Artykuły

Artykuły, z których skorzystają nie tylko pacjenci, ale także farmaceuci chcący zgłębić lub utrwalić wiedzę na temat ziół.

26.02.2019

Zioła na hemoroidy - naturalne sposoby na ten dokuczliwy problem

Hemoroidy

Hemoroidy – wstydliwa i bolesna choroba, dotykająca coraz więcej osób, niestety wciąż pozostaje tematem tabu. Chociaż hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Tymczasem okazuje się, że hemoroidy można skutecznie wyleczyć za pomocą ziół.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy – zwane guzkami krwawniczymi – są strukturami naczyniowymi położonymi w kanale odbytu. Otoczone są mięśniami odbytu (zwieraczami), które pozostają w stanie napięcia, powodują zastój krwi w hemoroidach i w ten sposób utrzymują szczelność odbytu. W trakcie oddawania stolca mięśnie rozluźniają się i następuje wówczas odpływ krwi nagromadzonej w hemoroidach. Zmiany patologiczne zaczynają pojawiać się wówczas gdy zaburzony zostaje odpływ krwi. W wyniku zatrzymania krwi guzki stają się nabrzmiałe, i uwypuklają się na zewnątrz lub wewnątrz odbytu, dodatkowo rozwija się stan zapalny.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyny występowania choroby są bardzo różne. Najbardziej narażone są na nie osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży i osoby po 50 roku życia. Wpływ ma także nieodpowiednia dieta, mała podaż błonnika w diecie, przewlekłe zaparcia, otyłość, zbyt mała aktywność fizyczna.

Hemoroidy – objawy

Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą. Do głównych objawów należą: podrażnienie, pieczenie i świąd odbytu, uszkodzenie śluzówki związane z krwawieniem, ból i obrzęk w okolicy odbytu, uczucie niekompletnego wypróżnienia, często także nietrzymanie stolca oraz stałe uczucie wilgotności w okolicy odbytu. Może także dochodzić do wypadania guzków krwawniczych, powstawania szczelin i pęknięć.

Hemoroidy – jak leczyć?

Objawy hemoroidów są bardzo dokuczliwe i krępujące. Wysoką skuteczność działania w początkowym etapie rozwoju choroby wykazują preparaty ziołowe – głównie przez swoje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Składniki roślinne dodatkowo łagodzą podrażnienia, świąd i pieczenie okolic odbytu, zmniejszają krwawienie i przyśpieszają gojenie. W leczeniu objawów hemoroidów stosuje się leki ziołowe działające miejscowo: kremy, czopki, żele. Świetnie sprawdzają się także ciepłe kąpiele, nasiadówki i okłady z ziołowych naparów.

Uwaga!

Leczenie preparatami miejscowymi może trwać 7-10 dni. Po tym czasie, jeśli objawy będą się nasilać, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W zaawansowanych stadiach choroby leki ziołowe mogą stanowić wsparcie w leczeniu.

Zioła na hemoroidy

Najpopularniejszą rośliną leczniczą stosowaną w leczeniu hemoroidów jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculum hipocastanum). W celach leczniczych wykorzystuje się nasiona, korę, kwiaty oraz liście kasztanowca.

Kasztanowiec - składniki czynne:

  • nasiona zawierają saponiny - najbardziej znana escyna, flawonoidy, garbniki i kumaryny,
  • kora kasztanowca to bogate źródło związków kumarynowych – eskulina, flawonoidów, garbników oraz saponin,
  • w kwiatach znajdziemy flawonoidy (w tym rutynę, kwercetynę), fenolokwasy, garbniki, kumaryny, liście kasztanowca zawierają głównie flawonoidy.

Kasztanowiec – działanie

Najważniejsze działanie kasztanowca związane jest z obecnością escyny. Hamuje ona aktywność enzymów działających destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych – tym samym uszczelnia je, zmniejsza kruchość, poprawia ich elastyczność i zwiększa ich odporność na rozciągnięcia, deformacje i pękanie. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, zapobiega wysiękom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek i wynikającym z tego obrzękom.

Zawarte w kasztanowcu escyna i flawonoidy działają przeciwzapalnie, zmniejszają lepkość krwi, poprawiając tym samym przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zapobiegając powstawaniu skrzepów.

Główną substancją czynną kory kasztanowca jest eskulina. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność, zmniejsza krwawienia. Synergistycznie z eskuliną działają garbniki zawarte w korze kasztanowca, charakteryzujące się działaniem ściągającym, zmniejszającym krwawienia i obrzęki.

Kasztanowiec – zastosowanie

Wyciągi z nasion i kory kasztanowca stosowane są w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych, w takich schorzeniach jak hemoroidy (żylaki odbytu) oraz zastoje żylne, zakrzepowe zapalenie żył oraz we wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek, objawiających się między innymi bolesnością, uczuciem zimna, mrowieniem, kurczami mięśni.

Wśród bogactwa preparatów z kasztanowcem znajdziemy żelemaści i czopki do stosowania zewnętrznego. Stosowane miejscowo zmniejszają dolegliwości świądowe, hamują stan zapalny, dodatkowo uśmierzają ból. Warto również wykonywać nasiadówki na hemoroidy. W aptekach dostępne są też preparaty zawierające wyciągi z kasztanowca do stosowania wewnętrznego w postaci tabletek.

Co to jest oczar wirginijski?

Kolejną rośliną stosowaną w leczeniu hemoroidów jest Oczar wirginijski (Hamamelis virginina). Jest to krzew lub niewielkie drzewo naturalnie rosnące w Ameryce Północnej. W Polsce uprawiany jest w celach ozdobnych.

Oczar wirginijski – właściwości

Jako surowiec leczniczy wykorzystywane są liście i kora oczaru. Są one bogatym źródłem garbników, flawonoidów, saponin oraz antocyjanidynów. Wyciąg z liści i kory oczaru wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające. Dodatkowo reguluje krążenie podskórne, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Oczar – zastosowanie

Wyciągi z liści i kory oczaru stosuje się głównie zewnętrznie w postaci okładów, nasiadówek ( 5-10 g surowca na 250 ml wody,) maści i czopków, między innymi w przypadku występowania żylaków odbytu. Odwar z oczaru polecany jest do codziennej higieny intymnej. Wewnętrznie napary z oczaru (2-3 g surowca) stosujemy w żylakach kończyn dolnych, stanach zapalnych hemoroidów, stłuczeniach. Oczar stosowany wewnętrznie może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Ruszczyk kolczasty

Niezwykle ważną rośliną polecaną w łagodzeniu dolegliwości związanych z hemoroidami jest ruszczyk kolczasty, myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus L.) Z ruszczyka pozyskujemy kłącze bogate w saponiny sterydowe (ruscyna, ruskogenina), flawonoidy, alkaloidy, kumaryny i olejek eteryczny.

Ruszczyk – właściwości

Ruszczyk jest surowcem o wielu właściwościach i zastosowaniach, z których najważniejsze jest jego aktywne działanie na układ krążenia. Ziele ruszczyka wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, usprawnia krążenie, przeciwdziała zastojom krwi i obrzękom, chroni naczynia krwionośne przed rozciągnięciem i deformacjami, zapobiega wypadaniu guzków krwawniczych na zewnątrz. Dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Ruszczyk – zastosownie

Ruszczyk doskonale wpływa na stan układu krwionośnego organizmu, z tego względu stosuje się go głownie w walce z hemoroidami, w leczeniu niewydolności naczyń żylnych, w kurczach łydek, obrzękach kończyn i krwawieniach z dróg rodnych. Wyciąg z ruszczyka można stosować doustnie w postaci tabletek lub naparu. Wyciągi z ruszczyka służą także do wyrobu maści i czopków do stosowania miejscowego.

Uwaga!

Po podaniu doustnym mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe i nadmierna potliwość stosowanie preparatów z ruszczykiem przeciwwskazane jest w nadciśnieniu tętniczym i przeroście prostaty.

Kora dębu na hemoroidy

Dąb szypułkowy i beszypułkowy (Quercus robur/sessilis) jest drzewem należącym do rodziny bukowatych, rośnie w Polsce i w całej Europie. Jego kora (Quercus cortex) jest popularnym środkiem leczniczym działającym przeciwzapalnie i ściągajaco. Działanie to zawdzięczamy dużej zawartości garbników, pozostałe substancje czynne kory dębu to kwasy fenolowe (galusowy i elagowy), flawonoidy oraz triterpeny. W leczeniu żylaków i hemoroidów stosuje się wywar z kory dębu.

Stosowany zewnętrznie w postaci nasiadówek obkurcza ściany naczyń włosowatych, zmniejsza ich przepuszczalność, hamuje drobne krwawienia. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Wywar z kory dębu świetnie sprawdza się jako płukanka w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Można go także używac do przemywania chorobowo zmienionej skóry i błon śluzowych. Z kolei picie naparów z kory dębu zalecane jest w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i biegunki.

Nasiadówka z kory dębu

Do nasiadywań, okładów i płukania jamy ustnej stosujemy wywar przyrządzony z 20g kory dębu na 1 litr wody. Korę dębu gotujemy przez 10 minut na wolnym ogniu, a następnie cedzimy. Aby terapia była skuteczna, kąpiel z dodatkiem wywaru z kory dębu powinna trwać około 15 min., a temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza.

Krwawnik pospolity

Znaną wszystkim rośliną wspomagającą leczenie hemoroidów jest Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.). W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty i ziele krwawnika, bogate w związki azulenowe, flawonoidy, garbniki, kwas mrówkowy, octowy, achilleinę.

Napar z krwawnika może być wykorzystywany do wykonywania nasiadówek stosowanych pomocniczo w leczeniu żylaków odbytu ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne, ściągające i przeciwkrwotoczne. Krwawnik zmniejsza lub hamuje drobne krwawienia z uszkodzonyuch naczyń włosowatych żylaków odbytu. Zewnętrznie może być stosowany także w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych.

Dodatkowo krwawnik pobudza czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także działa nieznacznie przeciwskurczowo.

Ziele nostrzyka (Meliloti officinalis)

W celach leczniczych zbiera się ziele nostrzyka, które dzięki obecności związków kumarynowych, melilotyny i flawonoidów wzmacnia naczynia żylne i limfatyczne, zmniejsza krzepliwość krwi i poprawia jej przepływ, przyczynia się także do zmniejszenia obrzęków.

Dodatkowo ze względu na obecność alantoiny wykazuje właściwości regenerujące i przyśpiesza gojenie ran. Ziele nostrzyka może być stosowane zarówno wewnętrznie i zewnętrznie w żylakach, zakrzepowym zapaleniu żył, w zapaleniach naczyń limfatycznych oraz w hemoroidach. Spożywanie ziela nostrzyka w nadmiernej ilości może powodować krwawienia, wymioty, bóle głowy.

Hemoroidy a zaparcia

Dolegliwości związane z hemoroidami nasilają silne zaparcia. Dlatego wsparcie w leczeniu hemoroidów może stanowić stosowanie ziół, które zapobiegają zaparciom i regulują wypróżnienia. Warto więc pić napary z kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum) oraz włączyć do codziennej diety zioła bogate w błonnik np. nasiona babki jajowatej, babki płesznik albo lnu.

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptFlexidermEssylimar