Artykuły

Artykuły, z których skorzystają nie tylko pacjenci, ale także farmaceuci chcący zgłębić lub utrwalić wiedzę na temat ziół.

15.12.2020

Kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy na pomoc wątrobie

Fosfolipidy i sylimaryna – unikatowe połączenie dwóch substancji, które chroni i regeneruje wątrobę. Jakie właściwości mają te substancje? Gdzie występują i jak je stosować? Kto powinien sięgnąć po preparaty w kompleksem sylimarynowo-fosfolipidowym?

Wątroba to bardzo pracowity, ale i wrażliwy narząd. Pełni dziesiątki funkcji, w jej komórkach zachodzi tysiące reakcji chemicznych ważnych dla funkcjonowania całego organizmu. Metabolizuje i magazynuje węglowodany, przetwarza białka i lipidy. Produkuje żółć, bierze udział w trawieniu pokarmów, detoksykuje i odtruwa organizm. Odpowiada za niektóre procesy immunologiczne i przetwarza hem z czerwonych krwinek do bilirubiny. A to tylko kilka spośród wielu istotnych funkcji wątroby.

Leki, alkohol, nieprawidłowa dieta, stres, nikotyna, siedzący tryb życia, przebyte choroby - jest wiele czynników, które negatywnie wpływają na pracę tego narządu. A nadwyrężona wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona. Uszkodzenie wątroby może rozwijać się latami, nie dając żadnych specyficznych objawów. Pojawiają się problemy z trawieniem, wzdęcia i bóle brzucha. Do tego dochodzą niespecyficzne symptomy, takie jak: zmęczenie, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Będąc w grupie ryzyka, warto w takim przypadku zrobić badania laboratoryjne na poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych (ALAT i AspAT). Podwyższone wartości tych parametrów są ważnym sygnałem alarmowym.

Uszkodzenie wątroby – skąd się bierze?

Ciężko pracująca wątroba nie ma czasu na regenerację. Obciążenie intensywnymi procesami odtruwania i metabolizmu wielu substancji ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie hepatocytów (komórek wątroby). Szczególne groźne jest długotrwałe przyjmowanie leków, regularna ekspozycja na alkohol, palenie papierosów, przebyte wirusowe zapalenie wątroby i ciężkostrawna dieta. Czynniki te mogą prowadzić do zmian w strukturze tego narządu i jego nieprawidłowego działania. Z czasem dochodzi do poważnych uszkodzeń, zwłóknienia i stłuszczenia wątroby.

Odpowiednio wcześnie zauważone zmiany w zakresie struktury i funkcjonowania tego narządu dają dużą szansę na regenerację. Aby jednak przywrócić sprawną pracę wątroby potrzebne jest wielokierunkowe działanie. Oprócz stosowania leków mających na celu ochronę i regenerację hepatocytów, należy zmienić dietę oraz, przede wszystkim, unikać czynników mających negatywny wpływ na wątrobę. Po jakie substancje o naturalnym pochodzeniu warto sięgnąć, aby z jednej strony zapobiec uszkodzeniu wątroby, a z drugiej – wspomóc jej regenerację?

Sylimaryna – jak działa?

Sylimaryna to zbiorcza nazwa na szereg substancji chemicznych pozyskiwanych z nasion ostropestu plamistego (Silybum marianum). To kompleks flawonolignanów o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Pobudza produkcję białek w uszkodzonej wątrobie, hamując jednocześnie wnikanie toksyn do wnętrza komórek i włóknienie narządu.

Jak działa sylimaryna z ostropestu plamistego?

 • ma właściwości antyoksydacyjne
 • przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek wątroby
 • stabilizuje, wzmacnia i chroni błony komórkowe hepatocytów
 • przyczynia się do produkcji nowych komórek wątrobowych.

Sylimaryna działa dwukierunkowo – z jednej strony pobudza komórki wątroby do odbudowy i chroni je, a z drugiej hamuje procesy prowadzące do ich uszkodzenia. Ponadto zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych.

Fosfolipidy dla lepszej pracy wątroby

Inną substancją pochodzenia naturalnego o działaniu hepatoochronnym są fosfolipidy pozyskiwane z nasion soi. To estry kwasów tłuszczowych, które mają zdolność wbudowywania się w błony biologiczne różnych komórek, zwiększając tym samym ich płynność i intensyfikując transport między komórkami. W wątrobie fosfolipidy stabilizują błony komórkowe hepatocytów.

Jak działają fosfolipidy sojowe?

 • wbudowują się w błony komórkowe hepatocytów, stabilizując je i ułatwiając transport międzykomórkowy
 • stymulują produkcję żółci
 • intensyfikują pracę enzymów
 • pomagają w przywróceniu prawidłowej pracy hepatocytów.

Kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy – unikalne połączenie

Zarówno stosowanie sylimaryny z ostropestu plamistego, jak i fosfolipidów sojowych wpływa korzystnie na pracę wątroby. Badania jednak dowodzą, że połączenie tych dwóch substancji wzmacnia ich korzystne działanie. W jaki sposób? W obecności fosfolipidów sylimaryna jest lepiej wchłaniana. To duża zaleta, ponieważ dzięki temu ma większą biodostępność i może być stosowana w mniejszych dawkach, przy jednoczesnym wzmocnieniu efektu terapeutycznego.

Połączenie tych dwóch związków w kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy ma jeszcze inne zalety. W komórkach wątroby ma on wyższą lipofilność, co wpływa bezpośrednio na ochronę i pracę wątroby. Połączone właściwości sylimaryny i fosfolipidów powodują ponadto poprawę funkcjonowania hepatocytów, obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i bilirubiny.

Na co i kiedy stosować preparaty z kompleksem sylimarynowo-fosfolipidowym?

Synergiczne działanie kompleksu sylimarynowo-fosfolipidowego jest pomocne w leczeniu (i zapobieganiu):

 • polekowego uszkodzenia wątroby, szczególnie przy stosowaniu dużej ilości leków, które „przechodzą” przez wątrobę i są tam metabolizowane
 • stłuszczenia wątroby wywołanego otyłością, cukrzycą, alkoholem lub zespołem metabolicznym
 • wirusowego zapalenia wątroby (WZW o różnych typach)
 • zwłóknienia i marskości wątroby, będących wynikiem wielu różnych schorzeń w obrębie tego narządu
 • zmian degeneracyjnych związanych ze spożywaniem dużej ilości alkoholu
 • narażenia na toksyny i zatrucia organizmu.

Lekiem zawierającym w składzie kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy jest Essylimar® (https://www.herbapol.poznan.pl/pl/produkty/essylimar). To preparat dostępny bez recepty, który zapobiega uszkodzeniom i regeneruje wątrobę. Ponadto przyspiesza powstawanie nowych hepatocytów i stymuluje produkcję enzymów wątrobowych. Preparat stosuje się wspomagająco w zaburzeniach czynności wątroby.

Naturalne właściwości sylimaryny i fosfolipidów są pomocne w zapobieganiu i leczeniu uszkodzenia wątroby wywołanego różnymi przyczynami. Jednak połączenie ich w kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy daje dodatkowe efekty terapeutyczne.

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptFlexidermEssylimar