Zaparcia - skuteczne sposoby na zaparcie.

Koper włoski® FIX

Koper włoski® FIX

KOPER WŁOSKI FIX® suplement diety, zioła do zaparzania Koper włoski fix® -...

czytaj całość

Alax®

Alax®

Substancje czynne: Wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu (Aloe capensis) o...

czytaj całość

Sposoby na zaparcia - usprawnij trawienie na wiosnę

Gdy pojawiają się problemy z trawieniem oraz z prawidłowym funkcjonowaniem jelit, jednym z pierwszych objawów są zaparcia. Powodują one uczucie dyskomfortu, ciężkości, wypełnienia oraz bóle brzucha i trudności z wypróżnieniem. Jakie są przyczyny zaparć? Jakie są sposoby na zaparcia? Podpowiadamy co zrobić, gdy pojawią się problemy z wypróżnieniem.

Kiedy występuje zaparcie? Przyczyny zaparć

Zaparcie (nazywane także zatwardzeniem lub obstrukcją) to stan, w którym zmniejsza się indywidualny rytm wypróżnień. Trudno mówić o konkretnej częstotliwości wypróżniania (choć niektórzy definiują je w sytuacji, kiedy wypróżnienie występuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu), ważne jest, że zauważalnie odbywa się ono rzadziej. Ponadto pojawiają się trudności z oddaniem stolca i często towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia. Bezpośrednią przyczyną zatwardzenia jest zbyt długie zaleganie treści pokarmowej w jelitach lub trudności z wydalaniem stolca. Pośrednie przyczyny wpływające na motorykę jelit są różne, od nieodpowiedniej diety ubogiej w błonnik, picie zbyt małej ilości płynów, przez stres, przyczyny psychosomatyczne, niezdrowy styl życia, aż po poważne choroby. Codzienne nawyki, takie jak: zbyt krótki sen, brak odpoczynku, ciągły pośpiech czy jedzenie „w biegu” sprzyjają zaparciom. Podobnie jak niecodzienne sytuacje, takie jak np. podróż czy zmiana klimatu.

Zaparcia mogą być objawem towarzyszącym innych chorób i zaburzeń, m.in. takich jak:

 • zaburzenia hormonalne
 • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej
 • choroby jelit (niedrożność, polipy jelit, zwężenie pozapalne, kamienie kałowe)
 • choroby mięśni, zaburzenia przewodnictwa nerwów

Zaparcia mogą także towarzyszyć przyjmowaniu niektórych leków (np. z grupy środków przeciwdepresyjnych).

Warto o tym pamiętać, ponieważ trwające przez dłuższy czas zatwardzenie warto skonsultować z lekarzem specjalistą by wykluczyć, czy nie jest ono objawem poważniejszego problemu zdrowotnego.

Jak radzić sobie z zaparciami?

Jak radzić sobie domowymi sposobami z zaparciami? Jest znanych wiele sprawdzonych i przetestowanych metod na zaparcia. Aby skutecznie pozbyć się nawracających problemów z wypróżnianiem, należy przede wszystkim zmienić na stałe nawyki żywieniowe oraz stosować dietę bogatą w błonnik. Aktywność fizyczna przyczynia się do stymulacji perystaltyki jelitowej, dlatego postawmy na regularne ćwiczenia i spacery.

Jaka dieta na zaparcia?

Oto podstawowe zasady diety, która ma uchronić przed zaparciami:

 • Dzienne spożycie błonnika powinno wynosić ok. 30-40 g, przy czym najlepiej, aby był to błonnik naturalny, pochodzący ze świeżych i suszonych owoców, warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Wprowadź do jadłospisu otręby pszenne.
 • Zwiększ ilość wypijanych płynów, takich jak: woda, herbaty owocowe, herbaty ziołowe, świeże soki owocowe i warzywne, napoje mleczne. Przy zatwardzeniach można pić płyny także podczas posiłków by upłynnić treść pokarmową. Można także stosować na czczo wodę z miodem lub kefir, co usprawni procesy fermentacyjne w jelitach.
 • Ogranicz spożycie wysoko przetworzonej żywności, produktów bogatych w cukry i tłuszcze.

