Żylaki

Rutoven®

Rutoven®

Substancja czynna: Trokserutyna (Troxerutinum) 20 mg/g Wskazania do stosowania: Produkt stosowany w leczeniu...

czytaj całość

Esceven® żel

Esceven® żel

Substancja czynna: wyciąg gęsty z nasion kasztanowca (Hippocastani seminis extractum spissum;...

czytaj całość

Esceven®

Esceven®

Substancja czynna: 167 mg wyciągu suchego z nasion kasztanowca (Hippocastani seminis...

czytaj całość

Ziołowe sposoby na zdrowe i ładne nogi

W wakacyjne upalne dni i gorące noce każdy z nas chce prezentować się jak najlepiej. Podczas przygotowań do lata warto zwrócić uwagę także na nogi – w końcu to one muszą zanieść nas na plażę, basen, wieczorny spacer czy górskie szczyty. Dla wielu kobiet kłopotliwe mogą być pajączki na nogach - widoczne na skórze siateczki drobnych żył. Nie jest to tylko sprawa estetycznego wyglądu. Może to być oznaka pierwszych problemów z krążeniem żylnym. Z czasem mogą się one pogłębiać, w konsekwencji prowadząc do żylaków.

Kto i kiedy powinien zwrócić uwagę na wygląd i zdrowie swoich nóg? Po jakie leki i preparaty warto sięgnąć, aby łagodzić objawy niewydolności żylnej? Jakie ćwiczenia można wykonywać, aby poprawić krążenie żylne?

Kto jest najbardziej narażony na żylaki na nogach?

zacuje się, że w krajach rozwiniętych aż 30% kobiet i 10% mężczyzn szuka pomocy lekarskiej z powodu różnie nasilonych problemów z krążeniem krwi w kończynach dolnych. Wśród przyczyn tych dolegliwości możemy wymienić przede wszystkim: spędzanie długich godzin na stojąco lub na siedząco (zwłaszcza w pracy), małą ilość aktywności fizycznej, nadwagę, a także zakładanie skarpetek czy podkolanówek z mocno uciskającym ściągaczem. U kobiet znaczenie ma również noszenie butów na wysokich obcasach oraz wpływ hormonów, przyjmowanych m.in. w postaci tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej.

Objawy takie jak: puchnięcie nóg, nocne skurcze łydek oraz pajączki na nogach świadczą o tym, że w przyszłości możemy mieć skłonność do żylaków. Jeżeli zaobserwujemy u siebie te objawy, warto jest zastanowić się nad dotychczasowym trybem życia i postarać się wyeliminować z niego wszystko to, co nie służy naszym nogom.

Pajączki na nogach nie są tylko kwestią wyglądu. Są to drobne naczynia krwionośne, które stają się widoczne na skórze, ponieważ zbierająca się w nich krew żylna powoduje ich poszerzenie. Kiedy mięśnie nóg pracują, krew żylna nie ma problemów z płynięciem z dolnej części ciała w stronę serca. Zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi, działają wówczas prawidłowo. Brak ruchu sprawia, że praca zastawek jest zakłócona, a krew zaczyna zalegać w drobnych naczynkach. W ten sposób powstają pajączki. Z czasem problem ten może objąć także większe żyły. Stają się one wówczas poszerzone, poskręcane i bolesne - tak dochodzi do powstania żylaków. Aby ich uniknąć, warto podjąć odpowiednie kroki jak najwcześniej. Skurcze, pajączki i obrzęki możemy spróbować leczyć samodzielnie, jednak z żylakami należy udać się po profesjonalną pomoc. Dla zdrowych i ładnych nóg kluczowe znaczenie ma regularny ruch, odpowiednie leki lub suplementy oraz kilka drobnych zmian w stylu życia.

Esceven i Rutoven - ziołowe leki na obrzęki i żylaki nóg

Wśród leków na objawy przewlekłej niewydolności żylnej ważne miejsce zajmują preparaty ziołowe. Wyciąg z nasion kasztanowca zawiera cały szereg składników, które uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęki. Można go stosować zarówno w postaci maści, jak i tabletek do podawania doustnego. Wchodzi on w skład preparatów na żylaki nóg, a poza tym także na żylaki odbytu (hemoroidy). Tabletki Esceven zawierają wyciąg suchy z nasion kasztanowca, w wysokiej dawce. Stosuje się je tradycyjnie w takich objawach niewydolności krążenia, jak: obrzęki, skurcze łydek, świąd, bóle nóg, uczucie ciężkości oraz żylaki. Zalecane dawkowanie to 3 razy dziennie po 1 tabletce. Okres stosowania należy skonsultować z lekarzem. Esceven jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Równie ważne są leki do stosowania miejscowego. Żel Esceven zawiera wyciąg z nasion kasztanowca oraz heparynę, która zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Stosuje się go w tych samych dolegliwościach, co Esceven w tabletkach. Oprócz wyciągu z kasztanowca pozytywny wpływ na krążenie żylne ma również rutozyd, inaczej nazywany rutyną. Źródła tego związku to m.in. aronia i gryka. Pochodną rutyny jest trokserutyna, pozyskiwana m.in. z perełkowca japońskiego. Trokserutyna chroni i wzmacnia naczynia krwionośne. Właśnie dlatego wchodzi w skład żelu Rutoven. Można go stosować w obrzękach podudzi oraz uczuciu ciężkości i mrowienia nóg. Zalecany sposób dawkowania to 3 razy w ciągu doby przez okres 2-3 tygodni.

 

Jakie ćwiczenia pomagają na skurcze i puchnięcie nóg?

Systematyczne ćwiczenia bardzo często kojarzą się z dużym wysiłkiem i mnóstwem czasu, który należy poświęcić na aktywność fizyczną. Okazuje się jednak, że ćwiczenia, które wspomagają krążenie żylne nie muszą być ani wyczerpujące, ani długotrwałe. Nawet minimalna dawka ruchu jest w stanie pobudzić krążenie w nogach, co zapobiega zastojowi krwi w naczyniach żylnych.

  • Przykładowe ćwiczenie dla osób, które spędzają dużo czasu na stojąco (np. w pracy): stanąć z wyprostowanymi nogami, wspiąć się na palce, następnie przenieść ciężar ciała tak, aby stanąć na piętach. Wykonujemy tak 10-15 powtórzeń, następnie 10 sekund odpoczynku i powtarzamy taką serię 4-5 razy.
  • Ćwiczenie podczas siedzenia przy biurku: wyprostować nogi i skierować palce stóp maksymalnie w górę. Wytrzymać tak 10 sekund, następnie skierować palce stóp maksymalnie w dół i również wytrzymać 10 sekund. Taką serię powtarzamy 10 razy.
  • Ćwiczenie podczas jazdy samochodem: poruszać wkoło stopą w kostce, najpierw 15 razy w jedną, a potem 15 razy w drugą stronę. Następnie 20 sekund odpoczynku i możemy rozpocząć kolejną serię.
  • Będąc w domu możemy wykonywać „rowerki", leżąc na dywanie. W jednej serii wykonujemy 15 ruchów, następnie 20 sekund przerwy i kolejna seria. Na początek wystarczą 4 serie „rowerków", a z czasem możemy ich liczbę zwiększać.
  • Jeżeli mamy więcej czasu, to możemy go poświęcić na dłuższy spacer, jogging albo jazdę na rowerze. Taki rodzaj ruchu wspomaga krążenie krwi w łydkach, chroniąc przed wystąpieniem żylaków.

Niewskazane natomiast są ćwiczenia związane z podnoszeniem ciężarów.

Warto także wiedzieć, że istnieje kilka zdrowych nawyków, które możemy w sobie wyrobić, aby zadbać o ładne i zdrowe nogi. Bardzo niekorzystne jest zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, ponieważ wywołany w ten sposób ucisk pogłębia problemy z krążeniem krwi. Zdrowszym wyborem może być siedzenie ze skrzyżowanymi kostkami. Obrzęki nóg można zmniejszyć poprzez ograniczenie ilości soli w codziennej diecie. Nadmiar sodu, którego największym źródłem jest sól kuchenna, odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie, co prowadzi do puchnięcia nóg. Zamiast tradycyjnych rajstop lub podkolanówek warto sprawić sobie rajstopy uciskowe, które będą wspomagały krążenie krwi w nogach. Jeżeli problem z żylakami jest mocno nasilony, warto poprosić lekarza o pomoc w wyborze tych najwłaściwszych.

I jeszcze jedna rada przed letnim opalaniem: nogi nie lubią intensywnego słońca, ponieważ promienie słoneczne osłabiają małe naczynka krwionośne. Krem z wysokim filtrem przyda się więc nie tylko na twarz, ale także na nogi.

 

Żylaki - porady

7 faktów o żylakach, które musisz znać

Żylaki kończyn dolnych to nie tylko problem estetyczny, to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Mając skłonności genetyczne do rozwoju żylaków, warto rozpocząć profilaktykę jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy w...

czytaj całość

Ziołowe sposoby na zdrowe i ładne nogi

W wakacyjne upalne dni i gorące noce każdy z nas chce prezentować się jak najlepiej. Podczas przygotowań do lata warto zwrócić uwagę także na nogi – w końcu to one...

czytaj całość

Wyciąg z kasztanowca - właściwości i zastosowanie

Popularny kasztan to tak naprawdę kasztanowiec zwyczajny, którego prawie każda część jest wykorzystywana w lecznictwie i kosmetologii. Jakie właściwości ma wyciąg z kasztanowca? Dlaczego leki i maści na żylaki na...

czytaj całość

Tabletki ziołowe na żylaki kończyn dolnych - objawy, zapobieganie i leczenie.

Żylaki na nogach nie są jedynie problemem estetycznym. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy żylaków, warto od razu podjąć działania, które mogą zapobiec ich pogłębieniu. To pozwoli na utrzymanie naczyń...

czytaj całość

Jak radzić sobie z objawami niewydolności krążenia żylnego w nogach?

Być może wielu spośród nas zdarzyło się po długim, męczącym dniu odczuwać ciężkość w nogach, kurcze łydek czy nawet zaobserwować ich obrzęk. Objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się niewydolności...

czytaj całość

Zadbaj o nogi na wiosnę!

Wiosną ciało budzi się do życia. Zrzucamy grube ubrania i z radością wystawiamy skórę na pierwsze ciepłe promienie słoneczne. W jaki sposób zregenerować ciało po zimie? Jak zadbać o nogi,...

czytaj całość

Żylaki nóg nie muszą być problemem. Jak dbać o nogi, aby były ładne i zdrowe?

Obecność żylaków na nogach dla wielu kobiet ma przede wszystkim znaczenie estetyczne. Nogi, które są pokryte siatką pajączków lub na których widać poskręcane i poszerzone naczynia żylne w ich odczuciu...

czytaj całość