Artykuły

Artykuły, z których skorzystają nie tylko pacjenci, ale także farmaceuci chcący zgłębić lub utrwalić wiedzę na temat ziół.

26.07.2019

Letnie SOS, czyli co spakować do apteczki

Przeziębienie i grypaSiniaki i stłuczeniaWątroba, cholesterol i trawienieZaparcia

Zadrapania, ukąszenia, biegunka, przeziębienie, zapalenie pęcherza – to najczęstsze dolegliwości, które mogą dopaść nas podczas urlopu. Dlatego planując wakacyjny wyjazd, warto zabrać ze sobą chociaż podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Co powinno wchodzić w skład urlopowej apteczki? Podpowiadamy.

Materiały opatrunkowe i środki do dezynfekcji

Skaleczenia, otarcia i drobne rany to codzienność podczas wakacyjnych wyjazdów, szczególnie jeśli podróżujemy z dziećmi. Środki do opatrywania ran oraz preparaty dezynfekujące to podstawa każdej apteczki pierwszej pomocy. Plastry z opatrunkiem, bandaże w kilku rozmiarach, jałowe kompresy, preparaty do dezynfekcji ran i chusta trójkątna to absolutne minimum.

Zadbajmy, aby spray lub płyn do oczyszczania i wyjaławiania ran stosowany u dzieci nie szczypał i nie podrażniał delikatnej skóry najmłodszych. Dla maluchów warto zabrać plastry z kolorowymi nadrukami i ulubionymi bohaterami z bajek, najlepiej wodoodporne, by chroniły zranienia także podczas kąpieli.

Maści i żele na stłuczenia i siniaki

W wakacyjnej apteczce warto mieć także preparaty na drobne stłuczenia i siniaki. Wybierajmy te zawierające wyciąg z arniki górskiej i nagietka (np. dostępna bez recepty maść Arcalen), kasztanowca lub pochodne heparyny. Będą pomocne nie tylko przy szybszym gojeniu się krwiaków, ale także przyspieszą powrót do formy po drobnych kontuzjach.

Leki na podstawowe dolegliwości

Jeśli podróżujemy z całą rodziną pamiętajmy, aby zabrać zarówno leki dla dorosłych, jak i te przeznaczone specjalnie dla dzieci.

  • Przeciwbólowe – tu warto zabrać ze sobą preparaty o szerokim zastosowaniu. Leki na ból oparte na ibuprofenie lub paracetamolu, oprócz działania przeciwbólowego, łagodzą także gorączkę.
  • Na przeziębienie i grypę – infekcje zdarzają się także podczas urlopu. Dlatego warto zabezpieczyć się zabierając ze sobą podstawowe leki przeciwgorączkowe, tabletki do ssania na gardło, syrop na kaszel czy złożone leki na przeziębienie i grypę, np. w formie proszku do przygotowaniu ciepłego napoju.
  • Na zapalenie pęcherza moczowego – problemy z układem moczowym to jedna z najczęstszych letnich dolegliwości. Czasami wystarczy kąpiel w zimnej wodzie lub dłuższe siedzenie na chłodnej powierzchni, by zapalenie pęcherza moczowego skutecznie uprzykrzyło każdy wyjazd. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą leki na drogi moczowe (np. Urosept), które zastosowane już przy pierwszych objawach potrafią skutecznie zahamować infekcję.
  • Leki na chorobę lokomocyjną – pamiętajmy, że tego rodzaju preparaty sprawdzają się także w przypadku choroby morskiej. Jeśli zatem planujemy podróż statkiem, warto zabrać je ze sobą, nawet jeśli podczas jazdy samochodem nie odczuwamy nieprzyjemnych dolegliwości.
  • Preparaty na biegunkę i problemy trawienne – by uniknąć biegunki podróżnych obowiązkowo spakujmy do urlopowej apteczki leki na biegunkę, probiotyki i herbaty ziołowe na trawienie. Pomogą złagodzić uciążliwe dolegliwości i ochronią układ pokarmowy przed kolejnymi problemami.

Aby drobne dolegliwości nie uprzykrzyły wakacyjnego wypoczynku, warto zabrać ze sobą podstawowy skład wakacyjnej apteczki pierwszej pomocy. Nie zajmie ona dużo miejsca w bagażu, a w kłopotliwej sytuacji pomoże w szybkim powrocie do zdrowia.

Życzymy udanego wypoczynku!

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptAlaxEssylimarMucositFlexiderm