Zaparcia - skuteczne sposoby na zaparcie.

Koper włoski® FIX

Koper włoski® FIX

KOPER WŁOSKI FIX® suplement diety, zioła do zaparzania Koper włoski fix® -...

czytaj całość

Alax®

Alax®

Substancje czynne: Wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu (Aloe capensis) o...

czytaj całość

Zaparcia w podróży - jak sobie pomóc?

Zaparcia podczas wakacyjnego wyjazdu to dość powszechny problem i – niestety – mogą nam zepsuć przyjemność z urlopu. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się, wówczas możemy uniknąć problemu. Co powoduje zaparcia w podróży? Co zrobić, aby ich uniknąć? I jak sobie z nimi radzić?

Uczucie pełności, ból brzucha i dyskomfort to częste objawy zaburzeń trawienia podczas wyjazdów. O zaparciach możemy mówić, kiedy do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do zaburzenia rytmu pracy jelit. Z czego one wynikają?

Jakie są przyczyny zaburzeń trawiennych podczas wyjazdu?

Do najważniejszych powodów zaburzenia pracy jelit skutkujących zaparciami zalicza się: zmianę dobowego rytmu dnia, stres, zmianę diety, picie zbyt małej ilości płynów. Na zaparcia w podróży podatne są zwłaszcza osoby, których organizm jest szczególnie wrażliwy na zmianę codziennych nawyków.

Każda zmiana rytmu dobowego wpływa na zaburzenie pracy jelit. Dzieje się tak na przykład wskutek dalekich podróży i lotu samolotem. Podczas urlopu zwykle funkcjonujemy z nieco innym rozkładem dnia niż na co dzień – i nasz organizm też to zauważa. Winna jest zmiana nawyków żywieniowych, pór spożywania posiłków i przede wszystkim potrawy serwowane w hotelowej kuchni lub w regionalnych restauracjach. Inne produkty żywnościowe, inne przyprawy, inny sposób przyrządzenia posiłków – to wszystko ma wpływ na kondycję naszych jelit podczas urlopu. Do tego zwykle zapominamy o piciu odpowiedniej ilości zdrowych płynów (np. wody mineralnej, herbat ziołowych czy świeżych soków), często zwiększając spożycie alkoholu i słodkich napojów gazowanych.

Podsumowując – im bardziej zmienione nawyki żywieniowe, do których „przyzwyczajone" są nasze jelita, tym większa szansa na pojawienie się zaburzeń trawienia. Jak im zapobiec?

Jak zapobiegać zaparciom na urlopie?

Aby uniknąć problemów trawiennych podczas wakacyjnego wyjazdu, warto przygotować jelita jeszcze przed podróżą. Na kilka tygodni przed planowanym urlopem warto zacząć stosować preparaty probiotyczne zawierające bakterie o dobroczynnym wpływie na florę jelitową. Podobne działanie mają naturalne probiotyki w postaci przetworów mlecznych (m.in. jogurt naturalny, kefir, maślanka) lub kiszonek (kiszona kapusta i ogórki). Wzmocniona mikroflora jelitowa pozwala łatwiej poradzić sobie z wszelkimi problemami trawiennymi.

A co podczas urlopu? Jak zapobiec zatwierdzeniu podczas podróży? Oto najważniejsze zasady:

  • Nawet przy dużej modyfikacji diety pamiętajmy o spożywaniu produktów bogatych w błonnik pokarmowy (warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych). Alternatywą jest stosowanie preparatów błonnikowych dostępnych w aptekach, które dodaje się do posiłków.
  • Unikajmy tłustych, ciężkostrawnych posiłków, szczególnie tych wysokobiałkowych (typu: smażone mięso, żywność fast-food).
  • Dbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc niegazowaną wodę mineralną, świeże soki owocowe i warzywne oraz herbaty ziołowe (np. koper włoski, rumianek). Unikajmy wody pochodzącej z nieznanych źródeł – szczególnie w krajach azjatyckich wybierajmy raczej wodę butelkowaną.
  • Unikajmy alkoholu, używek, żywności wysoko przetworzonej i słodkich napojów gazowanych. Zaburzają pracę jelit i utrudniają trawienie.
  • Ruszajmy się. Każda aktywność fizyczna pobudza motorykę jelit i przeciwdziała zaparciom. Zamiast całe dnie spędzać na leżaku, lepiej popływać w basenie lub pójść na spacer.
  • Planując podróż, dajmy sobie spory zapas czasu na każdym etapie. Stres związany z pośpiechem i odnalezieniem się w nowej sytuacji odbija się na naszym organizmie, w tym na pracy jelit, skutkując niestrawnością i zaparciami. Nie planujmy wypoczynku co do godziny, starajmy się przede wszystkim odpocząć i zrelaksować.

