Kamień na kamieniu, czyli jak radzić sobie z kamicą nerkową

Drogi moczowe

Kamica nerkowa to jedna z najczęstszych chorób układu moczowego. Występuje u około 5-10 proc. dorosłych w wieku od 30 do 50 lat i trzykrotnie częściej dotyczy mężczyzn. Czy picie wody i zdrowa dieta wystarczą, by się jej ustrzec?

Kamica jest chorobą przewlekłą – mówimy o niej, gdy w układzie moczowym pojawiają się nierozpuszczalne złogi nazywane kamieniami. Powstają one z nieszkodliwych substancji chemicznych zawartych w moczu, takich jak szczawian wapnia czy fosforan wapnia. Problem pojawia się, gdy ich stężenie staje się zbyt duże, by mogły się całkowicie rozpuścić. Prowadzi to do powstania złogów, zwanych potocznie kamieniami moczowymi. Te z kolei odpowiadają za pojawienie się szeregu nieprzyjemnych objawów.

Przyczyny kamicy nerkowej

Za rozwój kamieni nerkowych mogą odpowiadać:

  • Nieodpowiedni odpływ moczu z nerek, spowodowany np. przerostem gruczołu krokowego,
  • Zbyt niska zawartość substancji hamujących tworzenie się złogów,
  • Występowanie choroby sprzyjającej kamicy nerkowej, np. choroba Leśniowskiego-Crohna.

W większości przypadków nie da się jednak określić bezpośredniej przyczyny pojawienia się kamieni nerkowych.

Zbyt późne objawy

Nierzadko kamica dróg moczowych nie daje żadnych dokuczliwych objawów i zostaje wykryta przy okazji przypadkowych badań. Najczęściej jednak okresowo występują silne bóle spowodowane przemieszczaniem się złogu w drogach moczowych – z nerki przez moczowód do pęcherza moczowego.

Lepiej zapobiegać niż…

Ponieważ kamienie moczowe tworzą się na skutek wytrącenia kryształków z substancji chemicznych zawartych w moczu, gdy stężenie tych substancji jest zbyt wysokie, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek w normalnych warunkach powinien dziennie wypijać 1,5 – 2 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Szczególnie ważne jest wypicie szklanki wody przed snem, aby zalegający przez noc mocz był jak najbardziej rozrzedzony. Częste picie gwarantuje dostateczne „przepłukanie” układu moczowego, co utrudnia formowanie się kamieni moczowych i ułatwia wypłukiwanie małych kryształków. Oprócz prawidłowego nawodnienia zadbajmy też o właściwą dietę. Warto także stosować Urosept, który dzięki działaniu moczopędnemu wspiera wypłukiwanie kamieni.

Nadmiar soli w diecie powoduje zwiększenie wydalania jonów wapnia wraz z moczem. To z kolei może sprzyjać pojawianiu się lub powiększaniu złogów. Picie dużej ilości wody sprzyja z kolei „wypłukiwaniu” kamieni nerkowych z organizmu.

Ile zatem wody dziennie należy pić?

  • 3 – 4 litry – osoby z kamicą nerkową, które chcą podjąć samodzielne leczenie,
  • 2 litry, w tym jedna szklanka przed snem – aby zapobiec pojawianiu się kamicy nerkowej.

UWAGA! W czasie upałów, intensywnej pracy fizycznej i podczas gorączki należy przyjmować odpowiednio większe dawki płynów.

Rola diety

Kamica nerkowa może przyjąć jedną z czterech głównych postaci – wszystko zależy od rodzaju złogu powstałego w układzie moczowym. Każda z postaci wymaga stosowania odmiennej diety. Oto zalecenia dotyczące odżywiania się w każdej z czterech postaci kamicy nerkowej.

Poznaj

Nasze marki

SylimarolUroseptFlexidermEssylimar