Artykuły

Artykuły, z których skorzystają nie tylko pacjenci, ale także farmaceuci chcący zgłębić lub utrwalić wiedzę na temat ziół.

03.04.2017

Zioła wspomagające odchudzanie

Stosowanie ziół przy odchudzaniu ma wiele zalet. Składniki w nich zawarte poprawiają przemianę materii, stymulują metabolizm, wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Te i wiele innych właściwości ziół pomaga wielu osobom skutecznie radzić sobie z nadprogramowymi kilogramami. Jakie zioła na odchudzanie? Jak oczyścić organizm? Podpowiadamy.

Włączenie ziół w proces odchudzania, czy to w postaci naparów, płynów czy suplementów diety, pomaga w naturalny sposób przyspieszyć zrzucenie nadwagi. Flawonoidy, witaminy, minerały i przeciwutleniacze w nich zawarte pomagają usprawniać metabolizm i oczyszczać komórki ze szkodliwych i zbędnych substancji. Wyciągi ziołowe są częstym składnikiem złożonych preparatów na odchudzanie i wspomagających detoks organizmu (np. suplementu diety Sylimarol® Detox).

Warto jednak pamiętać, że same zioła nie wystarczą, aby odchudzanie było skuteczne, potrzebna jest jeszcze regularna aktywność fizyczna i różnorodna, ale niskokaloryczna dieta. Połączenie tych trzech składników to pierwszy krok na drodze do szczupłej i zdrowej sylwetki.

Jakie zioła na odchudzanie?

Zastanawiając się nad wyborem konkretnych ziół, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich właściwości, także w kontekście bezpieczeństwa ich stosowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu czy zakresu ich wykorzystania, warto najpierw zwrócić się po profesjonalną konsultację. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania leków na choroby przewlekłe. 

Oto główne grupy roślin pomocnych podczas odchudzania.

Zioła stymulujące trawienie i metabolizm

Chyba każdy z nas zna i stosuje zioła na niestrawność. Składniki zawarte w herbacie z mięty lub z kopru włoskiego usprawniają trawienie, znoszą uczucie ciężkości żołądka, stymulują perystaltykę jelit i redukują wzdęcia. Bazując na radach babć i mam, sięgamy po herbatę miętową po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Podobnie, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, stosujemy w kuchni na co dzień wiele roślin napędzających metabolizm, w tym liczne przyprawy, np.: lubczyk, oregano, bazylię, chili, imbir, pieprz czarny, kolendrę czy estragon.

Zioła usprawniające i regulujące trawienie często mają także inne właściwości, pomocne przy odchudzaniu. Nie tylko przyspieszają metabolizm, ale także poprawiają pracę wątroby, pomagają obniżać poziom „złego” cholesterolu i regulować poziom glukozy we krwi. Oto kilka przykładów:

- mięta pieprzowa (np. Mięta FIX),

- rumianek (np. Rumianek FIX),

- koper włoski (np. Koper włoski FIX),

- melisa (np. Melisa FIX),

- mniszek pospolity,

- fiołek trójbarwny,

- szałwia (np. Szałwia FIX).

Zioła zmniejszające apetyt

Niektóre składniki zawarte w preparatach ziołowych osłabiających apetyt pęcznieją w przewodzie pokarmowym przy kontakcie z wodą i wywołują uczucie sytości. Zioła hamujące łaknienie to m.in.:

- siemię lniane,

- babka płesznik,

- ziele fiołka trójbarwnego,

- kruszyna,

- podbiał.

Zioła o właściwościach moczopędnych, usuwające nadmiar wody z organizmu

Podczas odchudzania warto sięgnąć także po zioła o właściwościach moczopędnych. Dlaczego? Z dwóch kluczowych powodów. Po pierwsze: nadwaga częściowo może wynikać także z nagromadzenia się wody w organizmie. Po drugie: podczas spalania nadprogramowej tkanki tłuszczowej mogą uwalniać się z niej toksyny. Moczopędne zioła usuwają szkodliwe substancje razem z moczem, a dodatkowo poprawiają pracę nerek. Warto jednak pamiętać, aby tego rodzaju zioła stosować z umiarem, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu i nadmiernej utraty minerałów.

Zioła o właściwościach moczopędnych to:

- pokrzywa (np. zioła do zaparzania Pokrzywa FIX),

- fiołek trójbarwny,

- brzoza (liście),

- skrzyp polny (np. herbata ziołowa ze skrzypu Skrzyp FIX),

- perz właściwy.

Odchudzanie czy oczyszczanie?

Wiosną naturalnie myślimy o odchudzaniu. Nie tylko przyroda, ale też nasz organizm budzi się do życia i „zrzuca” zimowe zapasy tkanki tłuszczowej. To także dobry moment na wiosenny detoks. Pomocne w tym są herbaty ziołowe o właściwościach napotnych i moczopędnych, oraz zioła, które wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, wydzielanie żółci i pracę wątroby. W czym pomagają oczyszczające zioła? Przede wszystkim zwiększają tempo metabolizmu, usprawniają spalanie tkanki tłuszczowej, ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu, które wydalane są z potem i moczem.

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptFlexidermEssylimar