Artykuły

Artykuły, z których skorzystają nie tylko pacjenci, ale także farmaceuci chcący zgłębić lub utrwalić wiedzę na temat ziół.

07.01.2019

Akcja: wątroba regeneracja! Jakie zioła na wątrobę?

Wątroba, cholesterol i trawienie

Wiosna to czas odrodzenia i oczyszczenia. Nie bez przyczyny specjaliści od żywienia doradzają oczyszczanie organizmu właśnie po zakończeniu zimy. Kluczem do usunięcia toksyn z organizmu jest wspomożenie pracy i regeneracja wątroby. To właśnie w tym okresie organ ten osiąga szczyt swoich możliwości. Jak oczyścić organizm z toksyn? Jak zregenerować wątrobę? Jakie zioła na oczyszczenie i regenerację wątroby?

Zimą spożywamy dużo tłustych, kalorycznych i ciężkostrawnych pokarmów, które mają nam zapewnić odpowiednią podaż energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i produkcji dużej ilości ciepła. Z nadejściem wiosny fizjologicznie zrzucamy nagromadzony balast. Wiele osób chce wspomóc ten proces poprzez przeprowadzanie kuracji oczyszczających organizm z nagromadzonych toksyn. Służy to poprawie samopoczucia, usprawnieniu funkcjonowania wielu narządów i układów, lepszej przemianie materii oraz odzyskaniu zdrowego wyglądu skóry. Wiosna to czas zmian nawyków żywieniowych i spożywania większej ilości lekkostrawnych posiłków. Częścią diety oczyszczającej są owoce i warzywa, najlepiej w postaci surowej bądź świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych. Ważną rolę w oczyszczaniu organizmu pełnią zioła, szczególnie te wspomagające pracę wątroby.

Wiosenne oczyszczenie wątroby

Wiosenną detoksyfikację warto zacząć od wątroby. Dlaczego? Bo to organ w naszym organizmie odpowiedzialny właśnie za neutralizację i usuwanie toksyn z ustroju. Metabolizując produkty przemiany materii, alkohol, leki i inne związki chemiczne, część z nich przekształca do postaci, które mogą być wydalone z organizmu. Jednak sporo tych związków chemicznych zostaje w wątrobie, utrudniając jej pracę. 

Skuteczne oczyszczanie wątroby zakłada stosowanie odpowiedniej diety oraz ziół, które pozwolą usunąć nagromadzone toksyny oraz wspomogą regenerację tego narządu.

Dieta na oczyszczanie wątroby

Dobrej pracy wątroby sprzyja lekkostrawna i urozmaicona dieta, bogata w warzywa, owoce i błonnik. Należy unikać pokarmów tłustych, ciężkostrawnych i żywności wysoko przetworzonej. Wątrobie szkodzą sztuczne substancje zawarte w produktach żywnościowych, alkohol oraz leki.

Dieta oczyszczająca wątrobę zakłada spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej, przygotowanych poprzez gotowanie, duszenie lub na parze. Warto zminimalizować lub nawet całkowicie wykluczyć spożywanie pieczywa pszennego, słodyczy, mocnych napojów (kawa, herbata) oraz nabiału. Ważną pozycją w diecie na odtrucie wątroby są świeże soki owocowo-warzywne (np. z marchwi, buraka, świeżego ogórka).

Jakie zioła na oczyszczanie wątroby?

Drugim ważnym elementem kuracji oczyszczającej wątrobę jest stosowanie ziół w postaci naparów ziołowych czy wyciągów zamkniętych w kapsułkach lub tabletkach. Po jakie zioła na wątrobę warto sięgnąć, by usprawnić jej pracę?

  • Ostropest plamisty – sylimaryna zawarta w wyciągach z tej rośliny chroni wątrobę przed toksynami, regeneruje, działa przeciwzapalnie i ochronnie. Ostropest warto stosować zarówno w formie herbaty ziołowej, w postaci suplementów diety w kapsułkach (np. Ostropest plamisty Tylko Natura) lub jako lek na wątrobę dostępny bez recepty w tabletkach (np. Sylimarol 70®mg). Warto także pójść o krok dalej i stosować preparaty działające odtruwająco nie tylko na wątrobę, ale też na cały organizm. Sylimarol® Detox to suplement diety, który oprócz wyciągu z owoców ostropestu plamistego, zawiera także ziele skrzypu, liść pokrzywy oraz liść brzozy o właściwościach odtruwających organizm i oczyszczających go z toksyn.
  • Mniszek lekarski – stosowany przy osłabieniu czynności wątroby, działa żółciotwórczo, żółciopędnie i lekko przeczyszczająco. Wyciągi z mniszka lekarskiego wspomagają odtruwanie organizmu poprzez usuwanie szkodliwych substancji przez nerki.

Podsumowując, wiosna to świetny czas na oczyszczenie organizmu. Proces ten warto zacząć od odtrucia i regeneracji wątroby. Skuteczne oczyszczanie wątroby opiera się na zmianie nawyków żywieniowych oraz stosowaniu lekkostrawnej diety, bogatej w owoce i warzywa. Warto także sięgnąć po suplementy na wątrobę zawierające ostropest plamisty, karczoch zwyczajny oraz mniszek lekarski. Picie dużej ilości zdrowych płynów usprawni proces usuwania szkodliwych substancji z organizmu.

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptFlexidermEssylimar