Zaparcia - skuteczne sposoby na zaparcie.

Koper włoski® FIX

Koper włoski® FIX

KOPER WŁOSKI FIX® suplement diety, zioła do zaparzania Koper włoski fix® -...

czytaj całość

Alax®

Alax®

Substancje czynne: Wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu (Aloe capensis) o...

czytaj całość

Zaparcia - zapobieganie i leczenie. Sposoby skuteczne i bezpieczne.

Według obiegowej opinii problem zaparć dotyczy jedynie ludzi starszych. Nie jest to prawda, gdyż problem ten dotyka osoby niezależnie od wieku. Rzeczywiście, im jesteśmy starsi, tym praca układu trawiennego staje się mniej intensywna, jednak zaparcie może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Inna obiegowa opinia głosi, że zdrowy człowiek musi wypróżnić się przynajmniej raz dziennie. To stwierdzenie jest mitem, ponieważ każdy organizm ma swój własny rytm pracy przewodu pokarmowego. Ponad 50% ludzi nie ma potrzeby codziennego chodzenia do toalety i nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu.

Jeżeli do zatwardzenia dochodzi sporadycznie, nie powinien to być powód do obaw. O zaparciu można mówić dopiero wtedy, kiedy wypróżnienie zdarza się rzadziej, niż 3 razy w ciągu tygodnia. Zażycie w takiej sytuacji odpowiedniego leku na zaparcia z reguły przywraca pracę jelit do normy. Jeżeli do wypróżnienia dochodzi rzadziej, niż 1 raz w tygodniu, mamy do czynienia z ciężkim zaparciem.

Jeżeli w naszym odczuciu do zaparć dochodzi często, a zastosowane środki zapobiegawcze i leki wydają się być nieskuteczne, jest to sygnał, aby porozmawiać o problemie z lekarzem.

Aloes i kruszyna - roślinne leki na zaparcia

W krótkotrwałym leczeniu zaparć najlepiej sprawdzają się preparaty naturalne. Istnieje grupa roślin leczniczych, która zawiera związki chemiczne o działaniu przeczyszczającym - pochodne antrachinonu. Należą do nich m.in. aloes uzbrojony, kruszyna pospolita, rzewień dłoniasty oraz kilka gatunków senesu.

Po podaniu doustnym związki antranoidowe mogą działać na dwa sposoby. Te zawarte np. w soku z aloesu wywołują napływ wody z krwi do jelit. Dzięki temu zalegające masy kałowe zostają rozmiękczone, a ich objętość się zwiększa, co pomaga w wydaleniu ich na zewnątrz. Antrazwiązki pochodzące z kory kruszyny podrażniają zakończenia nerwowe w ścianie jelita grubego, przez co zwiększają częstotliwość jego ruchów perystaltycznych. To ułatwia przesuwanie stolca w stronę odbytnicy. Synergiczne działanie aloesu i kruszyny wykorzystuje preparat Alax. W przypadku wystąpienia zatwardzenia należy zażyć 1-2 tabletek wieczorem, a efekt przeczyszczający powinien nastąpić po ok. 8 godzinach. Alax nadaje się do krótkotrwałego leczenia zaparć u osób powyżej 12 roku życia. Jego stosowanie powyżej 1 tygodnia bez przerwy wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ przedawkowanie może sprawić, że jelita przestaną reagować na jego działanie i problem z zaparciami stanie się poważniejszy.

Najczęstsze przyczyny zaparć oraz sposoby na zapobieganie zaparciom

Skutecznych metod na unikanie zaparć jest tyle, ile jest przyczyn tej dolegliwości. Aby wybrać najwłaściwszy sposób na zapobieganie zatwardzeniu, najlepiej jest rozpoznać, jaki czynnik wywołuje u nas tę dolegliwość.

Przyczyna 1 – niewłaściwa dieta

Najczęściej jest to niewłaściwa dieta - zbyt tłusta i ciężkostrawna. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być włączenie do codziennych posiłków większej ilości błonnika pokarmowego. Jego najbogatsze źródła to świeże warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna (pieczywo, grube kasze, makarony pełnoziarniste). Wystarczająca dawka to 20 g błonnika dziennie. Najbezpieczniej jest wprowadzać go do jadłospisu stopniowo, ponieważ zbyt duża ilość podana jednorazowo może wywołać wzdęcie i ból brzucha. Największe znaczenie dla profilaktyki zaparć ma błonnik nierozpuszczalny, który nie ulega strawieniu i zwiększa objętość stolca w jelicie grubym.

Równie istotne jest picie odpowiedniej ilości wody. Niedobór wody sprawia, że organizm odzyskuje ją ze wszystkich możliwych źródeł, także z jelita grubego. To sprawia, że masy kałowe stają się zbite i twarde. Kiedy pojawi się zaparcie, najlepiej jest pić od 0,5 do 1 litra wody więcej, niż zazwyczaj. Należy unikać napojów zawierających w składzie kofeinę oraz alkohol, ponieważ te dwa związki działają moczopędnie, prowadząc do odwodnienia organizmu. Wprawdzie mocna kawa pobudza pracę jelit, ale ze względu na działanie moczopędne nie powinna być stosowana jako lek na zaparcia.

Przyczyna 2 – zbyt mała ilość ruchu

Przyczyną zaparć może też być niedostateczna ilość ruchu i siedzący tryb życia. Prostą czynnością chroniącą przed zaparciami może być zwykły spacer. Należy odczekać 1 godzinę po posiłku, aby organizm przetrawił spożyty pokarm i następnie wybrać się na przechadzkę, trwającą ok. 10-15 minut. Nawet tak minimalna ilość aktywności fizycznej jest w stanie pobudzić jelita do pracy. Oczywiście, wskazany jest też każdy inny rodzaj ruchu, dostosowany intensywnością do wieku i stanu zdrowia. Dobrze sprawdza się lekki bieg, pływanie lub taniec.

Przyczyna 3 – zmiana środowiska oraz długie podróże

Kiedy wybieramy się w długą podróż samochodem, powinniśmy jak najczęściej korzystać z przerw, aby przejść się przez chwilę i w ten sposób uaktywnić przewód pokarmowy. To samo dotyczy podróży autokarem i długich lotów samolotem. Co kilka godzin warto się przespacerować, jeśli tylko jest to możliwe.

Zmiana środowiska także może sprzyjać zaparciom, więc podczas wyjazdów wakacyjnych warto pamiętać o codziennym ruchu, zwiększonej ilości błonnika i wody oraz o rezygnacji z coli, kawy, herbaty i napojów alkoholowych.

Przyczyna 4 – nietolerancja laktozy

Stosunkowo rzadką, choć istotną przyczyną zaparć może być nietolerancja laktozy, czyli cukru mlekowego. Dotyczy ona głównie osób dorosłych i objawia się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, wzdęciem i zaparciem po spożyciu produktów mlecznych. W tej sytuacji sposobem na zapobieganie zatwardzeniu może być stosowanie suplementów diety, zawierających laktazę. Ten enzym ułatwia trawienie cukru mlekowego. Jego zażycie redukuje przykre objawy, wywołane przez tę nietolerancję.

Przyczyna 5 – zażywanie preparatów żelaza i wapnia

Także zażywanie niektórych suplementów diety może stać się przyczyną zaparć u niektórych ludzi. Chodzi przede wszystkim o preparaty żelaza i wapnia. Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem i zapytać go, czy rzeczywiście powinniśmy uzupełniać sobie niedobory żelaza. Są jednak osoby, u których jest to bezwzględnie konieczne, np. kobiety w ciąży i karmiące piersią. W ich przypadku warto stosować takie preparaty żelaza, które nie są obarczone ryzykiem powstania zatwardzenia. W trakcie badań naukowych wykazano, że mniej działań niepożądanych powoduje żelazo podawane łącznie z innymi witaminami i minerałami w postaci preparatów złożonych. Warto więc sprawdzić, czy multiwitamina, którą zażywamy zawiera odpowiednią dawkę żelaza. Spośród suplementów zawierających tylko żelazo najbezpieczniejszy jest chelat tego minerału. Wywołuje on znacznie mniej zaparć niż siarczan żelaza lub inne jego związki.

Jeżeli nawracające zatwardzenie jest działaniem niepożądanym leku, który został zlecony przez lekarza do stosowania przewlekłego, należy zgłosić mu ten fakt i poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemu. Być może konieczna będzie zmiana tego leku na inny lub wybranie takiej metody na zaparcia, która nie będzie kolidowała z prowadzoną terapią.

alax new baner 670 118

Zaparcia - porady

Zaparcia w podróży - jak sobie pomóc?

Zaparcia podczas wakacyjnego wyjazdu to dość powszechny problem i – niestety – mogą nam zepsuć przyjemność z urlopu. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się, wówczas możemy uniknąć problemu. Co powoduje zaparcia...

czytaj całość

Naturalne sposoby na wzdęcia i zaparcia

Jedzenie jest dla organizmu źródłem składników odżywczych oraz energii. Z tym zdaniem na pewno zgadzają się wszyscy. Z jedzenia można też czerpać wiele przyjemności, rozkoszując się smakiem, zapachem, a także...

czytaj całość

Sposoby na zaparcia - usprawnij trawienie na wiosnę

Gdy pojawiają się problemy z trawieniem oraz z prawidłowym funkcjonowaniem jelit, jednym z pierwszych objawów są zaparcia. Powodują one uczucie dyskomfortu, ciężkości, wypełnienia oraz bóle brzucha i trudności z wypróżnieniem....

czytaj całość

Alax – naturalny sposób na zaparcia

Zaparcia to problem, który dotyka coraz szerszą grupę osób. W krajach europejskich uskarża się na niego niemal co czwarta dorosła osoba. Badania pokazują, że z każdym rokiem przybywa ludzi, których...

czytaj całość

Pozbądź się uciążliwego problemu dnia codziennego

Zaparcia to nie tylko kwestia samego problemu z wypróżnieniem, ale także ból, konieczność częstych i nieefektywnych wizyt w toalecie, oraz ciągłe rozmyślanie, jak im zaradzić. Czy można zlikwidować zaparcia stosując...

czytaj całość

Zdrowa dieta i inne sposoby na zaparcia

Współczesne tempo życia różni się od tempa życia poprzednich pokoleń tym, że jest o wiele szybsze. Aby za nim nadążyć, zmieniamy swoje nawyki i przyzwyczajenia, w tym także nawyki żywieniowe....

czytaj całość

Co jeść, aby uniknąć zaparcia?

Zaspokojenie głodu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. To, w jaki sposób ją zaspokoimy zależy tylko od nas. Posiłki możemy przygotowywać sobie sami, możemy też korzystać z szerokiego wyboru gotowych...

czytaj całość

Zaparcia - zapobieganie i leczenie. Sposoby skuteczne i bezpieczne.

Według obiegowej opinii problem zaparć dotyczy jedynie ludzi starszych. Nie jest to prawda, gdyż problem ten dotyka osoby niezależnie od wieku. Rzeczywiście, im jesteśmy starsi, tym praca układu trawiennego staje...

czytaj całość