Domowe sposoby na zaparcia

Domowe radzenie sobie z zaparciami obejmuje stosowanie leków na zaparcia dostępnych w aptece bez recepty (np. Alax) oraz przestrzeganie kilku zasad:

 • Nie powstrzymuj wypróżnienia. Jelito grube jest najbardziej aktywne rano i to najlepszy czas na wypróżnienie. Często w pośpiechu lekceważymy „potrzeby” naszych jelit. Nie warto tego robić, to prosta droga do hemoroidów.
 • Spróbuj utrzymać stały rytm wypróżnień, najlepiej codziennie lub co 2 dni o tej samej porze. Ten nawyk ureguluje pracę jelit i „nauczy” je regularnego wypróżniania.
 • Jedz regularnie i powoli. Jedzenie w pośpiechu, łykanie powietrza i zbyt dużych kęsów to prosta droga do wzdęć i zaparć. Spróbuj wygospodarować czas na spokojne zjedzenie posiłku i na dokładne przeżucie każdego kęsa.
 • Spróbuj komponować takie posiłki, by były stosunkowo płynne (np. obowiązkowa zupa) – płynna treść pokarmowa zapobiega zaleganiu i powstawaniu zaparć.
 • Pij codziennie rano szklankę ciepłej wody z miodem lub wody z namoczonymi suszonymi śliwkami. Substancje w nich zaparte stymulują jelita do pracy.
 • Na zaparcia dobre jest regularne picie siemienia lnianego lub dodawanie do potraw oleju słonecznikowego.

Jakie zioła na zaparcia?

Zioła na zatwardzenie w postaci wyciągów w tabletkach lub kapsułkach to świetny sposób na doraźne zapobieganie oraz leczenie zaparć. Warto sięgać po leki ziołowe na zaparcia dostępne bez recepty (np. Alax) oparte na soku z aloesu i wyciągu z kory kruszyny o właściwościach przeczyszczających. Inne ziołowe środki na przeczyszczenie zawierają nasiona babki płesznik czy natkę pietruszki. Wśród herbat ziołowych na zaparcia najpopularniejsze to napar z kopru włoskiego oraz napar z senesu. Połączenie tych dwóch ziół na zaparcia pozwala łatwiej poradzić sobie z problemami z wypróżnieniem – warto wówczas sięgnąć po suplement diety herbatę ziołową na zaparcia Alax FIX.

Zaparcia - porady

Pozbądź się uciążliwego problemu dnia codziennego

Zaparcia to nie tylko kwestia samego problemu z wypróżnieniem, ale także ból, konieczność częstych i nieefektywnych wizyt w toalecie, oraz ciągłe rozmyślanie, jak im zaradzić. Czy można zlikwidować zaparcia stosując...

czytaj całość

Alax – naturalny sposób na zaparcia

Zaparcia to problem, który dotyka coraz szerszą grupę osób. W krajach europejskich uskarża się na niego niemal co czwarta dorosła osoba. Badania pokazują, że z każdym rokiem przybywa ludzi, których...

czytaj całość

Co jeść, aby uniknąć zaparcia?

Zaspokojenie głodu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. To, w jaki sposób ją zaspokoimy zależy tylko od nas. Posiłki możemy przygotowywać sobie sami, możemy też korzystać z szerokiego wyboru gotowych...

czytaj całość

Zaparcia w podróży - jak sobie pomóc?

Zaparcia podczas wakacyjnego wyjazdu to dość powszechny problem i – niestety – mogą nam zepsuć przyjemność z urlopu. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się, wówczas możemy uniknąć problemu. Co powoduje zaparcia...

czytaj całość

Naturalne sposoby na wzdęcia i zaparcia

Jedzenie jest dla organizmu źródłem składników odżywczych oraz energii. Z tym zdaniem na pewno zgadzają się wszyscy. Z jedzenia można też czerpać wiele przyjemności, rozkoszując się smakiem, zapachem, a także...

czytaj całość

Sposoby na zaparcia - usprawnij trawienie na wiosnę

Gdy pojawiają się problemy z trawieniem oraz z prawidłowym funkcjonowaniem jelit, jednym z pierwszych objawów są zaparcia. Powodują one uczucie dyskomfortu, ciężkości, wypełnienia oraz bóle brzucha i trudności z wypróżnieniem....

czytaj całość

Zdrowa dieta i inne sposoby na zaparcia

Współczesne tempo życia różni się od tempa życia poprzednich pokoleń tym, że jest o wiele szybsze. Aby za nim nadążyć, zmieniamy swoje nawyki i przyzwyczajenia, w tym także nawyki żywieniowe....

czytaj całość

Zaparcia - zapobieganie i leczenie. Sposoby skuteczne i bezpieczne.

Według obiegowej opinii problem zaparć dotyczy jedynie ludzi starszych. Nie jest to prawda, gdyż problem ten dotyka osoby niezależnie od wieku. Rzeczywiście, im jesteśmy starsi, tym praca układu trawiennego staje...

czytaj całość