Co na zaparcia na urlopie?

A co, jeśli zatwardzenia i problemy trawienne mimo wszystko pojawią się? Jeśli przez kilka dni mieliśmy problem z wypróżnieniem i powyższe zasady nie przyniosły spodziewanych efektów, warto sięgnąć po naturalne sposoby na zaparcia. W każdą podróż warto zabrać ze sobą w bagażu podręcznym zestaw ratunkowy na zaparcia w postaci łatwych do przygotowania herbat ziołowych o działaniu lekko przeczyszczającym, które pomagają uporać się z problemami trawiennymi i regulują rytm wypróżnień. Należy do nich powszechnie stosowana herbata miętowa, która reguluje wydzielanie soku żołądkowego i żółci, pobudzając trawienie, oraz herbata ziołowa z senesu, która daje efekt przeczyszczający, jednak może być jedynie krótkotrwale stosowana na zaparcia (ale to wystarczy przy doraźnych problemach). Warto sięgnąć także po mieszanki ziołowe do zaparzania na zaparcia (np. suplement diety Alax FIX), które pomagają radzić sobie z zaparciami, ale także przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Zaparcia - porady

Pozbądź się uciążliwego problemu dnia codziennego

Zaparcia to nie tylko kwestia samego problemu z wypróżnieniem, ale także ból, konieczność częstych i nieefektywnych wizyt w toalecie, oraz ciągłe rozmyślanie, jak im zaradzić. Czy można zlikwidować zaparcia stosując...

czytaj całość

Zaparcia - zapobieganie i leczenie. Sposoby skuteczne i bezpieczne.

Według obiegowej opinii problem zaparć dotyczy jedynie ludzi starszych. Nie jest to prawda, gdyż problem ten dotyka osoby niezależnie od wieku. Rzeczywiście, im jesteśmy starsi, tym praca układu trawiennego staje...

czytaj całość

Naturalne sposoby na wzdęcia i zaparcia

Jedzenie jest dla organizmu źródłem składników odżywczych oraz energii. Z tym zdaniem na pewno zgadzają się wszyscy. Z jedzenia można też czerpać wiele przyjemności, rozkoszując się smakiem, zapachem, a także...

czytaj całość

Zdrowa dieta i inne sposoby na zaparcia

Współczesne tempo życia różni się od tempa życia poprzednich pokoleń tym, że jest o wiele szybsze. Aby za nim nadążyć, zmieniamy swoje nawyki i przyzwyczajenia, w tym także nawyki żywieniowe....

czytaj całość

Sposoby na zaparcia - usprawnij trawienie na wiosnę

Gdy pojawiają się problemy z trawieniem oraz z prawidłowym funkcjonowaniem jelit, jednym z pierwszych objawów są zaparcia. Powodują one uczucie dyskomfortu, ciężkości, wypełnienia oraz bóle brzucha i trudności z wypróżnieniem....

czytaj całość

Co jeść, aby uniknąć zaparcia?

Zaspokojenie głodu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. To, w jaki sposób ją zaspokoimy zależy tylko od nas. Posiłki możemy przygotowywać sobie sami, możemy też korzystać z szerokiego wyboru gotowych...

czytaj całość

Zaparcia w podróży - jak sobie pomóc?

Zaparcia podczas wakacyjnego wyjazdu to dość powszechny problem i – niestety – mogą nam zepsuć przyjemność z urlopu. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się, wówczas możemy uniknąć problemu. Co powoduje zaparcia...

czytaj całość

Alax – naturalny sposób na zaparcia

Zaparcia to problem, który dotyka coraz szerszą grupę osób. W krajach europejskich uskarża się na niego niemal co czwarta dorosła osoba. Badania pokazują, że z każdym rokiem przybywa ludzi, których...

czytaj całość