Gdy piecze i boli, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza moczowego

Drogi moczowe

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to stan zapalny o charakterze nawracającym, spowodowany wniknięciem drobnoustrojów do dróg moczowych. Przyczyną zakażenia w 90 proc. przypadków są bakterie Escherichia coli (E. coli). Choć ZUM dotyka obu płci, to zakażeniu znacznie częściej ulegają kobiety m.in. ze względu na krótką cewkę moczową, przez którą drobnoustroje mogą z łatwością przeniknąć.

Komu grozi ZUM?

Zakażenie układu moczowego dotyczy głównie czterech grup kobiet: aktywnych seksualnie, w ciąży, po menopauzie oraz korzystających z naturalnych i sztucznych kąpielisk.

 

Objawy ZUM

Do najczęstszych objawów zakażenia układu moczowego zalicza się:

  • Ból lub pieczenie towarzyszące oddawaniu moczu,
  • Potrzebę częstego lub natychmiastowego oddania moczu,
  • Ból w dolnej części brzucha.

Jeśli dojdzie do zapalenia błony śluzowej pęcherza, w wydalanym moczu może pojawić się krew, nadając mu ciemnobrunatne zabarwienie. Jeżeli natomiast bakterie dostaną się do nerek, prawie na pewno pojawi się gorączka przekraczająca 38°C, ból w okolicach nerek oraz nudności i wymioty.

Jak uniknąć zakażenia?

Istnieje kilka zasad, których wprowadzenie w życie może zapobiec pojawieniu się zakażenia. Są one szczególnie ważne dla kobiet, u których choroba ma charakter nawracający:

  • Wypijaj ok. 1,5 l płynów na dobę,
  • Nie wstrzymuj moczu,
  • Dbaj o codzienną higienę narządów płciowych (szczególnie przed stosunkiem płciowym),
  • Unikaj środków plemnikobójczych; skonsultuj z lekarzem wybór innego środka antykoncepcyjnego,
  • Używaj jednorazowych wkładek higienicznych,
  • Po kąpieli zmieniaj kostium na suchy.

Jak się leczyć?

W przypadku podejrzenia ZUM lub pojawienia się jego objawów, należy szybko udać się do lekarza. Zwykle lekarz zaleca badanie moczu, czasami także krwi i badań obrazowych. Najczęściej lekarz przepisuje antybiotyk skuteczny w leczeniu zakażenia bakteriami E. coli, np. trymetoprym. Terapia trwa zwykle od 3 do 7 dni, a objawy ustępują po 1 do 3 dni. Warto stosować także środki zwiększające ilość oddawanego moczu, co korzystnie wpływa na walkę z bakteriami. Kobiety z nawracającym zakażeniem po konsultacji z lekarzem mogą rozpocząć samodzielne leczenie. W większości przypadków możliwe jest całkowite wyleczenie. Jednak mimo to zapalenie może powracać nawet kilka razy w ciągu roku. Samodzielną terapię umożliwiają sprawdzone preparaty moczopędne na bazie naturalnej, np. Urosept. Pomagają one pozbyć się bakterii z organizmu wraz z moczem.

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptFlexidermEssylimar