Artykuły

Artykuły, z których skorzystają nie tylko pacjenci, ale także farmaceuci chcący zgłębić lub utrwalić wiedzę na temat ziół.

14.03.2017

Zdrowa wątroba - ważny krok do dobrej formy na wiosnę

Wątroba, cholesterol i trawienie

Zima się kończy, dni stają się dłuższe, a słońca jest więcej. Wiosna to dobry czas, aby zrobić coś dla siebie i dla własnego lepszego samopoczucia. Zimą nasza aktywność z reguły jest mniejsza, a z nadejściem wiosny mamy więcej motywacji, aby zadbać o dobrą formę. Właśnie wtedy chętniej poświęcamy czas na aktywność fizyczną, rozpoczynamy dietę odchudzającą albo staramy się bardziej dbać o urodę. Jest jeszcze jedna ważna sprawa, o której nie zawsze pamiętamy, a która z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Z różnych powodów podczas zimy nasza wątroba pracuje intensywniej, niż kiedy indziej, dlatego wiosną można zadbać o jej regenerację i oczyszczenie. Co możemy zrobić, aby wspomóc pracę wątroby? Jakie suplementy diety mogą nam w tym pomóc? Na ile skuteczne są sposoby na detoks wątroby i całego organizmu?

Dlaczego wiosna to dobry czas na regenerację wątroby?

Wątroba jest organem, który pełni wiele ważnych zadań. Możemy wśród nich wymienić oczyszczanie organizmu z toksyn, produkcję żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów oraz inne równie istotne procesy. Wątroba pracuje bez przerwy, ale zdarza się, że niekiedy musi pracować bardzo intensywnie, a my nie zawsze możemy tego uniknąć. Zima to czas, kiedy konieczne jest ogrzewanie mieszkań. Zanieczyszczenie powietrza jest wtedy większe, niż zazwyczaj. Szkodliwe związki chemiczne, zawarte w dymie z domowych instalacji CO trafiają do naszych płuc, a stamtąd do krwi. W procesie usuwania ich z organizmu główną rolę odgrywa wątroba.

Zima to także czas świąteczno- noworocznych spotkań, na których króluje tłuste, ciężkostrawne jedzenie, słodycze i ciasta, a obok nich nierzadko napoje alkoholowe. To również nie jest obojętne dla wątroby. Zima to w końcu czas, kiedy znacznie częściej przydarzają się nam przeziębienia. Aby je zwalczyć, często wybieramy leki, które bazują na paracetamolu. Środek ten szybko znosi ból i gorączkę, ale równocześnie może mocno obciążać wątrobę. Nawet, jeżeli nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów, warto pamiętać o wątrobie i w miarę możliwości wspomagać jej pracę, aby służyła nam bez zarzutu. Wiosną nasz organizm budzi się z „zimowego snu", dlatego chętnie podejmujemy wtedy różne inicjatywy dla naszego zdrowia. Warto wtedy przypomnieć sobie także o wątrobie. Dla jej regeneracji pomocne będą zioła, także te podawane w postaci suplementów diety.

Jakie zioła pomagają w oczyszczaniu wątroby?

Kiedy słyszymy hasło „zioła na wątrobę", z reguły naszym pierwszym skojarzeniem jest ostropest plamisty. Roślina ta już od dawna cieszy się sławą skutecznego remedium na problemy z wątrobą. Wyciąg z owoców ostropestu zawiera sylimarynę - substancję, która działa ochronnie i regenerująco na komórki wątroby. Preparat Sylimarol Detox łączy w sobie wyciąg z ostropestu z trzema innymi składnikami ziołowymi: wyciągiem z ziela skrzypu, liści brzozy i ziela pokrzywy. Skrzyp i pokrzywa mają właściwości moczopędne, a brzoza wspiera wydalnicze funkcje nerek. Tak skomponowany zestaw ziół działa na organizm odtruwająco, przyspiesza przemianę materii oraz zwiększa wydalanie wody z organizmu. W ten sposób wspomaga proces usuwania szkodliwych metabolitów. Sylimarol Detox jest polecany wszystkim, którym zależy na utrzymaniu wątroby w dobrej formie.

Korzystny wpływ na wątrobę ma także wyciąg z karczocha. Roślina ta zrobiła karierę w kuchni śródziemnomorskiej, jednak warto pamiętać o jej właściwościach zdrowotnych. Jednym ze składników czynnych wyciągu z karczocha jest cynaryna- związek o działaniu żółciopędnym, żółciotwórczym i chroniącym komórki wątroby. Ponadto pomaga regulować poziom cholesterolu. Karczoch może być smacznym dodatkiem do potraw, ale łatwiej jest przyjmować wyciąg z karczocha w postaci suplementu diety np. z serii „Tylko Natura". Efekty działania karczocha i ostropestu uzupełniają się nawzajem, dlatego można zażywać te zioła jednocześnie

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptFlexidermEssylimar