Nie bez przyczyny specjaliści od żywienia doradzają oczyszczanie organizmu właśnie po zakończeniu zimy. Kluczem do usunięcia toksyn z organizmu jest wspomożenie pracy i regeneracja...

czytaj całość

Zielony jęczmień, ostropest plamisty i karczoch zwyczajny. Co warto wiedzieć o tych trzech ziołach?

Jeszcze do niedawna jęczmień kojarzył się z rozległymi polami, na których uprawia się go w różnych częściach świata, z mąką i kaszą jęczmienną oraz z surowcem do warzenia piwa i...

czytaj całość

Sylimaryna i fosfolipidy stosowane razem dla kompleksowej ochrony wątroby

Kiedy sięgnąć po preparaty osłonowe na wątrobę? Wątroba to duży narząd, umiejscowiony w prawej, górnej części jamy brzusznej. Jest to jednocześnie organ pełniący wiele istotnych dla życia funkcji, związanych z syntezą,...

czytaj całość